Cíle versus Systémy

Vsadím se, že máte v životě mnoho cílů. Já rozhodně ano. Je dobré je mít, ale pokud se na ně budete příliš soustředit, nejspíš reálně snížíte svou šanci na jejich dosažení. Dneska vám vysvětlím, proč k tomu dochází a pro je místo cílů lepší soustředit se na vytvoření systému.

Nejdříve se ale pojďme podívat na to, jaký je vlastně mezi cílem a systémem rozdíl.

Cíle kontra Systémy

Cíle jsou jednorázové události. Dosáhnete jich a jste hotoví.

Systémy jsou to, co vás k cíli dostane. Jde o proces, který pravidelně následujete a který vás vede konkrétním směrem k vašemu cíli.

Řečeno jednodušeji – cíl je místo, zatímco systém je cesta k němu. Například zhubnout 20 kilo je cíl. Zdravě se stravovat a pravidelně cvičit, to je systém.

Dostat ze zkoušky za 1 je cíl. Pravidelné studium a tvorba poznámek je systém.

Vydělat 1 milion je cíl. Najmout zaměstnance, vytvořit ten nejlepší produkt a marketovat ho, to je systém.

Jakmile máte zvládnutý dobrý systém, cíle už nejsou vlastně tolik potřeba. Tím neříkám, že jsou cíle zbytečné. Stále věřím tomu, že mít je je základní předpoklad, protože bez nich byste nevěděli, jaký systém budete vůbec potřebovat. Jakmile ale znáte svoje cíle, přílišné soustředění se na ně se stává kontraproduktivním.

Riziko průběžné chyby

Je to proto, že jakmile se ženete za konkrétním cílem, operujete ze stálého nastavení mysli na chybu.

Řekněme, že chcete zhubnout 30 kilo. Do téhle chvíle se vám podařilo zhubnout jen 10, takže selháváte ve svém očekávání. A i když zhubnete 20, stále se vám nedaří dosáhnout vašeho cíle. Tohle může způsobit vnitřní frustraci a vztek, protože stále nejste ve vytouženém stavu. A čím delší časový horizont tento cíl zabírá, tím delší dobu máte přesně tyhle pocity, což vás často vede k tomu se samotného cíle vzdát.

Není tedy překvapující, že lidé, kteří se hodně soustředí na proces, mají sklon být v delším horizontu lepší.

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, vyberte si jednu z variant předplatného, nebo se přihlaste.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *