Bookishpixie: 5 způsobů, jak se stát lepšími autory

Ahoj, super komunito, tady Bookishpixie. Dneska se budeme bavit o pěti způsobech, jak se stát lepším autorem.

Hodně čtěte

Čtení vám pomůže najít rozdílné nástroje a techniky, které můžete použít ve svém vlastním psaní. Stejně tak najdete styly a techniky, které se vám líbit nebudou a nebudete je chtít používat. Nehledě na to, že vědomí toho, co je aktuálně venku, je velmi podstatné jak předtím, tak i potom, co budete vydání. Čtěte svůj žánr, čtěte ostatní žánry, čtěte absolutně všechno, co můžete. Je to opravdu důležité, takže si pro to vyhraďte dostatek času.

Čtěte knihy o psaní

Tohle se vztahuje k předchozímu bodu, ale je to zaměřené hlavně na čtení literatury faktu a odborných textů týkajících se řemesla. Tohle je hodně důležité hlavně na začátku vašeho psaní. Můžete se samozřejmě naučit hodně z prózy, ale příručky vám ukazují přímo konstrukci příběhů a další autoři se v nich dělí o své postřehy a rady. Doporučuju Fire in Fiction od Donalda Maase a Zápletka a struktura od Jamese Scotta Bella. Také Revize a sebeeditace od James Scotta Bella.

Kromě toho budou nápomocné také blogy, vlogy a další materiály od dalších autorů.

Kritika

Nechte si svou práci zkritizovat, najděte si betačtenáře a taky se vyjádřete k tomu, co píšou ostatní. Tohle je opravdu jedna z nejrychlejších cest, jak si zlepšit svoje psací dovednosti. Takže to udělejte.

Editujte a opravujte svoji práci

Veškeré studium nebo kritické poznámky kolegů vám budou k ničemu, pokud si nesednete a tyhle poznatky neaplikujete na svůj konkrétní text. Editování není volba. Zahrnuje to změny ve struktuře, změny v postavách, změny v hlase a jde to mnohem hlouběji než jen ke změně několika čárek. Je to náročné, frustrující a trvá to hrozně dlouho. Jenže pokud se chcete autorsky zlepšit, nevyhnete se tomuto kroku.

Pište. Opravdu hodně

Nakonec vždycky je nejlepší cestou, jak se naučit psát, samotné psaní. Pište. A zase pište. Mnoho lidí zdůrazňuje potřebu denního psaní. S tím nesouhlasím, ale souhlasím s tím, že je potřeba psát často a pravidelně. Nejlepší cesta, jak aplikovat všechnu zpětnou vazbu a všechny načtené poznatky, je sednout si a psát. Říká se, že praxe dělá mistra. Tady tomu tak možná nebude, protože dokonalost neexistuje, ale rozhodně vám praxe psaní zlepší.

Absolutně věřím tomu, že se zlepšíte skrze cokoli, co budete psát. Ať už je to fikce, non fikce, celá kniha nebo jen kapitola, post na blogu nebo článek. Až napíšete cokoli, něco se z toho naučíte. Takže dává perfektní smysl, že čím víc toho napíšete, tím lepším autorem se stanete. Pokud chcete být autor, je vaší nejvyšší prioritou samotné psaní.

Zdroj: Bookishpixie

 

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *