Brandon Sanderson: 10 věcí, které bych si přál vědět jako náctiletý autor 3/3

Picasso se naučil veškeré tyhle klasické malířské techniky, než si vyvinul svůj vlastní abstraktní přístup. A opravdu jsme viděli později hodně těch abstraktních věcí, protože to byla prohlídka celým jeho životem. Picasso se tedy naučil malovat naprosto klasickým způsobem, než začal veškerá pravidla porušovat. Nechci, abyste si tady brali k ruce číslo 6 ve stylu „můžu si tedy psát naprosto co chci, a lidé by to měli mít rádi“.

Dá se to totiž použít jako velmi laciná výmluva, že když se vám to nelibí, tak máme prostě jiný vkus. Naučte se ale rozlišit mezi tím, když někdo něco nemá rád kvůli osobnímu vkusu od toho, když používáte naprosto mizerné techniky psaní. Je náročné se tohle naučit a jako mladý autor bych si přál tomuhle porozumět.

Předtím, než se vrhnete na porušování pravidel, je docela dobrý nápad se je nějak naučit. Právě proto se fakt hodí jezdit na konference tohoto typu, poslouchat autory, když o svých technikách hovoří, čtení knih od autorů i o autorech, poslouchání nebo čtení různých lekcí. Je to fakt užitečné, protože tyhle techniky vám opravdu pomohou.

Existují různé způsoby, jak vytvořit velmi sympatického protagonistu pro svůj příběh – pokud právě tohle chcete udělat. A ve většině případů to udělat chcete. Stejně tak můžete psát skvělé příběhy s lidmi, které budou vaši čtenáři skutečně nenávidět. Akorát bych doporučil naučit se standardní techniky, naučit se, jak si čtenáři vaši postavu zamilujou. Pak zkuste napsat příběh, kde to bude naopak. A stejně si ho přečtou.

Tohle jsou ty obtížnější věci na naučení, jenže úspěšné psaní obvykle sdílí společné postupy. Právě proto se vám budou hodit různé semináře nebo workshopy. Protože každý píše trochu jiným způsobem, ale jsou tu obecně platné zákonitosti, které fungují pro valnou většinu z nás.

Jednou z nich je číslo 8.

Revidování je jiná dovednost než psaní, ale je taky důležitá

Tohle je taková objektivní lekce z mého života, něco, co jsem se sám musel naučit. Tedy že revidování je odlišná dovednost, než psaní, ale taky důležitá.

V jednom momentě, než mě vydali, jsem si uvědomil, že hodně mých přátel, kteří byli výborní autoři, mnohem lépe revidovali, než psali. A to mě naprosto šokovalo. Dan byl třeba lepším revidovačem než autorem. Když jsem viděl rozdíly mezi prvním a posledním draftem, tak mě napadlo, že tohle je dovednost, kterou jsem se zatím nenaučil.

 

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, vyberte si jednu z variant předplatného, nebo se přihlaste.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *