Robert McKee: Musíte opravdu napsat všechny drafty?

Jedna z věcí, kterou jste včera zmínil, že máme psát a přepsat scénu. A jen se chci zeptat, jestli přepsání scény nebo celého příběhu musí probíhat na papíře, nebo to prostě můžeme udělat v hlavě?

No můžete to udělat ve vlastní hlavě, ale je tu jedno nebezpečí. Pravda je, že nevíte, že cokoli víte, dokud to nedovedete opravdu napsat. A ano, můžete o tom přemýšlet, můžete si to obracet v hlavě, ale riskujete sebeklam. Když o tom budete jen přemýšlet, budete si myslet, že o tom více mnohem víc, než kolik víte doopravdy.

Takže jestli to opravdu víte, tak tak přijmete tu bolest – protože jak jsem řekl, psaní je těžká práce, jsou to hodiny a dřina. A část té dřiny je dávat na papír vaše nápady, vaše znalosti a cokoli dalšího a výsledkem je odhalení toho, co doopravdy víte. Protože pokud to nedokážete napsat, tak to opravdu neznáte. Tohle vás ochrání před iluzí znalosti, kterou ale reálně nemáte.

Takže nevěřte pouhému obracení nápadů v hlavě, prostě je chvíli otáčejte a pak je napište. Až když to napíšete, obvykle zjistíte, že se sami si sami něco nakecáváte a že tomu rozumíte mnohem víc, než jaká je skutečnost.

Takže jo, dělejte si to, jak chcete, ale radím vám plnit stránky, plnit šanony a soubory, abyste sami sebe neklamali.

Zdroj: RobertMcKee

 

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *