Proč se v lese u malé vesničky ztrácejí mladí a zcela zdraví lidé?

Zjisti víc

 

 

Bookishpixie: 5 mýtů o tom být autorem

Ahoj super komunito, tady Ava Jae a tohle je Bookishpixie.

Takže Beyond the Red půjde ven za dva týdny ode dneška, což je fakt, fakt, fakt brzo.

A protože přemýšlím o knihách a věcech kolem vydávání, myslela jsem, že by mohla být sranda popovídat si o některých omylech ohledně autorů a toho být vydán. Takže bez dalšího zdržování je tady 5 mýtů ohledně toho být autorem.

Mýtus první: Vydání znamená zbohatnutí

Už jsem udělala vlog na téma autorských příjmů, který rozebírá, proč tohle není pravda, odkaz je v popisu, ale ne, tohle není pravda. Když dostanete knihu ven, můžete nebo nemusíte z ní dostat spoustu peněz. Můžete dostat hodně a bylo by to super, ale je to sázka do loterie a upřímně, autoři na to nemohou spoléhat, protože ve většině případů to takhle nefunguje.

Spousta autorů musí napsat fakt hodně knih, než se mohou spolehnout jen na příjmy z psaní, nota bene pokud chtějí pohodlný život, takže rozhodně nečekejte po několika knihách okamžitý úspěch a zbohatnutí.

Mýtus druhý: Psaní dětské literatury je jednoduché

Když říkám literatura pro děti, myslím Young Adult, střední proud, obrázkové knihy, zkrátka cokoli zaměřeného na děti. Existuje zažitá představa mezi čtenáři i autory, že psaní knih pro děti je nějak méně důležité a není to tak náročné jako psaní knih pro dospělé.

Mohla bych na to nadávat pořád, ale ne, tohle prostě není pravda. Existuje spousta nuancí ohledně jednotlivých kategorií toho, co píšete, ať je to Young Adult, New Adult, Adult nebo cokoli jiného. Ale bych to zkrátila, psaní knihy je náročná věc bez ohledu na kategorii. Takže dost snobáren.

Mýtus třetí: Psaní knihy je jednoduché

Tohle navazuje na druhý, ale často, když autoři řeknou, že jsou autory, dostanou odpověď „Oh, já bych rád někdy napsal knihu.“ Což, pravda, vychází z toho, že hodně lidi by chtělo napsat knihu, ale často to vychází z představy, že je to snadná věc, která se dá dělat jen tak ve volném čase. Hmm….moc ne.

Psaní knihy je náročné a složité a i když vám dodávám odvahu k tomu, abyste udělali, co chcete udělat, vím, že je to taky opravdu těžké.

Mýtus čtvrtý: napsání knihy je ta nejtěžší část

Takže hodně lidí si myslí, že psaní knihy vypadá asi takhle – napíšete první verzi, hnedka to pošlete nakladateli, ten okamžitě odpoví něco jako „hele, tohle se nám moc líbí, to určitě vydáme“ a vy poskakujete radostí a …ne.

Napsaní první verze je ta snadná část. Jakmile jste napsali první verzi, čeká vás tuna úprav a předělávání a pokud chcete tradiční vydávání, budete nejspíš obesílat horu nakladatelů a čekat a čekat (popisuju českou verzi, americká funguje na principu agentů a agentur). A pak vám nakladatel pošle požadavky na úpravy a…je tu zkrátka hodně kroků.

Upřímně, autorovi obvykle zabere hodně rukopisů, než se vůbec někam dostane a i potom toho potřebuje hodně moc, než je opravdu vydán. Vydání zahrnuje spoustu kroků a v některých z nich se dá zaseknout na hodně, hodně, hodně dlouhou dobu. Takže v mnoha ohledech je samotné psaní knihy opravdu ta snadná část.

Mýtus pátý: Na vydání potřebujete známosti

Tenhle mýtus ať shoří v plamenech. Autoři pracují opravdu sakra tvrdě na tom, aby jim knihy někdo vydal a upřímně, tohle je opravdu škodlivé a urážející. Protože, upřímně, to říká, že jediný důvod, proč je nějaký autor vydán, je, protože má známosti. A to prostě není pravda. Jako spousta dalších autorů jsem nikdy nemluvila se svojí agentkou předtím, než mi nabídla zastupování. A takhle to má spousta autorů, byli prostě vybráni kvůli úrovni svého psaní a to je celá pointa.

A to samé platí pro samotné vydání. Ve většině případů autoři nikdy nepotkali editora nebo nakladatele ani s nimi neměli jakoukoli interakci předtím, než jim přišla zpráva, že někdo chce jejich knihu vydat. Lidé, kteří jsou vydávání, jsou vydávaní, protože makají fakt tvrdě. To je celé.

A kdoví. Když budete pokračovat v práci a v psaní, můžete být další na řadě.

Zdroj: Bookishpixie

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *