Bookishpixie: Jak na výborné zvraty v zápletce

autor: | Dub 20, 2021 | Články, překlady, videa s titulky | 0 komentářů

Ahoj, super komunito, jsem Gabe a tohle je Bookishpixie.

Když jsem před časem dělal vlog „Zeptej se mě na cokoli“, někdo se mě zeptal na zvraty v zápletce. A uvědomil jsem si, že jsem tady nějak nemluvil o zvratech v zápletce, takže není důvod otálet.

Máte buď plánovaný zvrat, nebo překvapivý zvrat. Vím, že to „překvapivé“ zní trochu nadbytečně, tak se pojďme se nejdřív pobavit o plánovaném zvratu. Zjišťuju, že pokud chci udělat zvrat v zápletce, který, který dává v příběhu smysl a zároveň je dostatečně mazaný na to, aby překvapil moje čtenáře, obvykle potřebuju trochu plánovat.

Místo s možností zvratu

Takže když tvořím zápletku a narazím na místo, kde by se chytil nějaký takový zvrat, začnu si sám sobě pokládat otázky. Nejdříve se sám sebe zeptám, jaké jsou všechna možná vyústění tohoto bodu zápletky. Takže si udělám jejich seznam a pak se zeptám, „dobře, jaké další možnosti jsem ještě nezahrnul?“.

Tohle je pro mě způsob, jak sama sebe posunout za hranice běžných a úvodních nápadů. Jakmile narazím na možnost, která se mi líbí, zeptám se sám sebe, jak to můžu udělat větší nebo překvapivější. A jakmile mám něco takového, je to otázka zapletení toho zvratu zpátky do příběhu. Takže se zeptám, jak to můžu naznačit předtím a jak to ovlivní běh příběhu do budoucna. Proto je to obecně mnohem jednodušší, už když tvoříte zápletku.

Terrible Writing Advice: Temní páni

Vlastní překvapení

Dobře, takže tohle byly plánované zvraty, ale přiznám se, že zhruba polovina zvratů, se kterými jsem přišel, byly překvapivé i pro mě. Proto jim říkám překvapivé zvraty. Věc se má tak, že i když jsem zápletkovač a tvořím zápletku dopředu, tak vím, že osnova je průvodce, nikoli zákoník. Což znamená, že někdy, když dělám první verzi příběhu, tak se od osnovy odchýlím.

A někdy jsou takové odchylky zvraty v příběhu. Přijde mi fascinující, že se tohle děje, ale děje se to, prostě píšu a najednou se objeví nový nápad, který mě praští a poměrně často jsou takové nápady lepší, než ty, které jsem měl původně v plánu. Takže je často následuju, protože mají sklon být poměrně dobré. To znamená, že mívám zvraty zápletky, které byly i pro mě totálním překvapením, což je docela zábava.

Ale stejně to znamená, že musím takový nápad zapracovat do již hotového psaní, což se obvykle děje během revizí, kdy musím všechno znovu procházet a předělávat a ujistit se, že to všechno dává smysl. A takhle u mě vznikají dějové zvraty.  

Zdroj: Bookishpixie

 

 

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *