Země, Peklo, Nebe…je jedno, kde jste, byrokracie je stejná…

Zjisti víc

 

Abbie Emmons: Chcete psát lepší dialogy? Začněte dělat tohle…

Kate: S Abbie jsme si teď několik dnů povídali o tom, jaké věci jsou pro nás nejdůležitější a jaké nástroje nám pomohly nejvíc. A přišly jsme s takovým seznamem, povídaly jsme si o tom a já to začala zapisovat. Takže vám představíme náš vlastní proces ohledně dialogu, co v něm má zůstat a co má jít pryč. Nebude to jen „použijte tohle a nedělejte tamto“. Ukážeme vám konkrétní příklady použití těchto nástrojů.

Najděte zaměření

K: První věc, o které jsme mluvily opravdu hodně, je nalezení zaměření. Když píšete dialog, najděte zaměření konverzace. Protože jakákoli konverzace, která se odehrává v reálném životě, tak má nějaké směřování.

A: Jo, přesně tak. A myslím, že tohle je něco, od čeho lze autora snadno rozptýlit, protože ve scéně se toho děje hrozně moc najednou. A možná právě v tu chvíli přemýšlíte o nějakých dalších věcech, které potřebujete jasně zmínit. Nebo něco podrobně popsat, ale jediné, co to dělá, je zpomalování pointy té scény.

K: Nedávno jsem si na to vzpomněla při poslechu jednoho kanálu. A probírali tam něco podobného v malování. Protože malíři používají na jednom plátně obrovské množství nástrojů a postupů. Jako linie, které vám vedou oči, nebo způsob dopadu světla a jak osvětluje jednu hlavní postavu uprostřed. Zdůrazňují tedy hlavní motiv a k němu vedou i všechny ostatní prvky na plátně.

A důvod, proč tohle začali malíři během historie dělat, je, že přitahují divákovu pozornost k tomu, co chtějí tím obrazem reálně sdělit, jakou zprávu posílají. A kdyby to bylo všechno vyrovnané, tak vlastně ani nevíte, kam se na tom obrazu podívat. Řeknete si okey, tady se toho děje opravdu hodně a je to přístupné nějakým výkladům, jenže si vlastně nejsem vůbec jistý, na co se to koukám. Protože naše pozornost už je ztracená a soustředění taháno k obrovskému počtu věcí naráz.

Náš mozek tudíž už neví, kam se má vlastně dívat. Má se dívat na pozadí, má se dívat na něco uprostřed? A v psaní je to to samé. Co je vlastně předmětem tohoto rozhovoru? Máme tu několik postav, které spolu o něčem diskutují. Jaký je předmět té jejich diskuse? A já mám přitáhnout pozornost čtenáře právě k tomuto předmětu, který pak posune příběh někam dopředu.

Nebo čtenáře jen zmateme tím, že ho nutíme koukat se na několik věcí najednou.

A: A taky když něco ukážete, něco zmíníte, něco popíšete nebo o něčem mluvíte, tak čtenáři ukazujete, že na tom nějakým způsobem záleží. Protož k tomu už přitahujete jeho pozornost. Což není vždycky úplně pravda. Takže proč používat tohle směrování světla, když na tom vlastně nezáleží?

K: Tak začneme s jedním slabým příkladem:

Spousta zbytečností:

„Co tady děláš?“ zasyčela jsem a v temném pokojí jsem sotva něco viděla, byl osvětlen jen měsíčním světlem skrze zamrzlé okno. „Nikdo sem nemá chodit, slyšel jsi, co říkala paní Swansonová.“

„Paní Swansonová něco skrývá,“ utnul mě James, než jsem mohla dokončit větu. V ruce měl baterku, která sotva osvětlovala jeho podlouhlou tvář. V jeho hnědých očích byl zvědavý záblesk. „O tomhle ani necekneš, jestli víš, co je pro tebe dobré.“

 

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

99 otázek, které je potřeba položit vaší postavě

99 otázek, které je potřeba položit vaší postavě

Když vás náhodou trefí inspirace, je obtížné takovému impulsu odolat a pustit se hnedka do nového příběhu. Kdo by chtěl taky ignorovat naprosto brilantní myšlenku a dumat nad nějakými otázkami pro postavu? Proč bojovat s múzou, když máte zrovna nápad, který vás...

Paulo Coelho vyzývá čtenáře ke sdílení knih online

Paulo Coelho vyzývá čtenáře ke sdílení knih online

Autor s milionovými prodeji se spojuje s PirateBay a říká „čím víc lidí knihy „zpirátí“, tím lépe.“ Bestsellerový brazilský spisovatel Paulo Coelho se v rámci nové promo akce spojil s notoricky známou sítí PirateBay a vyzývá „piráty světa“, aby „se sjednotili a...

BookishPixie: Můj psací proces

BookishPixie: Můj psací proces

Hodněkrát jsem za delší dobu dostal různé dotazy ohledně toho, jak vlastně píšu knihy. Jestli píšu rukou nebo na počítači, jaké používám programy a tak podobně. Takže jsem si řekl Hele proč ne? Pojďme to rozebrat. V základu píšu většinou na počítači. Rád dělám rukou...

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *