O perech a podpisech

Před více jak rokem jsem někde na webu narazil na podnětný článek v angličtině, který rozebíral, jakým způsobem podepisovat knihy.

Kromě dalších rad jako nacvičení nějaké zajímavé ozdůbky, stylu a podobných drobností, které dělají z každé knihy jedinečný kus, upozornil autor ještě na jednu věc: kupte si pořádné pero.

Faktem je, že pokud autor podepisuje svému fanouškovi knihu propiskou Komerční banky (nic proti tomuto finančnímu ústavu), kterou zrovna zabavil někde na stole, nepůsobí to úplně dobrým dojmem. Respektive ono to nenechává dojem skoro žádný, ačkoli podepsání knihy autorem je jeden z těch sice velmi krátkých, ale intimních momentů mezi tvůrcem a čtenářem.

Kromě toho mohou autory  bez psadel potkat humorně/trapné etudy, z nichž největší faux pas je, když je někdo nečekaně osloví a psací potřebu nemá ani jedna strana.

Setkává se zde trocha marketingu a trocha osobního přístupu. Oběma stranám jde podvědomě tak trochu o to, aby si na ten okamžik uměli vzpomenout a zanechal v nich něco pozitivního. Pro čtenáře je to důvod víc vracet se ke svému oblíbenci, pro autora je to přínos v – ruku na srdce – spokojeném zákazníkovi a potěšení z osobního kontaktu.

Samozřejmě samotný podpis se dá vylepšit osobním věnováním s datem, poznámkou, veršíkem apod. Prostě dá se „vytunit“ na míru autorovi, žánru, situaci.

Když jsem věděl, že mě čeká podepisování minimálně jednoho sborníku, stavil jsem se v centru Prahy a koupil si za pár stovek jednoduchého neklikacího (tedy s víčkem) Parkera Vector Black. Jednoduché keramické pero s černým inkoustem. Ne, nemusíte si kupovat Parkera. Ale vrazte do sebe těch pár korun a najděte si něco, co vám sedne do ruky, s čím se dá dobře ohánět po papíře a co nemusí být jen na podpisy, ale při autogramech po tom sáhnete jako po prvním.

Samozřejmě vám nikdo nebrání napsat s ním i knihu samotnou. Ale i když datlujete jen do notebooku – jako já – podpis si ten nástroj zaslouží.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *