Utekl ze svého světa a procitl do intrik.

Zjisti víc

Brandon Sanderson: 5 tipů pro psaní vaší první novely

Ahoj, tady Brandon. Je Národní Měsíc Psaní Novel (NaNoWriMo). To je výzva konající se každý rok, kde jsou autoři vyzváni k napsání novely během měsíce. Hrubá definice novely je 50 000 slov.  Uh…tahle definice je dost vágní, většina mých novel je poněkud delší, ale 50 000 slov je zvládnutelná, leč náročná výzva na jeden měsíc psaní. Cílem téhle výzvy je dostat sebe sama ze zajetých kolejí, přinutit sebe sama vypnout svého vnitřního editora a prostě jenom psát. Je to opravdu skvělé cvičení, už jsem to provedl mnohokrát, než jsem se stal publikovaným autorem.

Ve skutečnosti Cesta králů, jejíž další díl v sérii vychází tenhle měsíc byla původně napsána jako část NaNoWriMo výzvy. Takže si myslím, že je to velmi cenná výzva. Jak všechno ohledně psaní vám to nemusí vyhovovat, žejo. Můžete to zkusit a zjistit, že vaše osobní psychologie psaní prostě neodpovídá tomuhle typu výzvy. Třeba zjistíte, že to, co píšete kvůli splnění výzvy tímhle způsobem, není tak dobré jako jindy. V takovém případě se samozřejmě nebojte to zahodit. Nicméně pro ty, kteří to chtějí zkusit a ještě to nikdy dříve nezkusili, dám vám pět hacků. Pět způsobů, jak můžete začít psát novelu dost možná bez nějaké zvláštní přípravy. A tak trochu se donutit zkusit tuhle výzvu.

Tip první: vypůjčit si strukturu

Neděje se to u každé novely, ve skutečnosti se to neděje u každého autora. Ale v mnoha případech knihy, které píšeme, u nás vycházejí ze sledování filmů, čtení příběhů, zaslechnutí nějaké události a opravdové obliby žánru. Toho typu příběhu a pak prohlášení: “Sakra, něco takovýho bych mohl taky napsat.” Jako autoři se zakopeme do subžánru řekněme loupeže. A řeknem si “Jaké jsou některé prvky takového typu příběhu, které ho dělají opravdu zajímavým?” Proč mám rád román o loupeži? Co je na něm skvělého? Víte, já mám třeba na takových knihách rád to,  že zahrnuje skupinu různorodých lidí, kteří mají všichni různé zvláštní schopnosti, sejdou se dohromady a tyhle zvláštní talenty použijí na dosažení fakt těžkého cíle.

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *