Jakým atypickým způsobem se dá ohrozit království?

Zjisti víc

 

 

 

Jenna Moreci. 10 nejlepších způsobů, jak se skutečně soustředit na psaní knihy

Ahooooj všichni. Víte, psaní knihy není tak náročné. Vlastně jediné, co potřebujete, je soustředit se. Což doslova nikdy žádný autor neřekl. Psaní knihy nebo jakékoli fikce je obrovský úkol. A občas se staneme sami sobě překážkou, protože neděláme tu zatracenou práci, kterou máme. Nesporně je ale snadné to říct a těžší reálně udělat.

Život je plný chaosu a rozptýlení. Pokud vás nezaměstnává práce, škola, rodina, tak vám produktivitu sabotuje sám mozek. Je to clusterfuck. Naštěstí jsem vydala dost knih na to, abych mohla tuhle srandu dělat naplno. To taky znamená, že vím pár věcí o tom, jak si soustředění opravdu natrénovat. Nebo aspoň zvýšit vaše šance.

Následuje desítka nejefektivnějších způsobů, jak vaše soustředění vylepšit, abyste mohli dokončit ten rukopis. A na rovinu, některé z nich se vám opravdu nebudou líbit. Dobře, většina. U které z nich jste zařvali nejvíc? Podělte se v komentářích. Pak si otřete oči a pusťte se do práce.

(poděkování Daily Prompt za sponzorování videa)

Přijměte odpovědnost

Jedním z častých důvodů, proč lidé ztrácejí soustředění, je, že svádí odpovědnost na jiné lidi. Buď očekávají, že je někdo bude motivovat, nebo dovolí cizímu vyrušení, aby jejich soustředění překáželo. Tohle je hrozná blbost. Reálně je to tak, že je každýmu u prdele, že zrovna píšete knihu. V některé fázi života zkouší psát knihu, báseň nebo něco podobného miliony lidí.

Nejste tedy nijak speciální a nemůžete se spoléhat na péči nebo zájem ostatních. To také znamená, že nemůžete spoléhat na ostatní lidi, že vás budou motivovat, zapalovat vám koudel u prdele a hnát vás k soustředění. Tohle je na 100 % vaše odpovědnost, tak se toho pořádně chopte.

Jako by to nestačilo, rozptýlení jsou nevyhnutelná, protože chaos je prostě hlavní složka života. A to mluvím z vlastní zkušenosti. Takže nechci slyšet žádné sračky o tom, jak se nemůžete soustředit, protože vám na klávesnici zrovna leží kočka. Prostě ji dejte někam jinam.

Pokud odmítáte za cokoli odpovědnost, tak nezdůvodňujete nedostatek vlastního pokroku, ale pouze se vymlouváte. Což netrápí nikoho na světě, akorát vás samotné. Je načase sevřít půlky a dát se do práce. A jste jediní na světě, kdo to může udělat.

Nastavte se na úspěch

Ve svém těle existujete doslova každý den. Takže vy, mnohem lépe než kdokoli další, znáte přesné podmínky pro to, abyste dokázali něco dokončit. Vytvořte si tedy co nejlepší prostředí pokaždé, když si sednete k psaní. Jedna z mých nejbližších kamarádek nedokáže psát, dokud není ve svém vlastním prostoru. Takže si udělala psací kancelář, která je jen a jen její.

Mě to zase nejde, dokud se fyzicky necítím naprosto pohodlně. Proto píšu v teplákách obklopena polštáři a mazlivým štěnětem.

Možná se nedokážete soustředit, dokud nejste pořádně zavodnění, tak si držte poblíž velkou láhev vody.

Možná potřebujete absolutní ticho, což dobře řeší speciální sluchátka – mám hnedka tři druhy.

Tohle je další způsob, jak se vyhnout výmluvám. Nemůžete se vymlouvat, že nemáte správnou hudbu, pokud jste si vytvořili celý seznam inspirační hudby. Navíc to dává celému psaní zábavný rozměr. Jakmile se vnitřně na úspěch nastavíte, tak se k vám zkrátka dostaví. Což znamená méně vnitřního boje, více produktivity a celkového požitku.

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Bookishpixie: 5 způsobů, jak se stát lepšími autory

Bookishpixie: 5 způsobů, jak se stát lepšími autory

Ahoj, super komunito, tady Bookishpixie. Dneska se budeme bavit o pěti způsobech, jak se stát lepším autorem. Hodně čtěte Čtení vám pomůže najít rozdílné nástroje a techniky, které můžete použít ve svém vlastním psaní. Stejně tak najdete styly a techniky, které se vám...

O mýtu zvaném „autorský blok“

O mýtu zvaném „autorský blok“

Ať už se zajímáte o psaní v jakékoli míře, na tento fenomén narazíte dříve nebo později zcela nevyhnutelně. Buď s ním sami nemáte problémy (zatím:-) a jen si o něm něco přečtete nebo kouknete na video. Nebo vás samotné ta sranda potká a pak řešíte, jak z toho doprdele...

Yarn Ray: Napište knihu rychleji pomocí Atomových návyků

Yarn Ray: Napište knihu rychleji pomocí Atomových návyků

„Je rozdíl mezi tím znát cestu a skutečně po ní jít.“ Morpehus, Matrix Pokud se často perete s tím naplnit svoje psací cíle, často se setkáte s prostou radou, abyste prostě psali. Technicky je to přesně to, co potřebujete dělat. Nicméně asi se mnou budete souhlasit...

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *