Velocity Writing: Jak můžete pomoci aspirujícímu autorovi

Nedávno se jeden autor zeptal, jak by měl postupovat ohledně čtení a komentování rukopisu kamaráda, který je nový a aspirující autor. Ten zkušenější nebyl z toho textu zrovna nadšen. Stačil mu rychlý pohled, aby zjistil, že to chce ještě hodně ladit. Takže nevěděl, jak svému kamarádovi odpovědět, aniž by byl opravdu tvrdý.

Takže se pojďme podívat na to, jak můžete pomoci začínajícímu autorovi, aniž byste byli příliš kritičtí.

Se zkušenými i začínajícími autory jsem pracoval víc jak 30 let. Dlouho jsem nabízel mentoring i editace. Takže vím, že počáteční práce autorů mohou být dobré, i zcela mizerné, ale proces jejich vývoje je vždycky totožný.

Každé psaní se dá zlepšit

Ptáte se, jak může být mizerné i dobré psaní totožné? Jednoduše proto, že každé psaní se dá ještě vylepšit. Klíčem k pomoci je vědět, jak to udělat. Nikdy není potřeba být brutálně upřímný, jak mnozí říkají. Je to zbytečný a primitivní postup. Gramatika je objektivní, zbytek je ovšem většinou zcela subjektivní. Takže brutální upřímnost je většinou to samé, jako mít vyhraněný názor.

Vždycky si najděte cestu, jak autora nebo jakéhokoli umělce povzbudit. A hlavně nikdy nepropásněte příležitost podpořit dítě v tom, aby psalo nebo kreslilo. Jejich práce je vždy milá, takže neshazujte jejich tvořivost.

Takže tady je metoda, kterou používám u svých klientů. Jestli jste kdykoli požádáni, abyste zhodnotili něčí tvořivé pokusy, tady je přesný plán.

Laskavost především

Nejdřív k té osobě přistupte s laskavostí. Příliš mnoho lidí v autorském světě má velmi kritického ducha a nedokáží bez toho vůbec mluvit o psaní.

Ptejte se

Pokládejte otázky, nedělejte prohlášení. Začínat výčtem chyb dovede spolehlivě rozbít každého lidského ducha a odhodlání. Pokud narazíte na slabé pasáže, zeptejte se autora, co měl na mysli. Mluvte o alternativách a navrhněte konkrétní věci, kterými to mohou vylepšit.

Najděte pozitiva

Dále najděte v textu pozitiva a na těch stavte. Nedávejte rady, navrhněte konkrétní postupy, kterými mohou sdělit to, co mají na mysli. Podělte se o některé psací tipy, které jste se naučili tou tvrdší cestou.

Nečekejte také, že nový autoři okamžitě nasají všechno, co jim řeknete. Lidé jako autoři rostou tehdy, když dělají drobné změny a někdy to chce víc než jeden polibek, aby se žába proměnila v prince.

Vyhněte se pomoci

A konečně, vyhněte se pokušení, abyste se více zapojili, pokud je psaní špatné a vy nemáte touhu, přístup nebo dovednosti k přímé pomoci.

Prostě řekněte, rád bych ti pomohl, ale nemůžu. Je to zcela jednoduché. Je to mnohem lepší, než rozdrtit duši začínajícího autora mizerně podanou kritikou.

Pamatujte si, že psaní je řemeslo, které se může naučit každý. Ale každý učedník musí mít ochotného učitele, který je ochoten se podělit o svoje dovednosti i tajemství.

Zdroj: VelocityWriting

 

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *