Splní dávný Poutník úkol a ochrání korunu?

Zjisti víc

 

Kristen Martin: Jak číst více knih a častěji

Dneska nebude řeč o psaní, ale o něčem, co autoři také milují, tedy čtení. Už jste se ptali několikrát na to, jak číst více. Pro mnohé se to může zdát zbytečné. Když chcete víc číst, prostě si sedněte a čtěte. Někomu to ovšem takto jednoduše nefunguje, zvláště pro lidi s plnou pracovní dobou, rodinami, školou a dalšími prioritami.

Mnoho z nás má prostě tak nabité dny, že sednout si s knihou je prakticky neproveditelné. Krom toho existuje v moderní době obrovské množství věcí, které nás mohou rozptýlit. Prakticky všechno, co můžeme číst, je v digitální formě. Takže i když otevřete něco na mobilu nebo tabletu, snadno vás vyruší notifikace na emaily nebo zprávy.

Jak se tedy vypořádat s tímto neustálým proudem rozptýlení, které máme přímo před nosem?

Začnete s ranním a/nebo večerním rituálem

Řekněte mi, jestli právě takhle vypadá většina vašich rán? Probudíte se tak 5 nebo 10 minut poté, co jste stiskli tlačítko snooze, ve spěchu se obléknete, uděláte si rychle kafe a vypadnete, abyste to stihli to práce nebo do školy.

A řekněte mi, jestli takhle nevypadá většina vašich večerů? Sedíte u televize a na zátah sjíždíte Netflix, když si uvědomíte, že už je večer. Dáte si rychlou večeři a uvědomíte si, že jediné, co jste za ten večer udělali, je sezení u televize.

I když to nerada přiznávám, přesně takhle vypadala většina mých rán i večerů. Ráno rychle do práce na dlouhé hodiny. Pak příchod domů a spousta relaxu, dokud nebyl čas jít do postele. Zní vám to povědomě? Proto jsem dlouho pracovala na vytvoření ranní a večerní rutiny, abych se vyhnula těmto pastem rostoucí nicoty.

Dneska si na budíku nastavím čas o 30 minut dříve. To abych se mohla rychle vypravit ven a zaběhat si, než dorazí pověstná texaská vlhkost a zabije mě. Večer mám pak alarm nastavený na 9 hodin. Jakmile zapípá, odložím všechno, co dělám, hodím se do pyžama a zalezu si do postele s čajem a knihou. Prostě si v tenhle čas každý den vyhradím 30 minut jen pro čtení.

A víte co? Když si z toho takhle uděláte rituál, tak se to stane návykem a tím pádem něco, na co se každý den těšíte. Jsou stále dny, kdy dojdu utahaná z práce a prostě chci jen sedět u Netflixu? Samozřejmě, že ano. A někdy to tak i udělám. Všechno je to ale o rovnováze.

Rituál tohoto typu doporučuju buď na úplném začátku vašeho dne, nebo na konci. Proč ne někde uprostřed? Protože vás bude něco rozptylovat. Sednete si s knihou, že si budete číst. Jenže toho nebudete schopni, protože budete přemýšlet o 18 dalších věcech, které můžete dělat právě místo čtení.

Zrovna neprší, měla bych vyvenčit psy.

Dům je hrozně špinavý, měla bych ho uklidit.

Dochází mi oblečení, měla bych nacpat pračku.

Hromadí se mi tu nádobí, měla bych pustit myčku.

Když tohle ale provedete ráno nebo večer, tak si ukrojíte trochu času pro sebe a zvládnete to předtím, než se začne hromadit všechno ostatní. Nebo večer, když už máte všechno hotové a tohle bude taková pěkná tečka. Zkuste si přečíst každé ráno nebo večer 20 stránek a budete fakt překvapeni, kolik toho přečtete. I když to bude jen 30 minut ráno nebo večer, můžete to dotáhnout na 20 – 30 knih za rok. To není zlé, co?

Rychločtení

Když přijde řeč na rychločtení, existuje jedno velké obecné nedorozumění. Není to magická technika, která vám dovolí prolétnout stránkami, zatímco sotva porozumíte čemukoli z toho, co jste zrovna přečetli.

Jedná se jednoduše o techniku, která dovoluje zvýšení vašeho reálného tempa čtení. Takže toho přečtete víc za stejný čas a dosáhnete i totožného porozumění, jako kdybyste si četli normální rychlostí.

Jednou z možností, pokud chcete zkusit rychločtení, je použití ukazovátka. Rychle jedoucí ukazovák pod textem, který právě čtete. Tohle udrží vaše oči fixované na konkrétní místo v textu a vaši mysl zároveň soustředěnou. Asi po dvou týdnech použití této techniky se vám vaše tempo znatelně zvýší.

Můžete také zkusit tzv. cvičné čtení, tedy číst o trochu rychleji, než zvládáte text chápat. Zkuste to s novinami a dalšími články, kde vám nezáleží na každém jednotlivém detailu. Naučí vás to totiž číst bez subvokalizace, tedy opakování slov uvnitř vaší hlavy. Postupně se to naučíte i u knih a opět to zvýší vaše tempo.

Jedna kniha v jeden čas

Dobře, přiznávám, nečtu jen jednu knihu najednou. Normálně mám rozečtené minimálně 2. Podle některých lidí je multitasking mezi dvěma knihami ztráta času. Osobně nedoporučuju číst dvě knihy najednou, pokud se jedná o podobné žánry. V případě fantasy nebo scifi se vám například mohou plést postavy a světy a jen vás to zpomalí.

Když ale čtu dvě věci najednou, beru si například fantasy a něco o osobním rozvoji. A funguje to, protože takové dvě knihy si prostě poplést nemůžete. Takže pokud to není tato situace, vezměte si jednu knihu, dokončete ji (nebo taky ne) a pak si vezměte další.

Noste ji s sebou neustále

Fyzickou knihu s sebou mám neustále. Během dne existuje spousta situací, kdy musíte chvíli čekat, například u pokladny nebo u doktora. Přítomnost knihy znamená, že takové situace nezůstanou nevyužity, protože neustále kontrolujete novinky na telefonu a to už popáté za minutu.

Využijte audioknihy

Miluju audioknihy. Žiju v Texasu, a jestli jste někdy byli v Texasu, tak víte, že je to obrovský stát s obrovskými městy. Žiju skoro v Houstonu, asi hodinu a půl cesty na severozápad. Dostat se do práce mi zabere 45 minut, takže jedu 45 minut každé ráno a večer. To je 90 minut vzácného času, který bych mohla využít na čtení. A ne, číst si během řízení rozhodně není dobrý nápad, nicméně existuje způsob, jak tenhle čas také využít.

A to jsou právě audioknihy. Normálně po ránu poslouchám hlavně TEDx Talks, ale v autě poslouchám audioknihy. Ačkoli jsou poměrně drahé, dají se půjčit z knihovny. Rozhodně nepodceňujte knihovny, lidi.

Další knihu mějte vždy připravenou

Další svazek na čtení mějte připravený, ještě než dokončíte ten aktuální. Seznam toho, co si chcete přečíst, je reálně perfektní motivace pro to zvládnout toho přečíst víc. Kdykoli něco dočteme a nemáme připravenou další knihu, je mnohem větší šance tak nějak zapomenout číst, protože vypravit se do knihovny pro něco dalšího nám připadá jako domácí práce.

S pomocí seznamu naprosto jasně víte, co dalšího si přečtete a vyhnete se paralýze volby při hledání.

Když se vám to nelíbí, tak to nečtěte

Tohle je pro mě osobně těžký bod. Když si knihu koupím a začnu ji číst, i když si ji neužívám, je pro mě těžké přestat, když jsem investovala nějaký čas. Je hrozně těžké ji vrátit do knihovny s vědomím, že už ji asi nikdy nevezmu do ruky.

Proč? Zcela jednoduše ráda dokončuju to, co jsem začala. Pak jsem si ale uvědomila, že když si nějakou knihu neužívám, tak 20 dalších stránek to asi moc nezmění. Když ji dokončím, asi mi to bude připadat jako ztráta času a budu přemýšlet, proč jsem ho nevěnovala jiné, kterou bych si užila.

Může to být opravdu náročné, ale když si knihu neužíváte, tak jaký to má smysl? Dočtení knihy nikomu nedlužíte. Takže ji vraťte do poličky, nebo do knihovny, nebo ji někomu darujte a posuňte se dál.

Závěr

Tolik sedm tipů na více čtení. Ve všech jde ale v zásadě o dobré využití vašeho času. Většinou trávíme hrozně moc času na sociálních médiích nebo u televize. Ale když se nad tím zamyslíte, tak ani jedna z těchto věcí do vašeho života nepřináší žádnou skutečnou hodnotu.

Jde o žrouty času a bezduché způsoby relaxace po náročném dni. Což je čas od času naprosto v pořádku. Protože někdy toho máme prostě tolik, že potřebujeme něco, co nevyžaduje naprosto nic. Nedělejte ale z těchto černých děr dominující část vašeho programu. Svého času si ale ceňte tak, že ho budete trávit něčím hodnotným. Při podrobné revizi denního rozvrhu nejspíš narazíte na hodně prázdných míst. A ta se dají vyplnit čtením.

Zdroj: KristenMartin

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *