Writer´s Relief: 4 způsoby, jak dokončit novelu

Autoři začínají psát svůj příběh naplnění skvělými nápady a postavami, jen aby totálně vyprahli ještě předtím, než se dostanou na 50 000 slov. Tehdy se kolikrát zaseknou.

Máme pro vás 4 nástroje, kterými můžete překonat zásek a vrátit se k tvoření toho, co bude snad další světový bestseller!

  1. Hrajte si s možnostmi, pokládejte otázky sobě i postavám jako: “Co když?” a “Co se stane dál?”. Opusťte to, co se vám zdá jako správné hranice a hrajte si s možnostmi. Je to fér hra, protože všechno pak můžete doladit a doupravit. Třeba přidáte cestu časem a novou lásku, která přidá příběhu jiskru. Jak řekl Neil Gaiman, “Nápady přicházejí, kdy se jednoduše ptáte sami sebe.”
  2. Změňte úhel pohledu. Odhalte postavy a hlasy, které obklopují zápletku, místo toho, abyste se omezovali jen na svůj hlas jakožto vypravěče. Dostaňte se do hlavy kterékoli postavě, která s vámi bude mluvit. Naslouchejte padouchům. Nejlepší přítel, klidně i barista, může bojovat se zlem, způsobovat problémy, nebo vysvětlit, jak udělat dobrý kafe.
  3. Zaplňte mezery. Podívejte se na svůj příběh a zeptejte se: “Je potřeba nějaké pozadí?” Nerevidujte. Jen doplňte detaily, které jste třeba ignorovali, popisy, příběh, chybějící scény. Je to skvělý způsob přidání slov a objevování toho, co vám chybí.
  4. Rozšiřte dialogy. Přidejte rozmluvy nebo jen rozšiřte ty, které už máte a odhalte motivaci postav. Pomůže vám to dodat jim více dimenzí.

Zdroj: WritersRelief

 

 

 

 

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *