Co všechno se může stát, když se do matičky stověžaté zatoulají tři magická koťata, kterým se probouzí schopnosti…

Zjisti víc

 

Kristen Martin (a Kaila): Jak jako autor zvládat stres?

Ahoj lidi, dneska se budeme bavit o tom, jak coby autor zvládat stres. Stres se dá u autora rozdělit asi na 4 hlavní kategorie. Konkrétně jde o čas, očekávání, srovnávání a nejistotu. Probereme je všechny a ukážeme si způsoby, jak je zmírnit a jak se jim snad všem i úplně vyhnout.

Faktor času

Kaila: Co mi pomáhá stran času? Kdysi jsem se hrozně moc snažila psát opravdu každý den aspoň chvilku. A uvědomila jsem si, že píšu opravdu nejlíp, když mám opravdu velký kus času, ať už je to z jakéhokoli důvodu. Prostě velký blok času, protože se do toho můžu skutečně ponořit, nic na mě netlačí a s tím můžete trochu experimentovat.

Myslím ale, že byste si měli vyhradit nějaký čas v rozvrhu, aby se do toho nemotalo nic dalšího. Protože ať to bude telefon nebo cokoli, pravděpodobně bude vaše psaní vytlačeno.

Kristen: Potřebujete totiž s psaním zacházet jako s prioritou. Jako když je to opravdu vaše práce. Jak byste zacházeli s čímkoli jiným, co je opravdu důležité, čemu se musíte věnovat. Takže se ujistěte, že máte opravdu bloky času bez jakéhokoli vyrušování. Tedy pokud vám to takhle funguje.

Tedy takové, kdy to nic nepřerušuje a nic vás neruší a jste schopni vyprodukovat nějaký slušný počet slov. Protože když se k tomu budete chovat jako ke koníčku, tak to bude i placeno jako koníček. Když se k tomu začnete chovat jako k práci, tak se to časem tou prací i může stát. Je proto potřeba brát to vážně a vyhradit si na to jasný čas.

A upřímně, pokud jste někdo, kdo opravdu miluje psaní jako já nebo Kaila, tak si na to ten čas prostě najdete. Nehledáte čas, ten čas je tam vždycky. Uděláte si čas a jasně si ho vyhradíte ve svém rozvrhu. Já si dokonce nastavuju alarmy v telefonu, že je čas na psaní. Takže si řeknu okey, čas jít do kanceláře, sednout si a psát.

Faktor očekávání

Kaila: Druhý pilíř je očekávání. To se hrozně projevilo na NaNoWriMo campu. Lidi si tady nastavují nejrůznější cíle. A víte, já vždycky sním ve velkém a nastavuju si pro sebe velké cíle. Když si ale nastavíte cíl, o kterém reálně víte, že na něm asi ani nebudete pracovat, tak vás to mnohem víc celkově odradí, a to od práce na čemkoli. A bude to znát i do budoucna.

Kristen: Takže je potřeba nastavit si realistická očekávání jak celkově, tak ke každému psacímu sezení. Protože vám to dovolí s těmi úrovněmi stresu nějak pracovat. Nebudete se pak cítit tak přehlcení a nebudete si myslet Proboha, teď musím určitě napsat tolik a tolik slov jen za dnešní večer. Případně rovnou bože, zase jsem selhal.

Nemůžete mít takové nastavení mysli, když se do toho vrháte. Nastavte si tedy realistická očekávání jak obecně, tak pro jednotlivé psací chvilky. A pokud máte nějaký den, kdy jste opravdu, opravdu vytížení, tak do něj prostě psaní nemusíte vůbec nacpat. Může se i stát něco nečekaného, zranění nebo něco podobného. Takové věci se zkrátka dějí, to je život.

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Nebuďte nudným autorem

Nebuďte nudným autorem

Dnes probereme tři kroky, které vám pomohou, aby vaše příběhy byly pro čtenáře mnohem zajímavější. V kultovním seriálu Star Trek existuje hlavní směrnice: Žádné zasahování do sociálního vývoje planety. Faktor nudy Prakticky všichni existující autoři mají taky svou...

Vivien Reis: 5 chyb nových autorů a jak se jim vyhnout

Vivien Reis: 5 chyb nových autorů a jak se jim vyhnout

Dneska chci mluvit o obvyklých otázkách, které dostávám od té doby, co jsem začala radit s psaním. A je hrozně podivné, že se to hlavně týká omylů. Což dává smysl, protože lidi chtějí nejen vědět, co mají dělat, ale chtějí taky vědět, co nedělat. Takže dneska rozeberu...

Hejtim, hejtíš, hejtíme…

Hejtim, hejtíš, hejtíme…

"I hate this place...this prison...this zoo...this reality..." Agent Smith k Morfeovi, Matrix Nejdříve bych se rád trochu zamyslel nad etymologií, protože oficiální definice dle mého názoru povaze hatera neodpovídá. Wikipedie uvádí hatera jako „osobu vyjadřující silný...

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *