Ellen Brock: Jak zkrátit vaši knihu

autor: | Led 4, 2022 | Články, překlady, videa s titulky | 0 komentářů

Je mnoho důvodů, proč můžete chtít zkrátit vaši knihu, jako že agent nebo editor vám řekne, že vaše kniha je moc dlouhá. Také si můžete nezávislé na jakémkoli posudku uvědomit, že je vaše kniha příliš dlouhá v rámci žánru. Tohle je docela častý případ u novel, které jsou delší než 100 000 slov a může být velmi těžké je prodat u debutujícího autora. Takže pokud je to příliš dlouhé a potřebujete to osekat, tady je několik způsobů, jak to provést.

Od celku ke složkám

Začneme u celku a budeme pokračovat k jednotlivým částem či složkám. Pokud jde o celek, podívejte se na každou kapitolu a na každou scénu v každé kapitole. A posuďte, zda konkrétní scéna posouvá zápletku nějak dopředu. Jednoduše si udělejte seznam a napište si každou scénu v každé kapitole a u každé si udělejte poznámku, jak konkrétně posouvá zápletku dopředu. Dost možná najdete mnoho scén, které zápletku neposouvají.

Mohou sdělovat informace o postavě, nějaké její pozadí nebo informace o prostředí. Ale pokud jde o zápletku, nijak zásadní vliv na ni nemají. Také pasáže se dají docela snadno vynechat. Zkrátka vezměte relevantní informace z této scény a dejte je jinam – tedy do scény, která zápletku opravdu posouvá.

Opakování již řečeného

Další věc, po které podrobně zapátrejte, jsou pasáže, které opakují ty stejné informace.

Čtenář je potřebuje znát jenom jednou. A pokud není bodem zápletky, že se postava tu informaci doví, nemusíme vidět, jak postava informace získává. Takže pokud například něco vysvětlíte jako vypravěč, nemusíte to už opakovat v nějakém dialogu, pokud odhalení té informace postavě není bodem zápletky. Právě tímto se nejspíš budete moci zbavit mnoha zbytečných slov, protože se jejich sdělení bude opakovat.

Jessica Brody: 5 tipů na revizi prvního draftu

Stejně tak můžete odstranit opakující se myšlenky, například hrdinovu motivaci. Někdy mají autoři tendenci tohle opakovat příliš často, nepotřebujeme ale neustálou introspekci. To je tedy další oblast, kde se dají věci odstranit při opakování nebo minimálně zjednodušit.

Začátky a konce pasáží

Když se ujistíte, že je scéna skutečně podstatná pro zápletku, zvažte také, zda ji nemůžete začít později nebo ukončit dříve. Obvykle je dobrý nápad začínat s věcmi přesně tam, kde je to opravdu potřeba, aby zůstaly krátké a zajímavé. Čím více budou protahované, tím méně budou čtenáře zajímat. Stejně tak se podívejte na zbytečné detaily, například přílišné popisování gest, pohybů postav nebo příliš košaté dialogy.

Nadbytečné detaily a informace

Případně mohou být stručnější vysvětlení uvnitř dialogů, nebo mohou být informace vyvozeny čtenářem místo přímého řečení a osvětlení v textu. Někdy se autoři nechají unést detaily popisů, které ale opravdu nejsou podstatné. Takže si projděte svoje věty a zeptejte se, jestli čtenář opravdu potřebuje všechny tyhle informace a jestli to opravdu pokrývá příběh, který chcete vyprávět. A kdykoli narazíte na něco, co můžete vyříznout, aniž by to čtenář postřehl, směle do toho.

I když to bude nejkrásnější věta, kterou jste kdy napsali, nebojte se ji vyříznout. Ušetříte si spoustu slov a budete mít mnohem kompaktnější příběh.

Zdroj: EllenBrock

 

 

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *