Brandon Sanderson: Jak napsat za rok 100 000 slov?

Pojďme si promluvit o tom, co obnáší první draft románu o rozsahu 100 000 slov (100K).

Někteří z vás, kteří tohle čtou, mají práci na plný úvazek, rodiny a další věci, takže pokud dáte 100K slov za rok, dobrá práce. Pokud jste single, studenti a máte možná jen něco na částečný úvazek, pak je to super příležitost, jak si vytvořit nějaké návyky.

Protože tohle jsem dělal mnoho let a vím, že je tam i nějaký volný čas. Můžete si připadat dosti roztěkaně. Můžete vám to připadat, že toho děláte hrozně moc. Někteří z vás mohou překonat 18 pracovních hodin za den. (ukáže do publika a s úsměvem poznamená Vsadim se, že tys byl jedním z nich.).

Ale jen počkejte, až budete mít děti. Takže právě tohle je dobrý čas na určité návyky. Co tedy doporučuju? Průměrná rychlost psaní autora je 200 až 500 slov za hodinu. Tedy psaní nových částí příběhu vycházející ze zkušenosti. Pokud jste mimo tento rozsah, je to ok, každý je trochu odlišný. Ale je to docela velký rozsah. A podle mých zkušeností, pokud jste pod tímto limitem, s dobrými návyky a praxí můžete slušně zrychlit.

Dobré zvyky a praxe jsou věci jako naučit se vypnout Candy Crush. A email a sociální sítě a naučit se soustředit skutečně na psaní příběhu. A pokud s tím máte opravdu problém, tak si vzít blok a jít ven a psát ručně nebo něco podobného. Potřebujete setřást potřebu kontrolovat každou chvilku maily.

Když jste opravdu pod rozsahem, třeba na 50 slovech za hodinu, pak na mailu trávíte příliš mnoho času. Případně se příliš staráte o každé slovo, což se taky děje docela často.

Jednou z věcí, které se opravdu chcete naučit, je psát konzistentně. Jedním z problémů, na který narazíte, když se hodně soustředíte na každé slovo, tak zatím nejste dost dobří na to, abyste se soustředili na každé slovo. A ani nebudete. Abyste se zlepšili v psaní, potřebujete se dostat do bodu, kdy budete psát velké kusy textu. A když už tohle budete umět, tak se během toho naučíte další věci.

Je opravdu užitečné – když jste autory – držet si vzadu v hlavě ten hlas, který říká Většinou jsem ve svém hlase moc pasivní. Co takhle zkusit psát trochu jinak. To je rozhodně dobrá věc. Musíte mít ale napsáno dost na to, abyste věděli, že tohle je váš vnitřní problém.

A taky vám doporučuju, abyste dělali revize až potom. Protože pak uvidíte, co děláte ze zvyku. Pokud už máte celou knihu, na kterou se můžete podívat a projít si ji se slovy Z tohohle odstraním všechen pasivní hlas, to vás o tomto prvku naučí mnohem víc, než když se na to budete soustředit během psaní každé věty. A poté, co takhle zrevidujete celou knihu, tak u další budete mít něco z toho už zafixováno podvědomě.

Ve výsledku je tak přestanete dělat prostě díky návyku. Potřebujete tedy vypnout svého vnitřního editora a potřebujete vypnout Candy Crush. Co dneska děti hrajou? Nehrajou Candy Crush, to je tak 50 let starý. Jo, Among Us. To je ještě horší, protože se bavíte s dalšími lidmi. V Candy Crush prostě prohodíte pár věcí a jdete od toho. Ale Among Us, tam to uděláte a je po vás. Jste jako poloviční člověk, který vystrkuje ruku.

Takže jo, ať už je to cokoli, potřebujete se naučit to vypnout a cílit na 200 – 500 slož za hodinu. Ti rychlí autoři…Ahoj Rayechel. Kolik ty uděláš za hodinu? Tisíc za hodinu? Rychlí autoři, které znám, jedou asi 1 000 slov za hodinu. A to není nijak výjimečná rychlost. Hodně profíků, které znám, dává 750 – 1 000 slov hrubého draftu za hodinu.

Pokud tohle dáváte, i když jste…řekněme, že dáváte 250 slov za minutu, což je přece jen docela pomalé, měli byste zvládnout 400 až 500 a to poměrně snadno. Ale dobře, máte 250 slov za minutu. Abyste měli 100 000 slov za rok, potřebujete si najít 8 hodin týdně. Pokud nejste schopni či ochotni najít si 8 hodin za týden, pak si nejspíš musíte říct Stát se profíkem během dalších 10 let možná není pro mě. Třeba to dám za 20 let.

Většina lidí, kteří mají 4 hodiny v sobotu. Tam bych doporučil scénář, kdy svým milovaným oznámíte Fakt chci zkusit tuhle psací věc, podle Sandersona bych měl dávat 500 slov za hodinu. Během 4 hodin v sobotu můžu dát 2 000 slov, což je moje psaní za celý týden. Budete chránit můj psací čas? Střežte dveře. Zabavte miminka a dopřejte mi ty 4 hodiny. Pokud tohle zmáknete, pak napíšete každý rok knihu.

100 000 slov ročně, 2 000 za týden, to vám dá každý rok hrubý draft. Během toho nejspíš zjistíte, že nabíráte rychlost. Moje první kniha mi zabrala asi 3 – 4 roky. Když jsem byl na misii, tak jsem těch dnů moc neměl, zatímco mí společníci hráli basket. Teda vlastně ping-pong, protože to bylo v Koreji. Lidem přijde divné, že v Koreji hrají misionáři ping-pong. Ale když jste na misii v Asii, tak to poznáte, ping-pong je prostě hlavní věc.

Při plném pracovním týdnu nejspíš najdete 4 hodiny, abyste se postupně stali profi autorem. A přesně tohle vám doporučuju.

Ještě ale jedno upozornění. Mám dobrou kamarádku Janci, která je binge writer (píše nárazově). Nevím tedy, jestli to ještě platí, byla před pár lety. A jde o ne tak častý, ale známý typ autora. Myslím, že i Scott Card takhle v jeden čas fungoval. Nárazoví autoři jsou lidé, kteří se připravují, připravují a přemýšlí o svém příběhu. I když nedělají osnovu, tak o tom dumají třeba 8 nebo 9 měsíců. Pak si sednou a během měsíce dvou mají hotovou knihu.

Pokud pracujete jako učitelé, pak je nárazové psaní velmi dobrá cesta, protože jak to já znám, jednu jsem si vzal a dalších několik znám. Psaní během školního roku je fakt náročné, protože tahle práce spotřebuje celý váš život. A vždycky existuje něco navíc, co můžete pro studenty udělat. Takže můžete jako psací čas pojmout letní prázdniny. To se může ukázat jako použitelná metoda.

Existuje výjimka pro každé psací pravidlo, kdy každý úspěšný autor udělal v něčem naprostý opak a fungovalo to. To si zapamatujte.

Zdroj: BrandonSanderson

 

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *