Která ze dvou technologí dokáže přežít sama o sobě?

Zjisti víc

 

 

Ellen Brock: Jak rozdělit knihu do kapitol

Ahoj, tady Ellen Brock, freelance editorka. V tomhle videu budu mluvit o tom, jak rozdělit vaši novelu do kapitol. Tohle je otázka, kterou mi diváci často kladou a chtějí vědět, co agenti očekávají, že uvidí, co je vnímáno jako zralé nebo neprofesionální. V reálu na tom ale opravdu nesejde, jak dělíte kapitoly. Není tu mnoho nároků nebo nějaká očekávání ohledně tohohle. Uvidíte knihy, které mají opravdu kratičké kapitoly a opravdu dlouhé kapitoly a další, které mají kapitoly nejrůznějšího druhu.

Shlukování scén

Jsou v zásadě dva myšlenkové procesy, které stojí za systémem dělení kapitol. První je jednoduše shlukování scén dohromady, které jsou automaticky podobné, nebo nesou svůj vlastní vývoj příběhu, takže mají začátek, prostředek a konec stejně jako celá kniha. Pokud máte v knize hodně různých úhlů pohledu, můžete jich shluknout několik dohromady pomocí rozdělení na sekce, což už jste asi někde viděli.

Je to něco jako hashtag a někdy jsou to tři hvězdičky, které mohou být velmi dobrým způsobem shlukování scén dohromady, které se odehrávají ve stejném čase nebo kolem stejné zápletky. Když to uděláte, asi budete chtít zalomit novou kapitolu, když je v knize změna, třeba se mění místo, nebo je to jiný den, nebo jiné prostředí, které chcete sdělit.

Klasický cliffhanger

Druhý způsob, kterým lze lámat kapitoly, je cliffhangerem a to spočívá zkrátka v nechání čtenáře s trochou nadšení a trochou informací, která ho udrží v touze číst dál. Například můžete napsat: “Narazil na mrtvé tělo.” což čtenáře zaujme, budou cítit urgenci přečíst si další kapitolu, protože chtějí vědět, co je to tělo zač a odkud se vzalo. A ten cliffhanger je to, co je vtáhne do další kapitoly.

Určitě nechcete používat cliffhangery při každém dělení kapitoly, protože to může vypadat jako trik. Ale opravdu můžete být tvořiví, jak jen chcete, když lámete kapitoly. Takže cokoli vám přijde přirozené v dělení kapitol, je to opravdu část vašeho psacího stylu. Takže ptát se na správný způsob dělení kapitol je něco jako ptát se, jaký styl máte v knize použít.

Cit pro příběh

Opravdu to záleží na tom, kdo jste, jaký je váš styl a jaký píšete žánr. Dost dobře se to nedá udělat špatně. Ať už to uděláte jakkoli, agenti a editoři si budou myslet, že jste amatéři. Není tu dobrá ani špatná cesta. Pokud vám dělení do kapitol nepřijde přirozené, neděste se toho, opravdu to není tak podstatné.

Vždycky můžete napsat první draft bez kapitol, hodně autorů to tak dělá. Pak můžete rozhodnout o kapitolách později, nebo když máte lepší vizi celé knihy a jaké tempo má mít. To vám taky pomáhá rozhodnout se, jak ji budete dělit.

Zdroj: EllenBrock

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *