Author Level Up: Jak zůstat jako autoři motivovaní

Dneska si povíme něco o tom, jak si jako autoři zachovat motivaci, protože je jasné, že s tím čas od času mnozí bojují. Takže jak si zachovat motivaci, když život autora rozhodně nepatří k těm nejjednodušším?

Nepochybně potřebujete přijít na nějaký způsob, jak si zachovat motivaci k psaní vašeho rukopisu, potřebujete vymyslet obchodní stránku, marketing a někdy to může být celé hrozně ubíjející. Zvláště tehdy, když nedostáváte výsledky, jaké byste chtěli.

Ke mně přicházela motivace vždycky tak nějak přirozeně, což jsem si pak uvědomil, když jsem mluvil s ostatními, kterým to naopak nešlo. Takže vám jen chci dát několik rychlých tipů, jak si tohle zachovat, pokud se do vás život zrovna teď pustil trochu naplno.

Vytyčení správných cílů

Prvním krokem je stanovení si správných cílů. Doufám, že si sami sobě stanovujete nějaké denní cíle, ale stanovujte si správné cíle. Strašně moc lidí, se kterými mluvím, si tohle pro sebe stanovuje špatně. Dám vám příklad dobrého a špatného cíle.

Dobrý cíl je „chci napsat X slov za den“. To je dobrý cíl, protože nad ním máte kontrolu, dokážete to provést a můžete to měřit. Takže buď tento objem slov za den napíšete, nebo ne.

Špatný cíl je „chci zítra prodat 10 knih“. Tohle není dobrý cíl, protože nad ním kontrolu nemáte. Nemůžete ovlivnit, kdo přijde na vaši prodejní stránku a kdo z těchto lidí si něco koupí.

Takže si nedávejte cíle, které nemůžete ovládat. Když to uděláte, bude pro ně opravdu snadné vás velmi demotivovat, protože zkrátka nezískáte tu výhodu, kterou by poskytly.

Představa dobrého průběhu

Když se ráno probudím, zeptám se sám sebe „jak to bude dneska vypadat, když věci půjdou dobře“. To znamená, že když vezmu v úvahu všechny věci, která mám udělat ve všech rovinách, jak bude vypadat vítězství? Někdy to mohou být 2 000 slov. Jindy se toho může dít najednou tolik, že to bude jen 100 slov. I tak to bude ale vítězství.

Za jiných okolností a při nabitém programu může ten obrázek vypadat úplně jinak a napsaná slova nebude zahrnovat vůbec. Každý den to může být úplně odlišné. Ale můj obrázek tohoto vítězství vždycky začíná v malém.

Když všechno ostatní selže, tak je na prd celý váš den. Co pak budete dělat? Co budete dělat, když je 10 večer a nemáte ohledně psaní co ukázat právě pro tento den? Co můžete dělat, než půjdete spát, aby to posunulo věci dopředu? Pro většinu z vás, tedy asi 90 %, to bude znamenat napsat víc slov. A 100 napsaných slov za den je dobrý den. Ano, je to velmi malý počet. Ale pokud napíšete 100, nejspíš dovedete napsat 200 i víc.

Malé cíle se časem sčítají

Tohle je jedna z věcí, kterou mnoho lidí silně podceňuje. I když děláte za den jen jednu nebo dvě věci, které vás posouvají dopředu – i kdyby jen o centimetr – tak se tyhle věci za rok sečtou.

Dám vám příklad – řekněme, že vaše představa je 500 slov za den. Tohle dělá za týden 3 500 slov. Když budete pokračovat jednoduchou násobilkou, dostanete se za rok na 182 000 slov. Pokud je délka průměrné novely 50 000 slov, tak je máte skoro 4. To je docela dobré, ne? Za dekádu jich takhle napíšete skoro 40.

Takže nenechte zapadnout příslib malého vítězství. Hodně lidí řekne, že „dneska napíše jen 100 slov, proč se vůbec namáhat“. Důvodem je to, že za 10 let budete opravdu překvapeni, kam jste se dostali.

A ještě jedno tajemství: Když se budete držet jen těchto malých průběžných cílů, budete mít silnou tendenci je překonávat. Takže i když si na den stanovím „jen“ 500 slov, pravděpodobně to bude i víc.

Udržení cílů v malém zaručí, že budete produktivní, i když se budete držet právě na tomto minimu.

Buďte k sobě laskaví

Nemlaťte se za to, že svých cílů nedosahujete. I když váš dobrý obraz vypadá jako X a vy toho X nedosáhnete, netrestejte se. Nejspíš máte v životě i další věci. Máte rodinu, máte povinnosti, máte další zájmy, máte zdravotní problémy, můžete se potýkat s nějakou chorobou. Mysleli jste si, že dnešek zahájíte nějakým konkrétním způsobem, a pak nemoc udeřila. Můžete bojovat s tunou různých potíží.

A tohle je naprosto v pořádku. Klíčem je zvednout se, zkusit ten den zachránit, a když to nepůjde, netrestat se. Prostě jen udělat to nejlepší, co můžete. Budete asi překvapeni, co za delší dobu dokážete. Taky se ujistěte, že si vybíráte ty správné projekty a ze správných důvodů. Divili byste se, jak vás dokáže motivovat to, že si vyberete projekt, který vám přináší zábavu, smích a radost.

Jestli vás motivují peníze, je to jeden důvod. A je dobře být motivovaný penězi, ale jestli je to jediný důvod, tak to rychle vyprchá.

Je to obtížná cesta, ale pokud se budete motivovat pomocí tipů, jak zůstat aspoň nějak produktivní a posouvat se dopředu, nejspíš vás to časem samotné překvapí.

Zdroj: AuthorLevelUp

 

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *