Abbie Emmons: 10 způsobů, jak se stát rychlejším autorem

Dneska něco o metodě, jak psát rychleji. Konkrétně o takové, díky které jsem napsala novelu o délce 76 000 slov za 27 dní. Nikdy jsem nebyla zvlášť rychlou autorkou. Vím, že jsou autoři, kteří píší naprosto šíleně rychle stylem 20 000 slov za den nebo 10 000 slov denně a nejvíc, co jsem já napsala za den, bylo asi 6 000 slov.

Mnohokrát jsem zkoušela psát rychleji, plivat ta slova, jak to dělají ostatní, ale nikdy to upřímně neskončilo moc dobře. Takže jsem se logicky cítila zklamaná, frustrovaná, že to nedávám a že prostě nejsem rychlá autorka a nemůžu být rychlá autorka.

Ne nezbytně. Je možné být rychlejším autorem a je úžasné, co dovede několik malých změn vašeho životního stylu nebo vašich psacích návyků a jak dokážou pozvednout vaši tvořivou produktivitu. Teďka mě nechápejte špatně, protože není naprosto nic špatného na tom být pomalý autor nebo prostě na psaní vlastním tempem. V psaní neexistuje špatně nebo dobře, takže není ani špatné nebo správné tempo, kterým můžete psát.

Nicméně může být velmi užitečné vědět, jak plivat ta slova opravdu a možná nejsem extra rychlá autorka, ale jsem mnohem rychlejší, než jsem bývala. Když jsem poprvé dělala NaNoWriMo v roce 2015, psala jsem 50 000 slov a sotva jsem to zvládla. Když jsem ho ale dělala v roce 2017, napsala jsem novelu o objemu 76 000 slov za 27 dní, takže jsem vlastně cíl 50 000 slov NaNoWriMo dala za dva týdny. Což pro mě bylo hrozně vzrušujícího, protože jsem nikdy tak rychle nepsala a nechci, abyste se kvůli tomu cítili nějak špatně, ale bylo to hrozně příjemné a taky se mnohem víc těším na to psát každý den. A ačkoli bylo psaní toho příběhu samotné velmi vzrušující, tak všechny tyhle návyky mi pomohly ho napsat fakt rychle. Takže se na ně podíváme.

Psací sprinty

Jasně, jasně, jasně. Asi jste o nich slyšeli, asi jste je dělali, možná je nenávidíte, možná je milujete, možná jsou vám totálně ukradené. Když jsem je poprvé zkusila, tak jsem je nenáviděla. Ale bylo to proto, že jsem je dělala jakoby proti ostatním lidem, na čemž není naprosto nic špatného, ale já prostě nejsem soutěživá osoba. Takže mě to, že někdo jinde píše zrovna teď taky, nijak nemotivovalo, abych sama psala rychle. Tohle není moje osobnost, i když to pro někoho dalšího může klidně fungovat, takže jestli je to váš případ, klidně v tom pokračujte.

Co mi ale fungovalo, bylo nastavení časovače. Dělám sprinty o délce 25 minut a pak 5 minut přestávka. Nastavím limit na 25 minut a prostě píšu, píšu, píšu. Budík zazvoní, vstanu a prostě se na to nedívám, nevracím se a nečtu to. Prostě jen vstanu a jdu se protáhnout nebo něco na pět minut. Pak se vrátím a udělám to znova.

Logika tohohle je v tom, že když máte vedle sebe tikající budík, tak je těžké se nechat rozhodit. Nechcete se dívat z okna, nechcete jít na Pinterest a hledat recepty na sušenky, pak je vytisknout a jít do kuchyně a začít je připravovat. Nebudete se tolik rozptylovat, protože máte vedle sebe tuhle časomíru – okey, nastavil jsem čas, nastavil jsem cíl, budu psát. Jste odhodlaní a odhodlání vás dostane daleko, přátelé.

Proto mi právě sprinty tolik pomohly. Ale jak se dostanete do skutečného soustředění? Tady přichází ke slovu druhý bod.

Eliminujte veškeré rozptylující faktory

Tohle jste museli čekat. To si mám jako vypnout telefon? Jo, vypněte telefony, vypněte internet. Nepotřebujete hledat něco na internetu, výzkum uděláte později, prostě jen pište. Psaní není sluníčko a duha, psaní není snadné, vyžaduje odhodlání a disciplínu, takže vypněte telefon a vypněte internet, protože mi poděkujete. Později.

Bonusem je to, že když otevřete prohlížeč a uvidíte nulové připojení, tak vás to trkne „hele, já jsem vlastně chtěla psát, sušenky udělám později“. Což vede k třetímu bodu a tím je…

Není povolen žádný výzkum

Tohle není tip. Tohle vlastně vůbec nejsou tipy, to jsou striktní pravidla, fakt agresivní pravidla. Nemůžu ani spočítat, kolikrát jsem přestala psát uprostřed nějaké scény s tím, že „tady mi chybí nějaká informace, musím to rychle najít“.

Nikdy to není rychlé, obvykle jsou to tak tři hodiny. Pak si čtete něco, co nemá vůbec nic co dělat s vaším příběhem nebo zase tisknete ten super recept na sušenky. Stalo se mi to tolikrát, až je to trapný. A to proto, že výzkum je těžký, vysilující a časově náročný, nikdy to není „opravdu rychle“. Jedno hledání vede k druhému a ani nenajdete informace, které potřebujete.

Takže navrhuju, zatímco píšete scénu, pokud najdete něco chybějícího, napište si tam jenom poznámku na později, červeně, tučně, jak chcete, abyste to pak našli, až se budete vracet. A tehdy to opravte – „co tohle znamená, kde se tahle postava narodila“ – nepotřebujete to hledat zrovna teďka. Udělejte si jen poznámku a pohněte se s psaním, pohněte se s životem.

Velmi podobné tomuhle je pravidlo číslo tři…

Nehledejte správná slova

Taky se vždycky zaseknete, abyste našli to správné a vystihující slovo? Jo…já taky. Tohle vás nezpomaluje, tohle vás zarazí jako nouzová brzda, takže koukáte na strop, koukáte z okna. Pak otevřete Google a hledáte všechno možné a končíte u článků jako Starý slang, který bysme měli zase oživit nebo Stará slova, která jsou fakt super, ale už je nikdo nepoužívá nebo Vás slovník vám řekne, jak jste staří. A patláte se ve slovních kvízech, koukáte na prezentace.

A přitom máte psát…oh, sorry, já zapomněla. Ono je vlastně NaNoWriMo nebo jiná podstatná uzávěrka a já mám zrovna teď psát. A zatím se tady koukám na tyhle články. Přesně takhle je váš slovní cíl spláchnut to vesmírného záchodu odbočení. Takže jak se dá vyhnout tomuhle hroznému osudu? Tím, že nebudete hledat správná slova. Jo, slyšeli jste dobře. Přestaňte hledat správná slova, prostě jen napište to, co potřebujete, opis toho, co chcete napsat, co chcete říct nebo něco slabšího. Pak si to označte – „pro tohle najít lepší slovo“.

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *