Proč to vzniklo?

KMaM, neboli Kniha Meče a Magie, je herní systém, který pochází z více jak 90 % z mé hlavy. Ovšem do sta zbývá ještě deset procentních bodů, proto musím na tomto místě poděkovat Martinu Švejnohovi a Jakubovi Silovskému, kteří mě oba v několika momentech postrčili, stejně jako korigovali mé vlastní úvahy.

První z nich mne přivedl k tomu ho vůbec začít vytvářet, druhý do mne nějakou dobu slovně rýpal a dával mi tak jasně najevo, že by si to už rád přečetl kompletní.

Systém byl vytvořen z jednoduchého popudu, že mne ostatní systémy her na hrdiny, na které jsem narazil, vždy v něčem omezovaly. A to navíc způsobem, který jsem považoval za naprosto nelogický a neviděl k přítomnosti hranic a limitů reálné opodstatnění.

Je mi sice jasné, že v podstatě jsou všechna pravidla RPG určená pro hraní na papíře a s tužkou v ruce jen vodítky. Tedy že je na hráčích a Pánech jeskyní, jestli a jak si budou pravidla upravovat k obrazu svému. To nic nemění na faktu, že mnoho těchto pravidel obsahuje omezující pravidla, která nedávají žádný smysl.

Například:

Proč nemůže postava změnit svou specializaci/povolání/třídu, pokud chce? V reálném světě lze také vystudovat práva a potom zoologii.

Proč se nemůže jedna postava naučit něco od druhé, aniž by sama měnila povolání?

Proč existují zbraně, které jako hráč nemohu použít? Respektive, proč je rase nebo povolání znemožněno vzít do ruky sekeru, když hůl v pohodě zvládne? Je to stejné, jako zakázat absolventům kurzu vaření naučit se karate.

Proč se vlastnosti postavy v mnoha případech nemění plynule během postupu postavy způsobem, který by měl na hru reálný dopad, pokud během hry využívá svou inteligenci nebo stále používá zbraně?

Proč se má ovládání zbraní a magie vzájemně vyrušovat?

Proč jsou zapovězeny určité kombinace ras a profesí? Dává to stejný smysl jako zakázat zrzkám nad třicet let hlásit se na post sekretářky (s touhle logikou by zmizela Donna Paulsen z Kravaťáků, ach jo…).

A další a další a další…

Z tohoto důvodu je systém KMaM postavena na následujících principech.

Komentáře