Jakým atypickým způsobem se dá ohrozit království?

Zjisti víc

 

 

 

Juliette Wade: Ponořte se do světotvorby – role ve vládě 3/3

Juliette Wade: Ponořte se do světotvorby – role ve vládě 3/3

Che: Tady ve městě je to „chceme v čele toho a toho“. Takže tam budou mít lidé mnohem přímější vliv. Ani to nemusí být tak, že je tam nějaká vymezená skupina vůdců. Může to být stylem „tady je 5 našich starších“, tak se s tím nějak srovnejte.

Wade: Jo, přesně tak. A čím větší je rozsah, tím víc potřebuješ nějaký systém. A je zajímavé, že se ptáš sama sebe, kde jsou pak v tom systému body vlivu. Když se například zamyslíš nad tím, jak si někdo typu Kim Čong Una udrží kontrolu nad všemi těmi lidmi v nouzi.

Využití vojáků a dalších sil

Kde jsou jeho body vlivu? Dobře, má k dispozici armádu, ok. Ale když jsi jednotlivec, tak musíš nějakým způsobem využívat vojáky prakticky všude.

Che: Jo.

Wade: Musíš mít svoje oblíbence, pak musíš mít ty méně oblíbené. A lidé musí chtít být tvoji oblíbenci a být schopni pro to udělat cokoli. Ať už to má jakoukoli podobu nebo výhody. Sovětský Svaz v určitém bodě naprosto závisel na lidech, kteří budou udávat svoje sousedy. Oplátkou za nějaké výhody a laskavosti.

Che: Jo. Jedním z dobrých příkladů byla věc v Bas-lagu od China Mielville. Tam jsou vlastně dvě knihy, které se odehrávají v tom hlavním městě. Mají tam tajnou policii a nikdo neví, kdo k ní vlastně patří. Protože pokud to hnutí potřebuje mobilizovat, tak si jen přetáhne přes hlavu kapuci. Takže to může být doslova kdokoli, tudíž je z toho každý neustále vyděšený.

Měli tam i starostu, ale nevypadalo to, že by se tam někdy odehrávaly nějaké volby. V Železné radě je pak nový starosta a ten původní. A bylo to, jako kdyby ten starý prostě jen jmenoval nového. Takže starostenské následnictví.

Wade: Taky můžeš mít volby, které nejsou reálně volby.

Che: Jo, to je taky pravda.

Wade: Protože ano, jsou tu volby, které ale mají jen jednoho kandidáta. Ten je pak překvapivě zvolen naprostou většinou.

Che: Jasně. Jen necháš každého, aby to složil, ale nový byl už vybrán dopředu. Takže už víš, kdo to bude, jen to pak někdo oznámí veřejně.

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

BookishPixie: Jak psát bez filtrování

BookishPixie: Jak psát bez filtrování

Ahoj úžasná komunito! Tady Ava Jae a Bookishpixie. Jako autorka a freelance editorka trávím hodně času dumáním nad tím, jak docílit u psaní pocitu skutečnosti a autenticity. Dobře napsaná kniha ve vás má vyvolat pocity, jako byste sami byli hrdiny, takže prožíváte...

Tamara Woods: Proč během přepisů poslouchat vlastní rukopis?

Tamara Woods: Proč během přepisů poslouchat vlastní rukopis?

Dneska s vámi chci promluvit o tom, co dělám během přepisování. Pracuju teďka na další detektivce a měla jsem s ní nějakou dobu pauzu. Pak jsem se do toho příběhu ale potřebovala zase nějak dostat. A místo toho, abych do toho jen tak skočila a začala spíš naslepo...

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *