Tradičně založený rytíř svěří svému synovi úkol dědený v rodině po generace. Ale je ten úkol opravdu správný?

Zjisti víc

 

 

Shaelin Writes: 9 tipů pro uspokojivou zápletku

Dneska se chci bavit o zápletce. Před několika týdny se mě na Tumblru někdo zeptal, jak napsat opravdu uspokojivou zápletku. Což je rozhodně užitečná a důležitá věc, pro kterou mám hned 9 tipů.

První – vědomí žánru

Tohle je hrozně důležité hned ve více oblastech a na více úrovních. Vědomí žánru je přesně to, jak to zní. Znamená to být si vědom konvencí i možností žánru, který píšete. Ale nejen nějakých obecných prvků, ale toho, co dělá žánr právě tím žánrem. Mějte na paměti, že žánry existují z nějakého důvodu, aby si lidé dokázali snadno najít knihu, která je bude bavit.

Právě z toho důvodu bude uspokojivá zápletka pro čtenáře fantasy ve fantasy žánru něco jiného než pro čtenáře romantiky v romantickém příběhu. A taky to bude odlišné od thrilleru a jeho nadšenců.

Existuje samozřejmě hodně knih, které žánry misí či si hrají s jejich zákonitostmi, případně je přesahují či jinak modifikují. Stále je ovšem podstatné být si vědom žánrů, v jakých se pohybujete. Tedy pokud píšete klasiku, thriller, detektivku a tak dále. Vždycky je potřeba znát dobře konkrétní žánr.

Třeba v případě romance bude uspokojivé citové napětí, rozdělení postav od sebe po velkou část příběhu, fungující chemie mezi postavami a pak s velkou pravděpodobností šťastný konec. To je tak nějak romantická konvence, tudíž to bude pro čtenáře uspokojivé vyústění zápletky.

To, že postavy překonají překážky na cestě, a nakonec skončí jako jasný pár. Čtenář to očekává z postupného rašení vzájemné přitažlivosti. Je to zvláště uspokojivé vzhledem k tomu, že byly postavy po většinu příběhu rozdělené. Hodně překážek, které musely překonat, existuje ve všech žánrech, jen mají odlišnou podobu. Proto je potřeba být si ho stále vědom.

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Když o sobě (ne)pochybujete aneb Dunning-Kruger z obou stran

Když o sobě (ne)pochybujete aneb Dunning-Kruger z obou stran

"You have to let it all go, Neo. Fear, doubt and diselief. Just Free your mind." Morfeus k Neovi, Matrix Dunning-Krugerův efekt je psychologická zákonitost popisující to, že "míra odbornosti v daném oboru má vliv na schopnost hodnocení sebe i druhých. Čím nižší míra...

Vivien Reis: Prvních 5 stran vašeho románu

Vivien Reis: Prvních 5 stran vašeho románu

Těchto prvních 5 stránek je superdůležitých. Dneska se budeme bavit o začátku vašeho románu a dám vám 7 tipů pro prvních 5 stránek vaší knihy. Tip první – háček O tomhle jste už nejspíš slyšeli, ale rozhodně se proto nebraňte těm dalším. Slibuju, že budou trochu...

Ellen Brock: 5 hlavních chyb amatérských autorů

Ellen Brock: 5 hlavních chyb amatérských autorů

Původně se mělo jednat o popis největší chyby, kterou aspirující autoři dělají, ale to se úplně nepodařilo. Takže dělám první pětku. Neporozumění úhlu vyprávění Hodně začínajících autorů nešikovně přepíná mezi vševědoucím vypravěčem a omezenou třetí osobou. Hodně lidí...

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *