Co skrývá odlehlá osada kdesi v lesích Tamaralu?

Zjisti víc

 

Robert McKee: Vývoj vašich postav

Můžete mi dát nějakou radu stran vývoje mých postav?

Existuje hrozně moc aspektů postavy, nad kterými je potřeba přemýšlet a nemůžu ti poskytnout definitivní seznam. Předpokládám ale, že když máš na mysli rozvoj postavy, tak nemyslíš běžné postavy, případně podpůrné role, ale máš na mysli hlavní postavy.

Pokud se bavíme o těchto postavách, moje hlavní a nejlepší rada je naučit se myslet v ohledu rozporů. Vytvoř v postavě více rozměrů (dimenzí) stavbou více vnitřních i vnějších rozporů.

Například v mnoha scénách bude ta postava velmi laskavá. Za jiných okolností se ale bude chovat velmi krutě. Tento rozpor za určitých okolností – na jednu stranu laskavost, jindy krutost a klidně i sadismus – je počátkem výstavby vícerozměrové postavy.

Staré přísloví říká, že „Konzistence je důkazem malé mysli.“ Ty chceš velkou mysl, chceš ocenit rozpory v lidské bytosti. Takže tohle vidím jako startovní bod vytváření postavy, která má více úrovní.

Zdroj: RobertMcKee

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Jenna Moreci: 10 nejhorších rysů magických systémů

Jenna Moreci: 10 nejhorších rysů magických systémů

Ahoj všichni. Nějakou dobu jsme nemluvili o rysech, žejo? Už určitě víte, že jsem velká fanynka fantasy, takže jsem prozkoumala poměrně slušnou zásobu magických systémů. Někdy jsou úžasné, někdy stojí úplně za hovno. Dneska si povíme něco o tom druhém případě. Magie...

RobertMcKee: Jak napsat opravdu přirozený dialog?

RobertMcKee: Jak napsat opravdu přirozený dialog?

Otázka: Jak mohu dosáhnout toho, aby dialog vypadal naprosto přirozeně? Expozice versus podtext Když dialogy působí nepřirozeně, je to většinou proto, že se do něj snažíte navázat expozici. To, více než jakákoli další příčina, vytváří pocit umělosti. Když postavy...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *