Průzkum Talentu v Čechách aneb Má MámTalent opravdu talent?

Jednou ze skloňovaných psacích platforem na Facebooku je literární agentura Mám Talent autorky a hlavně scénáristky Markéty Dočekalové. Dotazy na kvalitu jejího servisu se opakují podobně jako dotazy na Beletris – „nakladatelství, o které se nemluví“ a jehož tvůrci stihli pokud vím po jeho krachu založit už asi tři obdobné společnosti.

U množících se dotazů na Mám Talent si trochu říkám, kam se dnes poděla schopnost elementárního internetového průzkumu. Ten nezabere dlouho, ale asi chybí vědomí toho, po čem zapátrat. A protože jsem si ho reflexivně udělal sám, podělím se s vámi takříkajíc „o numírka“ a závěr si udělejte sami.

Vynechávám teď skutečnost, že někteří jedinci publikující svoje básně na portálu MT jimi denně spamovali i více literárních skupin a když je kdokoli sebedůkladněji, sebekonstruktivněji a sebejemněji upozornil na případné nedostatky, dotyčného si po salvě nadáváni zablokovali. Chování těchto uživatelů MT budiž také jeho vizitkou.

Zajímalo mě v podstatě jen jedno: když se Dočekalová pasuje do role posuzovatelky, jak je na tom literárně a jinak ona sama a jak se “chytlo” to, čemu její agentura pomohla na světlo světa. Plus ještě pár technikálií, bez kterých to dneska moc nejde.

Markéta Dočekalová má na kontě 12 knih. Z toho:

 • 2 bez hodnocení
 • Kniha “Báječný den závodníka Petříčka” vyšla v ELTISKu, tiskových a kopírovacích službách, Kniha “O psaní…Chci vědět víc” vydána přímo Agenturou Mám Talent ve spolupráci s Annou Burdovou. Burdová má dvě knihy u Fragmentu, zbytek u ELTISKu nebo Mám Talent.
 • Původní trilogie o tvůrčím psaní vyšla Dočekalové u Grady, nové vydání si vydala sama v agentuře obdobně jako některé další svazky ze stejného oboru.
 • 3 knihy v červených číslech (z toho pouze román Rychle a bezbolestně má víc jak 10 hodnocení)
 • zbytek je v modrých číslech v průměru 70%.

Rozsáhlejší je její práce scénáristická, které vévodi (dle jejích opakovaných tvrzení a infa na jejím webu) více jak 700 dílů seriálu Ulice a dále 3000 scénářů k zábavným pořadům typu Rande, Vabank, Dobre Bydlo, Caruso Show apod. Tady je ovšem problém, že na CSFD ani Serialzone nelze Dočekalovou jakožto scénáristku dohledat, takže nám bude asi muset stačit, že to všechno říká ona sama…

Portál MT i Dočekalové stránky Tvůrčí psaní obsahují seznam toho, co bylo v zastoupení její agentury vydáno. Web Tvůrčího psaní byl naposledy aktualizován v listopadu 2017.

Nebudu tu rozebírat jednotlivé svazky, které agentura uvádí jako vyšlé jejím zastoupením. Nečetl jsem je a podle seznamu si je lze snadno dohledat. Vzhledem k neaktuálnosti stránek jsou vydány i knihy v seznamu “chystané k vydání”. Zde bude průměrné skore hodnocení lepší, ale seznam také obsahuje méně jmen – Hindráková, Jareš a Mlynářová se často opakují.

U prvního seznamu – vydáno v zastoupení agentury – mě zaujalo několik věcí…

 • Tam, kde počet hodnotitelů svazku přesáhl desítku, šlo snad všechno prudce do modrých čísel. Výjimku tvoří Projekt Alfa, Tisíc východů slunce a Propast času, které si udržely vysoké skore a současně mají hodně hodnotitelů.
 • To, co se nachází v červených číslech má jen několik hodnocení, ohlas je tedy dosti nevypovídající.
 • Asi osm svazků vydalo nakladatelství Lekmoty. Této firmě nefungují webové stránky a některé svazky zde vydané nelze na Databázi Knih dohledat.
 • Vtipným propojením je, že jednou z knih vydanou přes agenturu a přes Lekmoty je Volba od Harryho Hanka. Pod tímto pseudonymem se skrývá jeden z redaktorů Fragmentu a člověk z videa z Fragmentové série #napišknihu, kde radil druhým, co dělat, než začnou psát. V něm prohlašoval, že sám píše a na video se sesypala poměrně slušná vlna kritiky od skupiny Odstartujte svoji knihu, kde bylo sdíleno.  Už tehdy jsem Lekmoty zkoumal (stránky ještě fungovaly) a vyšla z toho klasická print-on-demand agentura či něco velmi podobného.

Z agenturní spolupráce s nakladateli nepochybně vzešlo několik jmen, která mají na kontě více kvalitních svazků u skutečného nakladatel – Jota, MOBA apod.

Problémy:

 • neaktuální technická stránka věci
 • pochybní spolupracovníci a prapodivné cestičky sebevydávání. Zavání přístupem “když to nepůjde jinak, vydám to sama nebo někde k copycentru, aby to bylo venku a byl zářez na pažbě”
 • sporný životopis majitelky, jejíž počiny nelze ověřit a literárně není příliš oslnivá

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *