Země, Peklo, Nebe…je jedno, kde jste, byrokracie je stejná…

Zjisti víc

 

Ellen Brock: Jak napsat uvěřitelné postavy

Ahoj, tady Ellen Brock, editorka Key Top Inc. Tohle video bude o psaní uvěřitelných postav. Mnoho autorů bojuje s tvorbou postav, které jsou skutečné, které opravdu vyskočí ze stránky jako skutečná osoba, do kterých se čtenáři mohou opravdu zamilovat nebo aspoň cítit, že opravdu takové postavě rozumí a že přijde jako skutečná osoba. Existuje hodně způsobů, jak učinit vaši postavu uvěřitelnější.

Realita postav

Jeden je docela jednoduchý. Udělejte ji jako reálnou osobu. Tohle může vypadat hloupě a hrozně zjevně, ale hodně autorů vytvoří postavy, které jsou nereálně talentované nebo nereálně krásné. Potřebujete se ujistit, že když popisujete vaši postavu a vybíráte typy postavy pro knihu, tak že je neuděláte přehnaně schopné v žádném konkrétním ohledu.

Pokud budou mít vaše postavy vlastnosti, které se v normálním světě nevyskytují, to může vést k tomu, že prostě nebudou působit moc uvěřitelně. Například pokud vaše ženská postava je tak úžasná a tak krásná, že se za ní ohlédne opravdu každý chlap, když jde zrovna kolem, tak to nevypadá moc realisticky. No…nikoho takového jsem v životě neviděla, nikoho takového jsem neznala, nemyslím si, že něco takového lidé mají.

Realita dialogů

Takže na tohle pamatujte, když píšete postavu. Pokud jste nikdy nepotkali nikoho s takovým talentem nebo konkrétní schopnosti nebo takovou kvalitou, tak to nejspíš neprojde jako uvěřitelné u čtenářů. Další věc, která opravdu pomáhá při tvorbě uvěřitelné postavy je psaní uvěřitelných dialogů. Hodně autorů, hlavně když skutečně začínají, má tendenci mít jaksi zatuchle znící dialogy, kde všechny postavy tak nějak zní podobně, nikdo nepoužívá zkrácení a je tam určitý druh výrazné formálnosti ve způsobu toho, jak mluví.

Ujistěte se, že váš dialog opravdu dodává vašemu příběhu hodně personalizace. Tohle je místo, kde vaše postavy mohou opravdu zazářit. Další věcí, kterou je třeba mít na paměti, když píšete svoje postavy, je, že postavy potřebují chyby, protože lidé mají chyby. Pokud chcete, aby postava vypadala jako skutečná osoba, nemůže být ve všem perfektní. Ani nebude ve všem dobrá, ale především nebude vždycky dobrou postavou.

Postava chybující

Nemůže se vždycky správně rozhodovat, někdy potřebuje být postava na někoho zlá nebo prostě jenom přehnaně reaguje na situaci nebo udělá mizerné rozhodnutí a nakonec se sama zraní nebo někoho jiného. Je důležité, že ne všechny překážky pro vaši postavu jsou vnější. Něco z toho by mělo přijít i zevnitř, protože ony jsou vnitřně chybné. Protože existuje něco jako jejich emoční blok nebo psychický blok. Nemají všechno jednoduché.

Další věc, která může pomoct zvýšit uvěřitelnost vašich postav je strávit čas skutečným přemýšlením o jejich minulosti. Jaké byly jejich zkušenosti, jaké bylo jejich dětství nebo jak probíhala jejich puberta. Jaké prožily vztahy, měly nějaké další druhy zkušeností. Jestli je to scifi nebo fantasy, v jakém druhu prostředí vyrůstaly, nebo když je to zvláštní doba, to může být taky relevantní, co se dělo, když vyrůstaly a dospívaly.

Emoční a další vliv

Co potřebujete udělat, je vzít tuhle informaci a pak se zamyslet nad tím, jak je to mohlo ovlivnit. Psychicky, emočně, mentálně, čemu musely čelit a co se musely naučit, nebo jaké dovednosti byly naopak pro ně nedostupné právě v takovém prostředí. A pak se zamyslete, jak tohle můžete zaplést do způsobu prezentace vaší postavy. Třeba postava vyrostla s rodiči, co se celou dobu hádají, je velmi citlivá na střety. Takže kdykoli se objeví nějaký konflikt, tak uteče a schová se. Nebo se snaží být neviditelná, nebo se fakt nechce účastnit něčeho takového.

Takže o tomhle stojí za to přemýšlet stran vaší postavy. Jaká byla minulost a jak můžete její minulost vzít a vyvinout tak jedinečnou charakteristiku.

Zdroj: EllenBrock

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Ellen Brock: Jak RYCHLE vytvořit zápletku knihy

Ellen Brock: Jak RYCHLE vytvořit zápletku knihy

Jedna z nejčastějších otázek, kterou dostávám, je, jak se co nejrychleji dostat od nápadu k osnově nebo synopsi. Takže dneska trochu popíšu svůj proces, když pracuju s klientem na příběhu a jeho vývoji. Jak se v tom pohybujeme způsobem, který je efektivní opravdu...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *