Reedsy: Je v pořádku psát ten samý příběh stále dokola?

Dneska se budeme bavit o porozumění vašim motivům coby autora. Měli byste psát stále dokola ty samé motivy a příběhy, nebo máte sáhnout někam ven?

Většina autorů najde příběhy, rysy, motivy, žánry a další vlastnosti svého psaní, ke kterým mají tendenci se neustále vracet. Což potenciálně znamená psaní toho samého příběhu znova a znova a někteří autoři jsou pro tento postup dost kritizováni. Je jim pak vyčteno, že všechny jejich knihy jsou prakticky stejné, zatímco jiní autoři vytvořili úspěšnou značku psaním knih pro velmi specifickou skupinu, která se stále vrací pro víc a víc.

Vyvstává tedy otázka – máte jako autor neustále rozšiřovat svůj záběr, nebo je v pohodě zůstávat ve vlastním kruhu motivů napříč více knihami? Případně dokonce po celou autorskou kariéru?

Pište to, co milujete

Na tuto otázku se samozřejmě nabízí jasna a jednoduchá odpověď. Závisí to na mnoha faktorech a nakonec je nejdůležitější, že píšete to, co si sami užíváte. Pro někoho je to psaní stejného tématu stále znova. Pro další právě sahání stále do nových vod a zkoušení nových postupů. Pokud jste 100% spokojeni s tím, co píšete, a nemáte žádnou touhu to změnit, pak nezkoušejte za každou cenu měnit postup, který vám funguje, jenom pro změnu.

Současně může být ale vykročení do neznáma pro vaše psaní a autorský růst obrovským přínosem. Myslím, že je to celkem oprávněné prohlásit, že psaní toho samého příběhu stále dokola vás akorát naučí psát pořád ten jeden typ příběhu. Nicméně nezbytně nevylepší vaše celkové psací dovednosti v dalších psacích oblastech.

Zkoušení nových témat a postupů může být velmi cennou lekcí a zkušeností. Může vás to naučit nové dovednosti, které můžete aplikovat i na ten váš ideální příběh, který už psát umíte. Pokud máte nějaký otestovaný postup osnovy a postav v žánru, který opravdu milujete, můžete si myslet, že to je to jediné, co k psaní potřebujete k tomu, abyste ho zvládli opravdu mistrovsky.

Jenže zkusit napsat něco zcela jiného a jinak vás naučí nové dovednosti, které vám obohatí i ten původní postup. Takže i ten funkční postup budete nejspíš moci ještě vylepšit.

Série paralelních příběhů

Pokud máte v úmyslu psaní velmi podobných příběhů, možná máte strach z toho, že budete kritizováni právě za to, že píšete neustále dokola to samé. Pak nebude od věci se do toho ponořit a udělat sérii příběhů s různými postavami, které se ale odehrávají například ve stejném světě.  Mohou mezi nimi být i různé spojitosti, takže ty knihy budou navzájem propojené, takže čtenáři budou očekávat nějaké podobnosti a společná témata.

Problémy z tlaku na odlišnost

Pamatujte si, že někdy může právě tlak na neustálou odlišnost způsobovat problémy. Pocit, že všechno další, co napíšete, se musí dramaticky lišit od čehokoli ostatního, co jste napsali, může být taky problém. Pak můžete v příběhu činit naprosto nepřirozená a nesmyslná rozhodnutí jen proto, aby se něčím odlišoval. Vlastně na tu odlišnost tlačíte, i když se přirozeně vyvíjí tak, že je zkrátka podobný dalším věcem, které jste už napsali.

Jestli násilný odklon v zájmu odlišnosti od vašich běžných rysů příběhu ve výsledku jen škodí, tak se o odlišnost nebojte.

Důvod opakované přitažlivosti

Zeptejte se sami sebe, jestli se k podobným tématům a prvkům vracíte proto, že je to to jediné, co vás na psaní zajímá, nebo je to proto, že se tak cítíte pohodlně a tudíž bezpečně. Najdete-li téma, o kterém milujete psát, možná je to prostě proto, že o něm fakt rádi píšete a máte pocit, že o tomhle prostě psát máte. Na druhé straně se možná cítíte zaseknutí. To téma je pro vás příjemné a bojíte se otestovat něco nového, co byste se museli učit.

Zdroj: Reedsy

 

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *