Vivien Reis: 16 postav, které byste měli v příběhu mít

Nazdar lidi. Jsem si docela jistá, že většina z vás už slyšela o Myers-Briggsově testu. Někteří z vás ho už asi používají i při psaní a ostatní o něm třeba slyšeli, ale třeba si nemyslí, že by ho potřebovali. Rozhodně se velmi hodí, zvláště pokud máte problémy dostat se svým postavám do hlavy nebo bojujete s dialogy. Pokud je znáte opravdu dobře, pak perfektně víte, co by řekly nebo neřekly v té které konkrétní situaci. Vaši betačtenáři si postavy pletou.

Kromě běžných čtenářských omylů to může znamenat, že jsou si všechny vaše postavy až příliš podobné, případně až generické. Většinou se to týká hlavně druhotných postav, takže je potřebujete navzájem odlišit, pak se vám bude lépe tvořit i zápletka mezi hlavními body. Právě tyto mezery by měly obsahovat reakce vašich postav na vývoj v ději. Potřebujete totiž, aby se do zápletky zapojily postavy, a zapojení postav pro vývoj příběhu.

Tak si zkuste ten test a na chvíli se ocitněte v botách vlastních postav. Některé otázky jsou náročnější než ostatní, ale už jen ty otázky vám mohou s postavami výrazně pomoci. Výsledky vám také prozradí, jak se vaše postavy staví k přátelství nebo vztahy obecně.

Obecná rovina a překrývající se kotce

Pozor – ne všechny vaše postavy musí nutně patřit do jedné konkrétní kategorie. To zkrátka nejde, tyhle příklady nejsou konkrétní. Brumbála můžu vnímat jako jednu kategorii, vy ho budete vidět v jiné. Test má hlavně poskytnout inspiraci a každá odlišná škatulka přidává něco na společný stůl.

Chcete ale, aby váš příběh nějak odrážel realitu, takže se to celé dá použít na ozvláštnění jednotlivých postav. Testy se dají najít na odkazech níže, následující popisy jsou jen zlomek toho, co nabízí ony odkazy. Oficiální zkratka je MBTI pro Myers Briggs Type Indicator. Dost možná jste někoho slyšeli říkat, že je INTP nebo INTJ a tato typologie pochází právě odsud.

První písmeno vám sděluje, zda jste introvertní nebo extrovertní, druhé označuje smyslovou nebo intuitivní osobu, třetí myšlení nebo pocity, poslední pak posuzování nebo vnímání. A kombinace těchto písmen vytváří celkem 16 různých osobnostních typů.

ISTJ – detektiv

Introvertní, smyslový, přemýšlivý, posuzující.

Tyto typy jsou velmi zodpovědné, čestné s citem pro povinnost. Pravidla dodržují až do morku kostí a dovedou být dost tvrdohlavé.  Jde o ověřovače faktů či badatele, kladou velký důraz na upřímnost a ze všeho nejvíc pohrdají leností. Mají trochu potíže se seznamovat, protože málokdy ukazují své skutečné emoce.

Příklady: Black Widow, Severus Snape, George Washington, Jason Bourne

ISFJ – ochránce

Introvertní, smyslový, pocitový, posuzující.

Jsou spolehliví, věrní a skromní. Přátelům vždycky přijdou na pomoc a velmi dobře soucítí s ostatními. Velmi zřídka zatěžují ostatní svými problémy, takže postupem času toho mají sami hodně, protože nikomu nedovolují, aby jim pomohl. Jejich stydlivost může překážet vztahům, ale jakmile se dostanete přes tu bariéru, je to vztah na celý život.

Příklady: Wolverine, Samvěd Křepelka, Dr. Watson, Will Turner

INFJ – advokát

Introvertní, intuitivní, pocitový, posuzující.

Tito lidé jsou jasní zachránci, inspirující vůdci a perfekcionisti. Velmi silně orientovaní na cíl a vždycky mají důvod a záměr, na který se soustředí. Dovedou velmi dobře řešit problémy lidí kolem sebe a své vlastní záměry uvádí do skutečnosti. Nejsou to tedy jen snílci. Umí velmi dobře posuzovat lidi, vždycky hledají neupřímné lidi a zkouší chápat motivace lidí kolem sebe.

Příklady: Kapitán Amerika, Rose Bukater, Martin Luther King, Jon Snow

INTJ – taktik

Introvertní, intuitivní, taktický, posuzující.

Racionální osoby s rozsáhlými znalostmi a sebedůvěrou. Nevidí žádný smysl v tlachání a preferují intelektuální debaty. Také se silně drží toho, co považují za správné, tedy správné odpovědi. Velmi zřídka se od tohoto odkloní a rozhodně je nejde uplatit. Jde o velmi upřímně lidi, jejichž sebevědomí může často působit jako arogance, takže většinou nemají moc přátel.

Mívají také jen několik opravdu dobrých přátel.

Příklady: Petyr Baelish (Malíček), Gandalf Šedý, Friedrich Nietzsche, Katniss Everdeen

ISTP – inženýr

Introvertní, smyslový, přemýšlivý, vnímavý.

Jsou kreativní, ale současně se velmi kontrolují. Velmi dobře fungují ve stresu, jsou schopní rozhodování, i když to zahrnuje nějaké riziko. I v takových situacích si zachovají čistou a chladnou hlavu. Neustále dělají něco rukama, učí se nové triky a schopnosti a často také učí další lidi. Podle toho, co si situace žádá, velmi dobře vyvažují klid a spontaneitu.

Příklady: Arya Stark, Lisbeth Salander, Steve Jobs, James Bond

ISFP – skladatel

Introvertní, smyslový, pocitový, vnímající.

Tito lidé jsou umělečtí, okouzlující a soutěživí. Ačkoli jde o introverty, zpravidla bývají hodně populární. Jejich spontánní životní styl, přitahuje všechny, kteří hledají nekomplikovanou zábavu. Jsou to akční osoby, které neplýtvají časem na nějakou teorii nebo debatování. To je k smrti nudí.

Příklady: Jesse Pinkman, Michale Jackson, Hagrid, Davos Seaworth

INFP – idealista

Introvertní, intuitivní, pocitový, vnímající.

Jsou věčně optimističtí, jsou rezervovaní a také sebevědomí. Mají skutečný dar komunikace, často jde o spisovatele nebo básníky, takže hodně jich tohle asi právě teď čte. Často dovedou ostatní motivovat nebo inspirovat, hlavně ty, kteří mají dostatečné štěstí být jejich přáteli. Ačkoli nepreferují být v centru událostí, pokud je to potřeba nedělá jim problém tam vstoupit, aby projevili své názory. Jejich naivita a idealismus je však může ohrozit a přivést do skutečného rizika.

Příklady: Spiderman, Luna Lovegood, William Shakespera, Daenerys Targaryen

INTP – mozkovna

Introvertní, intuitivní, přemýšlivý, vnímající.

Jde o logické řešitele problémů, ale také denní snílky. Často jsou nepořádní, neplýtvají časem na základní organizaci. Dívají se na větší obrázek a jsou schopní vyřešit jakýkoli problém, velký či malý. Tedy aspoň většinu problémů.

Příklady: Hermione Granger, Leslie Winkle, Isaac Newton, Yoda

ESTP – dobrodruh

Extrovertní, smyslový, přemýšlivý, vnímající.

Energičtí, riskující a extrémně vnímaví. Baví je riskantní chování, takže se velmi snadno dostávají do problémů. Zpravidla jednají předtím, než se nad věcí zamyslí a neustále se bojí nudy. Pravidla nejsou moc jejich přátelé a mají velké problémy s všedními nebo zdlouhavými úkoly.

Příklady: Jaime Lannister, Ernest Hemingway, Han Solo, Ginny Weasley

ESFP – bavič

Extrovertní, smyslový, pocitový, vnímající.

Jsou orientování na módu, hraví a milují pozornost. Jsou vždy v jejím centru bez ohledu na velikost publika a mnozí z nich byli během dospívání třídní klauni. Nejsou to osoby pro vnitřní reflexe, ale jaké první skočí po příležitosti, pomohou kamarádovi nebo s ním promluví a mohou mít velmi dobré postřehy. Poměrně snadno se nudí a nejsou dobří v akademickém prostředí.

Příklady: Fred a George Weasleyovi, Jack Dawson, Marilyn Monroe, Lydia Bennet

ENFP – šampion

Extrovertní, intuitivní, pocitový, vnímající.

Jde o okouzlující filosofy s otevřenou myslí. Jsou to populární lidé, nežijí ale pro zábavu ostatních. Jsou to velmi dobří čtenáři lidí a opravdu si užívají, když někoho skutečně poznají. Extrémně přátelství, ale také nenávidí, když je někdo ovládá a kontroluje.

Příklady: Peeta Mellark, Willy Wonka, Charles Dickens, Nymfadora Tonks

ENTP – ďáblův advokát

Extrovertní, intuitivní, přemýšlivý, vnímající.

Chytří, zvědaví a otravní. Milují debatování a argumentaci tak moc, že se budou hádat i o něco, čemu sami nevěří. Velice přemýšliví, kteří mají obvykle problémy s tvrdší prací, takže mnohdy úkoly delegují. Protože se rádi hádají, často za sebou pálí mosty. Proto pro ně může být těžké v životě někam postupovat a často obtížně hledají podporu.

Příklady: Tyrion Lannister, Mark Twain, Jack Sparrow, Tyler Durden

ESTJ – prezident

Extroverzní, smyslový, přemýšlivý, posuzující.

Spořádané poctiví a velmi tvrdě pracující. Často se nachází v pozicích síly a vlivu a rozeznají potřebu pomoci nebo služby. Rádi a hrdě vedou ostatní. Drží své sliby a mají silnou averzi k lidem, kteří to nedělají. Dělá jim také potíže odpočívat a pravidla dodržují do puntíku. Pokud bude existovat lepší řešení problémů, nebudou asi první, komu dojde.

Příklady: Frank Sinatra, Robb Stark, Lisa Cuddy, Minerva McGonagall

ESFJ – společenský motýl

Extrovertní, smyslový, pocitový, posuzující.

Jsou starostliví, populární a loajální. Co víc chcete? Rádi tlachají, ale perfektně si pamatují droboučké detaily jakékoli konverzace, takže je budou sledovat. Mají potíže s improvizací, protože hrozně moc spoléhají na plány a seznamy a nenávidí spontaneitu. Jde o silné rodinné typy a jsou velmi hrdí na to, že se starají o své blízké.

Příklady: Sansa Stark, Andrew Carnegie, Effie Trinker, Molly Weasley

ENFJ – poskytovatel

Extrovertní, intuitivní, pocitoví, soudící.

Jsou vášniví, vlivní a důvěřiví. Jsou to mistři komunikaci a dokonale vědí, co kdy říct ve smyslu logiky i emocí, aby dostali lidi na svou stranu pro věc, ve kterou věří. Upřímně věří v lidské dobro, a když se setkají s nepřízní osudu, jsou schopni se odpoutat od svých emocí a zůstat zcela racionální. Často mají roli vůdců místo toho, aby po ní toužili sami.  

Příklady: Morfeus, Elizabeth Bennet, Lois Griffin, Oprah Winfrey

ENTJ – velitel

Smělí, s velmi silnou vůlí a rozhodní.

Rození vůdci, kteří fenomenálně stanovují dlouhodobé cíle a opravdu jich v daném čase dosahují. Odhodlaní s tím, že se toto odhodlání snadno přenese na další lidi, hlavně skrze jejich motivující proslovy. Snadno v lidech rozeznají jejich silné a slabé stránky, což je rozhodně dobrá věc. Mají ovšem také zlozvyk vyvolávat lidi veřejně, aniž by brali ohled na jejich city, což může být velmi nepříjemné.

Příklady: Tywin Lannister, Voldemort, Franklin D. Roosevelt, President Snow

Zdroj: VivienReis

 

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *