iWriterly: Jak poznat, že se jako spisovatel zlepšujete?

autor: | Dub 3, 2022 | Z Newsletteru | 0 komentářů

Bez ohledu na to, jestli publikujete tradičním způsobem nebo vlastními silami, jako autoři všichni chceme, aby si čtenáři naše psaní užili. Jenže jak můžete poznat, že se jako autor zlepšujete? Což může být obzvlášť obtížné, pokud jste v psaní opravdu noví (newbie).

(reklama na Pro Writing Aid)

Několik upozornění předem…

Psaní je umění a krása je v oku pozorovatele. Proto co jeden čtenář považuje za vynikající, může druhý vnímat jako naprosto strašné. Každý autor má navíc něco, v čem je opravdu dobrý, ale také něco, v čem dobrý není. U někoho jsou to postavy, někde zase atmosféra, prostředí nebo stavba světa. Každý má silné a slabé stránky a bude to u každého jiné.

Kromě toho když někdo mluví o „dobrém psaní“ může tím každý myslet něco zcela jiného. Pro někoho struktura vět, atmosféra nebo slovník, další má na mysli zápletku, vývoj postav nebo tempo vyprávění. Vždycky to zkrátka záleží na tom, koho se zrovna ptáte, a neexistuje jediný způsob, jak určit, zda je vaše psaní dobré. Dneska se ale podíváme na některé znaky toho, že se nejspíš zlepšujete.

Znak první: Dokončíte to, co jste začali

Nemůžete být lepšími autory novel, pokud novelu nikdy nedokončíte. Takže pokud jste se posunuli od mluvení o psaní novely k reálnému dokončení jedné a pak mluvení o další, máte velmi dobře nakročeno. Tím pádem je to jasné znamení autorského zlepšení. Protože s každou další věcí, kterou napíšeme, se naučíme o dobrém psaní něco nového.

Jessica Brody: 5 jednoduchých kroků, jak najít název pro vaši knihu

První knihy tudíž nikdy nebudou ty nejlepší, budou nejlepší, jaké dovedeme v ten daný čas, ale následující budou ještě lepší. Jednoduše proto, že se během jejich psaní naučíte nové dovednosti a poznáte vlastní proces. Ten na začátku příliš dobře neznáte, dokud ho nepostavíte do reálné akce. Ať už je to jakkoli, čím víc toho napíšete, tím lépe vám to půjde. Takže jestli jste dokončili novelu a píšete další, je to jasné znamení, že se zlepšujete.

Znak druhý: Píšete často

Nevěřím tomu, že musíte psát každý den, abyste se jako autoři zlepšili, ale věřím, že to musíte dělat v zájmu zlepšení často. Stejně jak kdokoli jiný, i autoři zlepšují své umění a řemeslo praxí. Takže pokud praktikujete, nejspíš se i zlepšujete. Pokud čekáte na inspiraci a múzu, dost možná píšete třeba jen jednou za měsíc, třikrát každého půl roku a pokud nepraktikujete dost často, nejspíš se ani nezlepšujete.

Znak třetí: Nikdy se nepřestáváte učit nové věci a vylepšovat vlastní psaní

Pokud jste se kdykoli dostali do situace, kdy jste si mysleli, že vaše psaní je dokonalé a že už nepotřebujete vůbec nic vylepšovat, jde o masivní znak toho, že se jako autor nevyvíjíte. A zlepšit se můžete spoustou způsobů bez jakéhokoli formálního vzdělání v tomto směru. Jediné, co reálně potřebujete, je číst opravdu dobré knihy a posoudit, co tito autoři dělají dobře a pak to implementovat na vaše vlastní psaní.

Nemám ráda výraz napodobení, ale přijít na to, jak je můžete aplikovat po svém. Může to být struktura, tempo, vývoj postav. Aktuálně čtete článek, kde vám autorka radí, jak se zlepšit, což je očividně další možnost a to bezplatně. Samozřejmě, pokud chcete platit, existuje spousta kurzů online, můžete si koupit knihy. Pokud se hodně věnujete právě studiu psaní, dost možná se zlepšujete obrovským způsobem mezi každou jednotlivou věcí, kterou napíšete. Respektive každou další věcí, kterou napíšete.

Abbie Emmons: 10 způsobů, jak se stát rychlejším autorem

Znak čtvrtý: Novela, na které pracujete, je něco, co byste si jako čtenáři užili

Tenhle znak se měří mnohem hůř. Ale pokud si rukopis čtete a editujete ho, můžete se setkat s tím základním instinktem, že jako běžný čtenář byste si to normálně užívali. Tohle může být další znamení vašeho vlastního pokroku. Ovšem při souzení vlastního textu je velmi těžké být objektivní, tudíž tato známka pokroku se měří opravdu těžko.

Znak pátý: Vidíte pokroky ve svém psaní mezi draftem a finální verzí

Můžete se podívat na první a pátou verzi vašeho rukopisu a najít velké rozdíly? Odpověď je ano, rozdíl je tam značný a to je nejspíš další znamení toho, že děláte pokroky. Když jsem psala první verzi The Cyborg Tinkerer, strávila jsem hodně času v hlavách postav a bylo tam hodně vnitřních monologů. Když se teď podívám na konečnou verzi, nevím už, kolik mezitím bylo verzí, možná 10, 12.

Podrobnosti o dostupnosti zbytku textu zde.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.