Splní dávný Poutník úkol a ochrání korunu?

Zjisti víc

 

Shaelin Writes: 9 tipů pro uspokojivou zápletku

Dneska se chci bavit o zápletce. Před několika týdny se mě na Tumblru někdo zeptal, jak napsat opravdu uspokojivou zápletku. Což je rozhodně užitečná a důležitá věc, pro kterou mám hned 9 tipů.

První – vědomí žánru

Tohle je hrozně důležité hned ve více oblastech a na více úrovních. Vědomí žánru je přesně to, jak to zní. Znamená to být si vědom konvencí i možností žánru, který píšete. Ale nejen nějakých obecných prvků, ale toho, co dělá žánr právě tím žánrem. Mějte na paměti, že žánry existují z nějakého důvodu, aby si lidé dokázali snadno najít knihu, která je bude bavit.

Právě z toho důvodu bude uspokojivá zápletka pro čtenáře fantasy ve fantasy žánru něco jiného než pro čtenáře romantiky v romantickém příběhu. A taky to bude odlišné od thrilleru a jeho nadšenců.

Existuje samozřejmě hodně knih, které žánry misí či si hrají s jejich zákonitostmi, případně je přesahují či jinak modifikují. Stále je ovšem podstatné být si vědom žánrů, v jakých se pohybujete. Tedy pokud píšete klasiku, thriller, detektivku a tak dále. Vždycky je potřeba znát dobře konkrétní žánr.

Třeba v případě romance bude uspokojivé citové napětí, rozdělení postav od sebe po velkou část příběhu, fungující chemie mezi postavami a pak s velkou pravděpodobností šťastný konec. To je tak nějak romantická konvence, tudíž to bude pro čtenáře uspokojivé vyústění zápletky.

To, že postavy překonají překážky na cestě, a nakonec skončí jako jasný pár. Čtenář to očekává z postupného rašení vzájemné přitažlivosti. Je to zvláště uspokojivé vzhledem k tomu, že byly postavy po většinu příběhu rozdělené. Hodně překážek, které musely překonat, existuje ve všech žánrech, jen mají odlišnou podobu. Proto je potřeba být si ho stále vědom.

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *