Bookishpixie: O (příšerných) draftech/hrubopisech

Ahoj úžasná komunito, jse Ava Jae a jsou tu Bookishpixie. Minulý víkend jsem postovala srovnání Beyond the Red prvního draftu a první publikované stránky, a zatímco jsem si pročítala komentáře, trklo mě, že jsem o prvních draftech příliš nemluvila. Takže první verze/drafty.

Nutná nedokonalost

Jedna věc, kterou jsem se musela naučit brzo je, že drafty nemají být perfektní. Ve skutečnosti je jich většina dost hrozná. Řeknu to jednoduše: hodně draftů stojí za prd. Ale současně s tím jsem se musela naučit, že je to v pohodě, když jsou hrozně. Jako v červnu 2016, kdy tohle točím, jsem napsala 14tý hrubopis. A i tenhle 14tý, který jsem dopsala před měsícem, no, řekněme, že když jsem to dokončila, řekla jsem si, že nevím, jestli to někdy otevřu znova.

Proč? Protože i teďka si myslím, že ta první verze je hrozná. Jsou mé drafty teď lepší, než byly před asi deseti lety, když jsem začala psát? Jo. Jsou skvělé? Ne. Ale podstatné je, že jsem se musela naučit, že je to v pořádku, protože ty první verze prostě nejsou pro čtenáře, jsou určené pro vás, autory. Pointou draftu je dostat příběh na jedno místo a poznat, jakou knihu vlastně budete psát.

První osahání příběhu

A neříkám to kvůli pantserům – tedy těm, co nezápletkují – já zápletky dělám a stejně potřebuju první verzi, abych si líp osahala příběh, který budu tvořit. A pravdou je, že tenhle seznamovací draft je mnohokrát hrozná věc. Ale opravdu jediné, o co se během draftu musíte starat, je dát příběh z hlavy na papír Jsou vaše postavy nevyvinuté? Ok.

Je tempo příběhu naprosto strašné? Žádný problém. Potřebuje psaní samotné spoustu práce a ladění? Bez obav. Nezáleží, kolik problémů má první draft, nebo jestli jste připraveni ho hnedka skartovat, prostě pište. Moje největší mantra během draftu je “nelze editovat prázdnou stránku”. Často si musím sama připomenout, že je v pohodě, pokud je ten rukopis jen velká kupa odpadu na podpal. Potřebuju zesumírovat příběh, abych ho mohla ladit později.

Přijměte jeho roli

Takže pro ty z vás, co si myslí, že jsou mizerní autoři, nebo se koukají na svůj rukopis a zrovna ho chtějí hodit z okna, nebo sledují slavné autory a dumají “jak se sakra můžu kdy dostat aspoň na polovinu takové kvality?” prostě přestaňte, zhluboka se nadechněte, a uvědomte si, že to bude dobré. Každý někde začínal, a věřte mi, i ty vydané knihy, které zrovna čtete, měly dost mizerné první verze.

Takže napište ten totálně příšerný příběh s plochými postavami a kostrbatými dialogy. Napište tu super otřepanou scénu s okamžitou láskou a vším ostatním. Napište, cokoli potřebujete k tomu, abyste měli první draft. A jakmile jste na konci, dejte si přestávku a připravte se na revize. Protože teďka začíná ta skutečná práce. Takže tolik pro dnešek, nezapomeňte se podělit o dojmy do komentů a uvidíme se za týden.

Zdroj: Bookishpixie

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *