Země, Peklo, Nebe…je jedno, kde jste, byrokracie je stejná…

Zjisti víc

 

Abbie Emmons: Můžu dát záporákovi možnost vykoupit se? A další otázky

Michelle: Ahoj, moje otázka souvisí s napsáním přesvědčivého vykoupení pro záporáka. Myslíš, že ztráta je podstatná pro to, aby bylo takové vykoupení věrohodné? Například ztráta milované osoby, přesvědčení apod.

Oblouk vykoupení pro záporáka obvykle vypadá nějak takhle:

Záporná postava projde negativním obloukem a to až do finále nebo téměř do konce příběhu. Tam nastane vykupitelský moment. Což je v podstatě „aha“ moment, tedy nějaký způsob uvědomění něčeho.

V pozitivním vývojovém oblouku máme postavu, která prochází nějaký konfliktem, možná dělá nějaké chyby, čímž se přiblíží k nějakému typu katastrofy, případně pokušení. Tehdy má šanci získat to, co opravdu chce, ale už to v tom momentě nechce. Jednoduše proto, že prozřela a vidí reálnou skutečnost.

Tahle pravda je „aha“ momentem té postavy. Chvíle, kdy si postava konečně něco uvědomí. Otázka tedy zní:

Může mít takový „aha“ moment i záporák?

Ano, samozřejmě. V mnoha případech vykupitelského oblouku dorazí postava do momentu, kdy ji potká tohle „aha“ a tehdy něco obětuje, případně rovnou sebe sama. To je poslední akt vykoupení. A také důkaz, že se postava vnitřně změnila. Na přesvědčivosti získává tím, že na něm záleží v souvislosti se specifickým vnitřním konfliktem záporáka.

Vynikajícím příkladem je Freya z Lovce: Zimní války. Její negativní oblouk začíná momentem, kdy přijde o své dítě, které je její jedinou nadějí na štěstí. Není jí však známo, že dítě zabila její zlá sestra, královna. Tento řetěz událostí pak Freyu vede do jejího negativního oblouku, stává se hlavním protivníkem celého příběhu. Unáší děti, které pak manipuluje do své vlastní armády lovců.

Teprve na konci příběhu má svůj aha moment. Uvědomí si, že to byla žárlivost na její sestru, kterou vinila z toho, že ji před tolika lety zlomila srdce. Nakonec obětuje vlastní život, aby zachránila právě své děti, tedy lovce.

Moment osobního prozření

Ale ve zkratce ano, můžete mít moment ztráty nebo osobní tragédie, což přivede záporáka do chvíle, kdy si uvědomí nějakou pravdu. Popravdě to opravdu doporučuji, protože to krásně spojuje čtenáře s lidskostí té postavy. V tu chvíli začínáme vidět, že ta postava není jen čistě skrz naskrz zlá. Má srdce a to její chování z něčeho vychází. Dokáže mít empatii i soucit. Stále je v nich něco dobrého.

Nejdůležitější částí je ale to, aby to pro záporáka mělo význam a souviselo to s konkrétním vnitřním konfliktem. Jak se to, co se jim děje zrovna teď, přímo propojuje s tím, co zažili v minulosti? Když se vám podaří čtenářům ukázat tuto spojitost, vytváříte skutečně uvěřitelně vývojový oblouk postavy.

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Úvahy o fantastické době II. Malý trh nebo jen špatný pohled?

Úvahy o fantastické době II. Malý trh nebo jen špatný pohled?

„Obchody nejdou, vždyť se o tom všude píše. Krize.“ „No jo. Ale tyhle noviny jsou půl roku starý...“ „No já si nový nekupuju, kam bych přišel?“ Bylo nás pět, volná parafráze Pokud se v literárních kruzích pohybujete, pravděpodobně jste tuhle mantru slyšeli už víckrát...

Jessica Brody: Můj oblíbený způsob, jak v knize napravit infokupy

Jessica Brody: Můj oblíbený způsob, jak v knize napravit infokupy

Autorům je často přičítáno množství „neodpustitelných zločinů“. Příliš mnoho přídavných jmen, předvídatelné konce, klišovité charaktery. Mrazí mě, jen to vyjmenovávám. Dnes chci ale mluvit o velmi častém a opravdu škodlivém zločinu jménem infokupa, známém také jako...

Chris Fox: Jak se vypořádat se syndromem vyhoření

Chris Fox: Jak se vypořádat se syndromem vyhoření

Dobré ráno, jmenuji se Chris Fox a dneska se budeme bavit o tom, jak se vypořádat s vyhořením. Což je něco, o čem tuším, že se s tím potýká každý autor. I když jste nic nevydali. Znám hodně autorů, kteří se nadchnou pro svou knihu, dostanete se do dvou třetin cesty...

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *