O improvizaci

Je to asi měsíc, co jsem byl na workshopu Terezy „Temnářky“ Matouškové, ze kterého se vyklubalo krásné cvičení v improvizaci. O co šlo?

„Dobře…adaptace, improvizace…ale tvoje slabina není technika…“

Morfeus, Matrix

Téma psaní bylo čistě na nás. Během procesu samotného ale Tereza vytáhla karty hry „Bylo nebylo“ a začala postupně rozdávat předměty, postavy či zápletky, které jsme měli zakomponovat do děje. Ne nutně v pořadí, ve kterém jsme karty obdrželi, ale motivy musely hrát v textu nějakou roli a musely být použity všechny.

Musím říct, že jde o výbornou metodu, jak text nakopnout v momentě, kdy vám dochází trochu nápady a netušíte, co dál. Stejně tak v případech, kdy víte, co dál, ale hledáte nějaké oživení, něco, co by vás nenapadlo – takový ten detail, který pak utkví v hlavě vám i čtenáři.

Už hodně let se mi válí doma hezkých pár desítek kartiček Magic the Gathering. Hrál jsem to asi dvakrát v životě, ale kamarád se jich kdysi zbavoval, tak mi zůstaly doma. Občas, když dumám nad zápletkami, vykládám si je na stůl jako něco mezi tarotem a pasiánsem. Je to skvělý způsob, jak nechat myšlenky plynout a hrát mezi sebou – protože poměrně často se s nich pak něco vyklube.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *