Jedním v největších omylů začínajícího autora je, že bude výjimkou z pravidla. Pojďme si promluvit o tom, jak vás právě tento postoj může jako autora naprosto zlikvidovat.
Předpoklad autora, že je výjimkou z pravidla
„Předpoklad, že jsme výjimkou z pravidla, nás nevyhnutelně dělá tím pravidlem.“
Tuhle citaci týkající se této zákonitosti opravdu miluju.
„Ironií je, že ti, kdo do pravidla spadají, si budou vždycky myslet, že jsou výjimkou. Názorem, že právě my, jsme výjimkou, vstoupíme nevědomky do ringu, protože jsme si jisti, že vyhrajeme. Jakmile tam ale vstoupíme, realita nás tvrdě praští do nosu.“
V samotném článku pak autor uvádí několik příkladů toho, co je tímto myšleno.
Kupříkladu jde otec se synkem po cestě a synek si všimne krásného červeného Ferrari. Prohlásí: „To je super auto, jednou takový určitě budu taky mít.“ Otec přitaká s tím, že může dosáhnout čehokoli.
I když to může být hezký sentiment a je fajn dodávat dětem odvahu, co ta cesta, kterou získání takového vozu obnáší? Možná to dítě může získat vysněné auto, pokud bude opravdu hodně makat. Po slovech svého otce může jít ale do školy s nastavením přílišného očekávání, nebo dokonce předpokladu oprávněnosti na takový úspěch.
Stejně tak může otec poukázat na to, že na ulici je několik skvělých aut bohatých a úspěšných lidí, ale mnohem víc běžných modelů lidí, kteří žijí z výplaty. Tím ukazuje, že úspěch v nějakém oboru je výjimka, nikoli pravidlo. Pokud bude někdo pracovat tvrdě a také chytře, může se tou výjimkou stát. Nikde a nikomu to však není zaručeno.
Pracujte tvrdě, ale hlavně chytře
„Tvrdá práce znamená investici času a námahy do určitého objemu vykonané práce. Nicméně chytrá práce znamená strávení menšího objemu času i práce. Tvrdá práce míří na objem a může se po nějakém čase stát monotónní a nudnou. Chytrá práce se soustředí na dosažení cílů a kvality.“
Jedním ze způsobů chytré práce coby autora je neustálé vzdělávání se. Tedy získávání nástrojů, jak dosáhnout svých cílů v kratším čase. (Promo na Skillshare).
0 komentáøù