Robert McKee: Musíte opravdu napsat všechny drafty?

autor: | Čvn 25, 2022 | Články, překlady, videa s titulky | 0 komentářů

Jedna z věcí, kterou jste včera zmínil, že máme psát a přepsat scénu. A jen se chci zeptat, jestli přepsání scény nebo celého příběhu musí probíhat na papíře, nebo to prostě můžeme udělat v hlavě?

No můžete to udělat ve vlastní hlavě, ale je tu jedno nebezpečí. Pravda je, že nevíte, že cokoli víte, dokud to nedovedete opravdu napsat. A ano, můžete o tom přemýšlet, můžete si to obracet v hlavě, ale riskujete sebeklam. Když o tom budete jen přemýšlet, budete si myslet, že o tom více mnohem víc, než kolik víte doopravdy.

Takže jestli to opravdu víte, tak tak přijmete tu bolest – protože jak jsem řekl, psaní je těžká práce, jsou to hodiny a dřina. A část té dřiny je dávat na papír vaše nápady, vaše znalosti a cokoli dalšího a výsledkem je odhalení toho, co doopravdy víte. Protože pokud to nedokážete napsat, tak to opravdu neznáte. Tohle vás ochrání před iluzí znalosti, kterou ale reálně nemáte.

Vivien Reis: 11 tipů na psaní s novorozencem

Takže nevěřte pouhému obracení nápadů v hlavě, prostě je chvíli otáčejte a pak je napište. Až když to napíšete, obvykle zjistíte, že se sami si sami něco nakecáváte a že tomu rozumíte mnohem víc, než jaká je skutečnost.

Takže jo, dělejte si to, jak chcete, ale radím vám plnit stránky, plnit šanony a soubory, abyste sami sebe neklamali.

Zdroj: RobertMcKee

 

 

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *