Utekl ze svého světa a procitl do intrik.

Zjisti víc

5 nejlepších cest, jak najít inspiraci

Inspirace je velmi nepolapitelná. Umělci a spisovatelé ji zoufale hledají, ale zdá se, že inspirace je něco, co se před námi aktivně skrývá. Skoro jako by se inspirace snažila, abychom ji nenašli. Čím usilovněji ji hledáme, tím více se nám vzdaluje, nebo to tak alespoň vypadá.

Dnes bych vám rád představil pět způsobů, jak najít inspiraci. Osobně se mi tyto metody osvědčily při mé vlastní práci a vím, že budou fungovat i pro vás.

Přestaňte

„Naše únava je často způsobena nikoli prací, ale obavami, frustrací a odporem.“

Dále Carnegie

První způsob, jak najít inspiraci, je jednoduše přestat ji hledat. Mnohokrát se mi stalo, že jsem se při práci na něčem zasekl. Nevěděl jsem, kam by měl příběh mířit. Co by měly postavy udělat nebo říct dál? Určitě jste to zažili také. Píšete a píšete a přepisujete, ale nic se nechytá a nic nefunguje. A tak možná začínáte panikařit nebo se přinejmenším cítíte opravdu frustrovaní.

Znovu a znovu se vracíte ke starým pracím a snažíte se tam najít alespoň jednu jedinou špetku inspirace. Ale ta nikdy nepřichází. To proto, že trávíte čas hledáním inspirace a nenecháváte ji přijít k sobě. Jednou z nejlepších metod hledání inspirace je udělat krok zpět.

„Odpočiňte si, dokud se opět necítíte na hraní, pak si hrajte tak dlouho, dokud nebudete zase unavení. Tečka. Nikdy nedělejte nic jiného.“

Martha Beck

Když se cítíte zaseknutí, odejděte a vraťte se o několik minut, hodin nebo dokonce dní později. Zjistíte, že vaše frustrace je zcela pryč a můžete se na svou práci podívat novýma očima. Víte, když na něčem pracujete opravdu pilně, můžete se stát slepými.

Všechno začne vypadat a znít stejně, a to může být hlavní příčinou frustrace. Když si dáte od práce pauzu, uklidníte se a vrátíte se jindy, omladí se vaše tvůrčí síly.

Sledujte práce ostatních

„Když budete číst jen to, co čtou všichni ostatní, můžete si jen myslet to, co všichni ostatní.“

Haruki Murakami

Druhý způsob, jak najít inspiraci, spočívá ve čtení prací jiných. Říká se, že nové nápady neexistují. Všechny nápady jsou buď přímou nápodobou někoho jiného, nebo převyprávěním téhož příběhu s novým nátěrem.

Z velké části je to pravda. Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak přijít s novými nápady pro vlastní dílo, je vypůjčit si prvky od jiných spisovatelů. Čtěte jejich díla a sledujte, co v nich najdete. Objevíte archetypy postav, osobnosti, místa literárních prostředků, dějové linie a další prvky, které se budou hodit k vašemu aktuálnímu projektu.

„Všude jsem hledal mír a nikde ho nenašel, jen v koutě s knihou.“

Thomas Kempis

Tento druh výpůjček může být právě tím, co potřebujete k nastartování svého psaní. Říká se, že napodobování je nejvyšší formou lichocení (ale nejnižší forma tvorby).

Zacvičte si

„Fyzická kondice není jen jedním z hlavních klíčů ke zdravému tělu, je to také základ dynamické a kreativní duševní aktivity.“

John F. Kennedy

Třetí metoda hledání inspirace vás možná překvapí, ale je to cvičení. Není nad to namáhat mysl a tělo při zcela nesouvisejícím úkolu. Cvičení vás zocelí uvnitř i navenek a zvýší vaši celkovou energetickou hladinu. Díky němu vypadáte a cítíte se fit a sebevědomí a je to zázračný stroj na hledání inspirace.

Nikdo neříká, že musíte trénovat, abyste se stali zlatým olympijským medailistou, i když to by mohlo pomoci, ale alespoň mírné cvičení po dobu 30 až 60 minut v kuse. Tři až pět dní v týdnu změní váš život a způsob, jakým přemýšlíte a pracujete.

Podívejte se do historie

„Historie není břímě paměti ale osvícení duše.“

Lord Acton

Některé z největších příběhů, které se kdy odehrály, se již staly. A to nejen v knihách, ale i ve skutečném životě. Největší zdroj inspirace spočívá v historii našeho vlastního světa. Nespočet civilizací a národů po tisíciletí zaznamenávalo své názory a činy, abychom si je mohli přečíst i dnes.

Epické cesty, neuvěřitelná dobrodružství, velká dramata, srdce drtící romantika a další události se odehrávaly skutečným lidem na naší vlastní Zemi. Podívejte se na historii jako na způsob, jak najít inspiraci. Na internetu, v místní knihovně i v knihkupectvích najdete nekonečné množství historických zdrojů.

„Historie je galerií obrazů, kde je několik originálů a hodně kopií.“

Alexis de Tocqueville

Historie může mnoha lidem připadat suchá a nudná, ale pro každého se najde nějaké období nebo téma. Možná byste se rádi dozvěděli více o starověké Římské říši nebo o vzestupu a pádu osmanských Turků. Možná vás zajímá viktoriánská Anglie. Prozkoumejte historii a už nikdy nebudete žíznit po inspiraci.

Tvrdá práce

„Sen se nestane realitou skrze magii; potřebuje pot, odhodlání a tvrdou práci.“

Colin Powell

Pátý a poslední způsob hledání inspirace se bude týkat možná toho nejdůležitějšího. Pokud se budete řídit jen jednou z těchto metod, musí to být právě tato. Jediným nejlepším způsobem, jak najít inspiraci, je tvrdá práce.

Abyste našli to, co hledáte, musíte být v práci každý den, i kdyby jen trochu. Ti z nás, kteří sedí a čekají, až inspirace udeří, ji najdou jen zřídka. Ale ti z nás, kteří pracují den, co den, bez odpočinku, bez dovolené a bez výčitek svědomí, se ocitnou v ideálních podmínkách pro získání inspirace.

„Inspirace existuje, ale musí tě zastihnout při práci.“

Pablo Picasso

Zdroj

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Originalita

Originalita

Neexistuje nic nového. Ale vymyslím originální příběh, i kdyby mi to mělo trvat až do tepelné smrti celého vesmíru. Ach. Být originální. Svatý grál spisovatelů. A jsme tu od toho, abychom jim pomohli vymyslet skutečně. Ve skutečnosti mám svůj vlastní velmi originální...

Vivien Reis: Psaní scén, ve kterých se cestuje

Vivien Reis: Psaní scén, ve kterých se cestuje

Pojďme si popovídat o cestách na konkrétní místa. Dnešní téma bylo navrženo Palmerem Toewsem. Pokud máte nějaké návrhy na témata, podělte se v komentářích. Vždycky si před zpracováním tématu dělám výzkum a upřímně, rady na psaní zajímavého cestování...jsou na nalezení...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *