Co skrývá odlehlá osada kdesi v lesích Tamaralu?

Zjisti víc

 

Word Nerds: Jak psát jedinečné hlasy postav

Ahoj WordNerdi, dneska se budeme trochu bavit o psaní jedinečných hlasů vašich postav. Začněme naprosto základní otázkou, tedy

Co je to vlastně hlas postavy?

Je to jedinečný styl, který jako autor používáte při psaní konkrétní postavy. Jde hlavně o výběr slov, rytmus, interpunkci a způsob vyjadřování. Tento styl vychází z historie postavy, toho, jak se dívá na okolní svět a jejích způsobů.

Když autoři začínají psát, postavy v jejich knihách často zní velmi podobně, hlavně v momentě, kdy se jim tohle nepodaří sladit. Jakým způsobem se tedy dá dosáhnout opravdu dobrých postav?

Pobyt v hlavě postavy

Základní a asi nejočividnější je strávit dostatek času v hlavě konkrétní postavy. Jinými slovy čtěte hodně knih. Vyberte si hlavně ty, které už jste četli a užili si je. Projděte si je a najděte místa, kde hlas konkrétní postavy opravdu vyčnívá. Jaká volí slova? Jaký je rytmus každého jejího odstavce?

Jedna z nejlepších věcí, jak se naučit psát, je jednoduše číst to, co dělají ostatní autoři opravdu efektivně. A hlavně zjistit, jakým způsobem k takovému výsledku dochází. Jak nás dovedou k tomu, že cítíme a myslíme si věci, které cítíme a myslíme si.

Jedním z výborných příkladů toho, jak mluví 12letý kluk, je Percy Jackson: Zloděj blesku.

Podobně je na tom Undead Girlgand od Lilly Anderson.

Vstoupila jsem do kanceláře doktorky Millerové. Jeden krok bylo maximu, co jsem byla ochotná udělat, protože to byl oslavovaný šatník. Mohla by to být opravdu skříň, protože to nemá žádná okna. Všechny čtyři zdi jsou vymalovány levandulově. Hned naproti je obrovská cedule Život není o tom počkat, až bouře přejde, ale o tom naučit se tancovat v dešti. Font je velmi agresivní.

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *