Robert McKee: Je potřeba, aby záporáci v thrilleru byli vždycky psychopati nebo sociopati?

autor: | Čvn 17, 2022 | Články, překlady, videa s titulky | 0 komentářů

Pokud nejsou sociopati nebo psychopati, mají potom nějaké svědomí? Starají se reálně o někoho jiného, než sami o sebe? A pokud ano, pak to není zrovna moc efektivní záporák. Je to zločinec, takže může zapadnout do detektivky. Ale thriller je nejděsivější ze všech žánrů, jeho účelem je vytvořit v publiku ten nejextrémnější strach.

A jestli můžete psychopata v thrilleru nějak uplatit, tak ho uplaťte a příběh je u konce.

Nikdy bych teda netvrdil, že jedna věc musí být taková a nikdy jiná. Pokud však máte záporáka, který má nějaké svědomí a nějakým způsobem mu na některých lidech záleží, i třeba jen vlastní rodině, pak jde teplota příběhu obecně dolů.

Bookishpixie: Ukázat vs. říct

Neřekl bych, že musí být vždycky psychopatičtí nebo sociopatičtí či oboje, jen upozorňuju na to, že pokud nejsou, musí být minimálně sebestřední. Tedy narcističtí.

Pokud mají ale svědomí a záleží jim na někom dalším, pak to nedosáhne té intenzity opravdu dobrého thrilleru.

Jednou z konvencí thrilleru je, že hlavní hrdina vystaven záporákovi na milost. A pokud má přežít, musí najít nějakou cestu, jak se z toho vymotat. A pokud se u záporáka objeví lítost, tak je pryč to klíčové, co dělá thriller thrillerem. Už tam neexistuje napětí. Takže ano, musí to být minimálně narcista, pokud už ne psychopat nebo sociopat.

Zdroj: RobertMcKee

 

 

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *