Cíle versus Systémy

autor: | Srp 7, 2022 | Z Newsletteru | 0 komentářů

Vsadím se, že máte v životě mnoho cílů. Já rozhodně ano. Je dobré je mít, ale pokud se na ně budete příliš soustředit, nejspíš reálně snížíte svou šanci na jejich dosažení. Dneska vám vysvětlím, proč k tomu dochází a pro je místo cílů lepší soustředit se na vytvoření systému.

Nejdříve se ale pojďme podívat na to, jaký je vlastně mezi cílem a systémem rozdíl.

Cíle kontra Systémy

Cíle jsou jednorázové události. Dosáhnete jich a jste hotoví.

Systémy jsou to, co vás k cíli dostane. Jde o proces, který pravidelně následujete a který vás vede konkrétním směrem k vašemu cíli.

Řečeno jednodušeji – cíl je místo, zatímco systém je cesta k němu. Například zhubnout 20 kilo je cíl. Zdravě se stravovat a pravidelně cvičit, to je systém.

Dostat ze zkoušky za 1 je cíl. Pravidelné studium a tvorba poznámek je systém.

Vydělat 1 milion je cíl. Najmout zaměstnance, vytvořit ten nejlepší produkt a marketovat ho, to je systém.

Jakmile máte zvládnutý dobrý systém, cíle už nejsou vlastně tolik potřeba. Tím neříkám, že jsou cíle zbytečné. Stále věřím tomu, že mít je je základní předpoklad, protože bez nich byste nevěděli, jaký systém budete vůbec potřebovat. Jakmile ale znáte svoje cíle, přílišné soustředění se na ně se stává kontraproduktivním.

Diane Callahan: Anatomie scény

Riziko průběžné chyby

Je to proto, že jakmile se ženete za konkrétním cílem, operujete ze stálého nastavení mysli na chybu.

Řekněme, že chcete zhubnout 30 kilo. Do téhle chvíle se vám podařilo zhubnout jen 10, takže selháváte ve svém očekávání. A i když zhubnete 20, stále se vám nedaří dosáhnout vašeho cíle. Tohle může způsobit vnitřní frustraci a vztek, protože stále nejste ve vytouženém stavu. A čím delší časový horizont tento cíl zabírá, tím delší dobu máte přesně tyhle pocity, což vás často vede k tomu se samotného cíle vzdát.

Není tedy překvapující, že lidé, kteří se hodně soustředí na proces, mají sklon být v delším horizontu lepší.

Hodně lidí také věří, že jakmile konkrétního cíle dosáhnou, přijde moment, který jim zcela změní život. Jenže co se reálně stane, když ho dosáhnete? Nejspíš o tom budete chvíli přemýšlet, záhy ale začnete pomýšlet na něco nového a ještě náročnějšího, tedy další cíl.

Cílová neuspokojivost

Pokud si například stanovíte mít na účtu 100 000 a dosáhnete toho, cítíte se skvěle. Za chvíli si ale řeknete No, že by se mi ten život nějak zásadně změnil, to říct nemůžu. To protože to není moc odlišné od toho mít 90 000. A krátce po překonání 100 000 chcete mít 200 000. Pak 300 000 a takhle to bude pokračovat.

Kdykoli cíle dosáhnete, cítíte se dobře. Ovšem toto nadšení trvá jen velmi krátce a chcete tohle nadšení z úspěchu cítit znova, takže se zaměříte na větší cíl. Myslíte si přitom, že tenhle nový cíl vás konečně trvale naplní, jenže nakonec k něčemu takovému nikdy nedojde.

Hejtim, hejtíš, hejtíme…

Takže pokud kompletně zapomenete na cíle a budete se místo toho soustředit na systém, budete i tak dosahovat nějakých výsledků?

Podrobnosti o dostupnosti zbytku textu zde.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.