Co všechno se může stát, když se do matičky stověžaté zatoulají tři magická koťata, kterým se probouzí schopnosti…

Zjisti víc

 

Jessica Brody: Rychlý a snadný hack na autorský blok

Jste zrovna teď zaseklí ve vaší aktuální knížce, scénáři nebo vlastně jakémkoli příběhu a prostě nedokážete přijít na to, jak se pohnout dopředu? Zkuste následující jednoduchý hack, který vás dostane z aktuálního záseku a opět dovolí slovům proudit.

Problém v hlavě

Příběhy jsou utvářeny v naší hlavě, žejo? Vznikají tam světy a rodí se postavy a umírají, vesmíry jsou konstruovány…a stejně nás občas ten tichý mozkový prostor zklame. Někdy se prostě zasekneme a nedokážeme vymyslet cestu z tohoto problému.

Vymluvte se z toho

To je přesně chvíle, kdy potřebujete vypadnout z vaší hlavy, přestat myslet a začít mluvit. Nahlas. K sobě samým. Ale fakt, já to dělám skoro pořád. A věřte mi, že to opravdu funguje. Kromě toho si ještě zapnu nahrávání na telefonu nebo kdekoli jinde, abych si nemusela dělat poznámky ohledně všeho, co sama řeknu. Můžu prostě jen mluvit. A je velmi uklidňující, že někdo další zachytává to, co z vás leze.

Prostě pak chodím po kanceláři a jen se promluvím skrze scénu nebo postavu nebo skrze bod zápletky, na kterém jsem se zasekla. Nahlas. Někdy si dokonce říkám dialog mezi dvěma postavami. Taky si to takhle říkám, když jedu autem – sama samozřejmě. Samomluva v autě je tak nějak bezpečnější, protože tam to přece dělá každý, ne?

Jak s tím začít

Pokud si nejste jisti, jak začít mluvit se sebou samým, prostě si vyberte scénu nebo bod zápletky, na kterém jste se zasekli. Pak zapněte diktafon a doslova si začněte sami sobě popisovat tu scénu. Ne opravdu, udělejte to přesně takhle. Například Lauren je na svém kole, když jí zazvoní mobil, takže musí sjet na kraj. A přesně v ten moment ji mine hrozně rychle auto. Tohle si dovedete představit.

Budete nejspíš překvapeni, kolik věcí odkryjete jednoduše tím, že to takhle dostanete z vlastní hlavy do prostoru. Pamatujte si, že tyhle nahrávky neuslyší nikdy nikdo jiný, než vy sami. Takže zkuste na chvíli upustit od svého vnitřního strážce a vnitřního kritika, zapomeňte na to, co by si o vás lidi mohli pomyslet a prostě si se sebou pokecejte.

Nejspíš vás ohromí, na co všechno přijdete, když přestanete přemýšlet a začnete mluvit.

Zdroj: JessicaBrody

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *