Diane Callahan: Jak se donutit psát každý den

“Není těžké se spisovatelem stát. Je těžké jím zůstat. Den za dnem, stránku za stránkou, povídku za povídkou, knihu za knihou.”

Harlan Ellison, Dreams With Sharp Teeth

Možná jste tohle už slyšeli:

“Napište milion slov, ta nejlepší, jaká umíte, pak je všechna zahoďte a otočte se statečně zpět k tomu, co jste napsali. V tuto chvíli jste připraveni začít.”

Všichni autoři chtějí dosáhnout takového mistrovství, ale dosáhnout milionu slov je hodně děsivá meta, zvláště pokud máte problémy s motivací. Možná máte nespočet nápadů, které vám víří hlavou, ale když je zkoušíte hodit na papír, cítíte se naprosto ochromeni. Kořenem problému je PERFEKCIONISMUS.

Někdy se do svých příběhů tak zamilujeme, že chceme, aby se do světa narodili jako perfektní bytosti. Jenže právě tohle brání autorům pohnout se z fáze představ do fáze tvoření. Musíte si zvyknout na ošklivá miminka. Dovolte si sami sobě psát SRAČKY. To nás ale přivádí k dalšímu problému.

Všichni víme, že máme psát každý den, ale neděláme to! Plýtváme časem u telky nebo denním sněním. Takže jak se DONUTIT k psaní? Tady je šest tipů, jak na to…

Zaprvé: Stanovte si rutinu

Psaní na stejném místě a ve stejný čas každý den pomáhá udělat z psaní zvyk. Možná píšete v posteli, když se probudíte, nebo v kavárně během oběda, případně v knihovně mezi hodinami. I když to sovy nerady slyší, ráno je pro psaní nejlepší. Proč? Protože lidi milujou prokrastinaci a čekání na večer dává spoustu místa pro výmluvy. Nespadněte do stejné pasti.

Zkuste si postupně nařizovat budíka o trochu dřív každý den, dokud nevstanete o hodinu dřív než obvykle, a použijte ten čas jen pro PSANÍ jako první ranní věc. Nekontrolujte maily ani nemyslete na to, co dalšího potřebujete ten den udělat. Navíc – vyhněte se během samotného psaní výzkumu. Tenhle čas je jen pro generování denních slov.

Další trik na produktivitu je psát všude. V autobuse, při čekání ve frontě, nebo když čekáte, až se dopeče večeře. Pokud máte rádi staromódní tužku a papír, noste s sebou vždycky malý zápisník. Používejte aplikace na poznámky nebo krátké popisy. Každý den existuje spousta krátkých časových prodlev, kterými plýtváme na Facebook nebo Reddit.

Když si z psaní uděláte stejný návyk jako jídlo nebo spánek, vyvinete si dobrý zvyk a vaše budoucí já vám poděkuje.

Zadruhé: Utněte rušivé vlivy, hlavně internet

Třeba jste v pokušení najít perfektní synonymum nebo googlit neodbytnou otázku. Potřebujete SEBEKONTROLU. Self-Control je aplikace blokující konkrétní stránky po dobu nastaveného času. StayFocused a LeechBlock jsou podobná rozšíření pro prohlížeče. A existuje i množství dalších. Někdy nás vyruší naši blízcí, aniž by věděli, že vůbec vyrušují.

Nicméně když si nastavíte pravidelný rozvrh, můžete rodině říct, že máte vyhrazený čas jen pro psaní. Bude pro ně snadnější to respektovat, když to má předvídatelný vzorec. Hudba vás taky může vyrušovat, protože akorát plýtváte časem ve snaze najít “tu pravou” píseň pro inspiraci. Věnujte se místo toho naplno úkolu, který máte v rukách – dávat slova na stránku. Sluchátka si nechte na brainstorming a tvorbu zápletky.

Zatřetí: Dávejte si denní psací cíle

Psaní románu je obrovský úkol, ale když ho rozsekáte na menší kousky, je to hned jednodušší. Vyberte si, jakoukoli kvótu chcete. Třeba to bude tisíc slov za den, nebo hodina denně bez ohledu na výsledek. Nebo můžete každý den napsat jednu scénu, ať už první setkání hrdiny s jeho láskou nebo závěrečná epická bitva. Pište postupně nebo začněte tím, na co se nejvíc těšíte.

Další trik (od Hemingwaye): Nejlepší způsob je přestat v momentě, kdy dobře víte, co bude následovat

Pokud tohle uděláte každý den, nikdy se nezaseknete. Pokud denní cíle nedáváte, nezoufejte.  Naučte se sami sobě odpustit, ale nevyhýbejte se jim. Pokud přeskočíte jeden den, je větší riziko, že přeskočíte další, a další, a další. Kromě toho lidé dost podceňují čas potřebný k dokončení projektu, takže si při stanovení cílů nechte nějakou volnost.

Může vám pomoct technika Rajčete. Nastavte si čas na 25 minut a pracujte na denním cíli, dokud nezazvoní. Když jste hotovi, označte si konec a dejte si 5 minut pauzu. Pak postup opakujte. Když dokončíte 4 cykly, nebo “rajčata”, jak se jim říká, můžete si dát pauzu 15 – 30 minut. Odpočinek pomůže mozku si oddechnout a zpracovat zbloudilé myšlenky.

Pokud chcete svůj pokrok vidět, zkuste metodu Nepřeruš řetěz. Je to hrozně jednoduché: Nastavte si denní cíle, pak vemte kalendář a zaškrtněte každý den se splněným cílem. Vaším úkolem je nepřerušit řadu “fajfek” Pokud máte radši vnější motivaci, můžete se odměnit něčím po každém psaní. Třeba kouskem čokolády nebo dílem seriálu.

Ale opravdu si odměnu dávejte jen za psaní a nic jiného. Potřebujete svoji mysl naučit, že je psaní spojeno s odměnou.

Začtvrté: Zkuste další formy psaní

Psát cokoli je lepší než nepsat vůbec, takže pokud vám skřípe hlavní projekt, zkuste něco jiného. Co nějaká psací výzva? Můžete dát své postavy do nečekané situace, nebo prozkoumat úplně jiný žánr. Berte to jako rychlá psací cvičení a zkuste držet výsledek pod 1000 slov. Writer´s Digest dává každý týden super výzvy spolu s diskusní sekcí, kde můžete výtvory sdílet a zjistit reakce ostatních.

Někdy je jednodušší psát o vlastním životě a názorech, než tahat z čistého vzduchu něco smyšleného. Zamyslete se nad vlastními emocemi, a jak s nimi můžete lépe popsat chování postav. Napište o první lásce, nebo když jste se opravdu báli. Zkuste meditaci o srovnání toho být mít sourozence nebo být jedináček. Představte si, jaké to je vyrůstat v jiném náboženství, v zemi na druhém konci světa nebo jako opačné pohlaví.

Začněte si vést deník denních myšlenek. Dalším nakopnutím může být fanfikce, protože pracujete s hotovými postavami a světem, ale zápletka a styl jsou vaše vlastní. Co takhle změnit úhel pohledu a popsat příběh očima vedlejší postavy? Zahrajte si s první a třetí osobou. Překročte žánr přidáním fantasy prvků. Nebo úplně změňte dobu, kdy se příběh odehrává.

Není dobré zakládat na fanfikci celý vlastní příběh, ale může vám to pomoct najít si vlastní autorský hlas a je to dobré cvičení. Zpětná vazba od čtenářů je taky přínosná a ukazuje vaše autorské síly a slabiny. Někdy je potřeba nebrat psaní tak vážně a prostě upustit páru, a na tohle je výborný role-playing. Jde o to, že vytváříte příběh kousek po kousku s někým dalším.

Nehrajete Dračí doupě, vyměňujete si zprávy. Spojíte se s dalším člověkem v příběhu a vaše postavy spolu reagují. Může to být cokoli od chatování o pár slovech po tisíc slov. Dá se použít chatovací program pro konverzaci v reálném čase nebo klidně mail. Můžete zkoušet další žánry od skutečných zážitků a historické fikce až po scifi, fantasy nebo horor.

Nejdřív to může působit trochu moc technicky, ale možná vás překvapí, jak snadno z vás budou slova plynout, když budete reagovat na to, co napsal někdo jiný. Role-playing vám navíc připlaví nové myšlenky, typy postav i zápletky a pomůže tak ke komplexnějším příběhům.

Za páté: Literární soutěže

Literární soutěže vás nutí přizpůsobit se konkrétním zadáním a uzávěrkám a donutí vás dílo dokončit. Obsahují také konkrétní rozsah slov a téma, kterým se máte řídit. Tohle nastavuje počáteční rámec, ve kterém se vám může mnohem lépe pracovat. Řekněme, že soutěž chce scifi příběh s romantickou linkou a musí být kratší než 7000 slov. A téma je umělá inteligence a uzávěrka za měsíc.

Takže během měsíce se můžete zaměřit na tenhle konkrétní kus a každodenní malou revizi.  Nakopávačem může být i vzrušení z toho, že to chcete a musíte dokončit v konkrétním čase – je to zkouška schopnosti opravdu něco dopsat. Začněte v malém a podívejte se na soutěže blogů, než zkusíte něco většího nebo mezinárodního.

Většina soutěží je zdarma nebo má velmi malé zápisné. S každou soutěží existuje i několik dalších tipů: vždycky si přečtěte vítězné práce, abyste viděli, co porotci hledají. Věnujte taky pozornost zpětné vazbě a dejte si pozor na formátování, než práci odešlete.

Za šesté: Navštivte kurz psaní a přidejte se ke skupinám

Kreativní workshopy se obvykle soustředí na krátké příběhy, ale poznatky z nich se dají uplatnit i v delších projektech. Navíc budete mít taky deadliny a poznáte další styly psaní. Studovat to na škole může být drahé, ale hodně komunit, knihoven nebo online komunit nabízí kurzy za drobné nebo zdarma, kam se můžete přihlásit. Můžete se přidat i k psací skupině, ať už nějaké místní nebo online.