Jak udržet mýty v chodu i při problémech?

Zjisti víc

 

 

Juliette Wade: Ponořte se do světotvorby – role ve vládě 3/3

Juliette Wade: Ponořte se do světotvorby – role ve vládě 3/3

Che: Tady ve městě je to „chceme v čele toho a toho“. Takže tam budou mít lidé mnohem přímější vliv. Ani to nemusí být tak, že je tam nějaká vymezená skupina vůdců. Může to být stylem „tady je 5 našich starších“, tak se s tím nějak srovnejte.

Wade: Jo, přesně tak. A čím větší je rozsah, tím víc potřebuješ nějaký systém. A je zajímavé, že se ptáš sama sebe, kde jsou pak v tom systému body vlivu. Když se například zamyslíš nad tím, jak si někdo typu Kim Čong Una udrží kontrolu nad všemi těmi lidmi v nouzi.

Využití vojáků a dalších sil

Kde jsou jeho body vlivu? Dobře, má k dispozici armádu, ok. Ale když jsi jednotlivec, tak musíš nějakým způsobem využívat vojáky prakticky všude.

Che: Jo.

Wade: Musíš mít svoje oblíbence, pak musíš mít ty méně oblíbené. A lidé musí chtít být tvoji oblíbenci a být schopni pro to udělat cokoli. Ať už to má jakoukoli podobu nebo výhody. Sovětský Svaz v určitém bodě naprosto závisel na lidech, kteří budou udávat svoje sousedy. Oplátkou za nějaké výhody a laskavosti.

Che: Jo. Jedním z dobrých příkladů byla věc v Bas-lagu od China Mielville. Tam jsou vlastně dvě knihy, které se odehrávají v tom hlavním městě. Mají tam tajnou policii a nikdo neví, kdo k ní vlastně patří. Protože pokud to hnutí potřebuje mobilizovat, tak si jen přetáhne přes hlavu kapuci. Takže to může být doslova kdokoli, tudíž je z toho každý neustále vyděšený.

Měli tam i starostu, ale nevypadalo to, že by se tam někdy odehrávaly nějaké volby. V Železné radě je pak nový starosta a ten původní. A bylo to, jako kdyby ten starý prostě jen jmenoval nového. Takže starostenské následnictví.

Wade: Taky můžeš mít volby, které nejsou reálně volby.

Che: Jo, to je taky pravda.

Wade: Protože ano, jsou tu volby, které ale mají jen jednoho kandidáta. Ten je pak překvapivě zvolen naprostou většinou.

Che: Jasně. Jen necháš každého, aby to složil, ale nový byl už vybrán dopředu. Takže už víš, kdo to bude, jen to pak někdo oznámí veřejně.

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Osobní značka aneb V co věříte a za čím si stojíte…

Osobní značka aneb V co věříte a za čím si stojíte…

"Řekni, kým chceš být?" Jeffery Deaver, Modrá sféra O budování značky nebo o brandingu se i v psacích kruzích mluví v různých vlnách poměrně často. Někdy spíše při nadávání na to, že našinec se nedostane na přední místa v obchodech proto, že jsou obsazena již...

Časté chyby při tvorbě světa

Časté chyby při tvorbě světa

Poznámka na úvod: Na tenhle seznam jsem narazil při promazávání a třídění poznámek v Evernote. Téměř určitě jde o volný přepis nějakého psacího videa, zřejmě od Shaelin Writes nebo Ellen Brock. Když jsem původní video hledal, narazil jsem ještě na pár dalších podnětů,...

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *