Co skrývá odlehlá osada kdesi v lesích Tamaralu?

Zjisti víc

 

Kolo času: Drak Znovuzrozený

Hmm…první kniha, která na mě působila výplňově. Je fajn, že Jordan přesouvá pozornost z Randa na další postavy a že Mat, Egwain, Perrin, Nyneiva a další mají sami o sobě co nabídnout. Problém je trochu v tom, že jejich akce se stejně točí kolem Randa a nemají zatím dostatečnou vlastní agendu.

Rozdrobení pozornosti je vlastně způsobeno jen tím, že Rand na začátku zdrhne a tlupa s Moirain a Lanem se za ním vypravuje. Rand se v ději mihne jen několikrát a finále je hyperrychlé a koncentrované na několika stranách, kde se zase nevyhnutelně srazí všechny rozdělené výsadky.

Zatímco ve Velké hledání se postavy dostávaly do poměrně slušných sraček na jedné straně a hýbaly s mýty a pověstmi na straně druhé, tady jsou problémy spíše epizodické a postavy se vzápětí oklepou a razí dál. Samotný akt pohnutí během světa (meč, který není mečem) se odehraje tak rychle a vlastně nevýrazně, že místo mrazení v páteři je to jen na odškrtnutí položky v seznamu. Přijde mi, že Jordan potřeboval někam zasadit několik klíčových scén, takže kolem nich nafoukl ten zbytek, aniž by sám o sobě měl výraznější přínos.