Co pomůže starému kostlivci od bolestí hlavy?

Zjisti víc

 

iWriterly: Běžné omyly začátečníků – nejste výjimkou z pravidla

Jedním v největších omylů začínajícího autora je, že bude výjimkou z pravidla. Pojďme si promluvit o tom, jak vás právě tento postoj může jako autora naprosto zlikvidovat.

Předpoklad autora, že je výjimkou z pravidla

„Předpoklad, že jsme výjimkou z pravidla, nás nevyhnutelně dělá tím pravidlem.“

Tuhle citaci týkající se této zákonitosti opravdu miluju.

„Ironií je, že ti, kdo do pravidla spadají, si budou vždycky myslet, že jsou výjimkou. Názorem, že právě my, jsme výjimkou, vstoupíme nevědomky do ringu, protože jsme si jisti, že vyhrajeme. Jakmile tam ale vstoupíme, realita nás tvrdě praští do nosu.“

V samotném článku pak autor uvádí několik příkladů toho, co je tímto myšleno.

Kupříkladu jde otec se synkem po cestě a synek si všimne krásného červeného Ferrari. Prohlásí: „To je super auto, jednou takový určitě budu taky mít.“ Otec přitaká s tím, že může dosáhnout čehokoli.

I když to může být hezký sentiment a je fajn dodávat dětem odvahu, co ta cesta, kterou získání takového vozu obnáší? Možná to dítě může získat vysněné auto, pokud bude opravdu hodně makat. Po slovech svého otce může jít ale do školy s nastavením přílišného očekávání, nebo dokonce předpokladu oprávněnosti na takový úspěch.

Stejně tak může otec poukázat na to, že na ulici je několik skvělých aut bohatých a úspěšných lidí, ale mnohem víc běžných modelů lidí, kteří žijí z výplaty. Tím ukazuje, že úspěch v nějakém oboru je výjimka, nikoli pravidlo. Pokud bude někdo pracovat tvrdě a také chytře, může se tou výjimkou stát. Nikde a nikomu to však není zaručeno.

Pracujte tvrdě, ale hlavně chytře

„Tvrdá práce znamená investici času a námahy do určitého objemu vykonané práce. Nicméně chytrá práce znamená strávení menšího objemu času i práce. Tvrdá práce míří na objem a může se po nějakém čase stát monotónní a nudnou. Chytrá práce se soustředí na dosažení cílů a kvality.“

Jedním ze způsobů chytré práce coby autora je neustálé vzdělávání se. Tedy získávání nástrojů, jak dosáhnout svých cílů v kratším čase. (Promo na Skillshare).

Nezdravý autorský náhled & pravidla, o kterých si pak myslí, že je nemusí dodržovat:

 

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Jessica Brody: 5 způsobů, jak okamžitě vylepšit vaše psaní

Jessica Brody: 5 způsobů, jak okamžitě vylepšit vaše psaní

Ahoj a vítejte v Psacím mistrovství s Jessicou Brody. Já jsem Jessica Brody, očividně. Tahle videa představují tipy, nástroje a techniky k posunutí vaší psací kariéry na další level. V tomhle videu se s vámi podělím o pět způsobů, jak ihned vylepšit vaše psaní fikce....

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *