4 věci, které vás o psaní naučí Richard Castle

Přestože je Richard Castle fiktivní postava – autor bestsellerů, sukničkář a pohledný otec velmi dobře vychované dcery – funguje i v rámci seriálu opravdu jako autor. Může sice působit jako lehkovážný playboy, ale přesto všechno je to inteligentní autor, který ví, jak dotáhnout práci do konce a slova na monitor. Je jedno, jestli pracujete jako obsahový copywriter nebo se snažíte prorazit s knihami. Rick Castle má hodně co říct k psacímu umění i řemeslu…

Pište to, co znáte

Nebo taky pište o tom, o čem jste schopni si něco zjistit. Jako romanopisec může Rick vzít svoje postavy a dělat si s nimi v každé scéně, co se mu zlíbí. Místo toho ovšem zkoumá práci skutečných detektivů v New Yorku a zjišťuje, jak opravdu probíhá vyšetřování vražd. Zkoumá všechny detaily a denní rutinu, než vůbec položí prsty na klávesnici. Pokud jde o jeho práci, neexistuje žádné předstírání.

Mějte na paměti, kdy je čas na práci

Mohlo by se zdát, že Rickův život je naprosto super. Zřejmě taky je, ale tím pádem generuje obrovské množství rušivých elementů, které prostě u psaní nemůže potřebovat. Když je čas psát, sedne si zkrátka někam bokem a pustí se do díla. Když je zahrabán v nové knize, čsto vynechává příležitosti se bavit – i když jich má rozhodně dost – a dokonce ani láska jeho života nemá přednost před písmeny na monitoru, když se blíží deadline.

Mějte perfektní psací prostředí

Ne každý má Rickovy finance, ale každý si může svoje psací prostředí nějak přizpůsobit. Castle má samozřejmě velkou pracovnu plně podřízenou psaní s obrazem na zdi a zdmi plnými svých i dalších knih kvůli inspiraci. Dokonce i jeho spořič obrazovky (vzkaz “You Should Be Writing” běžící na černém pozadí) je připomínka toho, že když má zapnutý počítač, měl by hergot pracovat. Nábytek je pohodlný a může zavřít dveře do zbytku bytu, čímž izoluje cokoli, co rozptyluje. Ačkoli je známo, že píše i na gauči v obýváku a dokonce v bytě Beckettové, pořád pro většinu práce používa vlastní pracovnu.

Vytvořte si rovnováhu mezi pracovním a osobním životem

Autor tak perspektivní jako Richard Castle se může snadno ztratit v hodinách a hodinách práce na knize, den za dnem. Ať už přirozeně nebo úmyslně, naučil se vyhýbat této pasti a vyčlenil si pravidelnou dobu pro osobní život. Má super vztah se svou dcerou Alexis – většinou proto, že s ní opravdu trácí čas a má rád její společnost. Stejně tak se účastní pravidelných pokerových turnajů kolegů autorů jako James Patterson nebo Michael Connelly. Dokonce nechali volné místo pro Stevena J. Cannella. Když má Castle denní práci na knize za sebou, ví, kdy ji pustit z hlavy a bavit se s rodinou a přáteli.

Zdroj: WriterAccess

 

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *