Jakým atypickým způsobem se dá ohrozit království?

Zjisti víc

 

 

 

Jenna Moreci: 10 tipů pro psaní finále knihy

Ahoj všichni. Dnes si rozebereme psaní finále či vrcholu vaší knihy. Jinými slovy budu jen uhýbat vtipům o orgasmu (climax – vyvrcholení, orgasmus). Modlete se za mě. Finále je vrcholem vašeho příběhu. Je to ta nejzajímavější část, kde kulminuje konflikt vašeho hrdiny, ať už je jakýkoli.

Pokud se má hrdina konečně setkat tváří v tvář se záporákem, stane se to právě ve finále. Má-li se dvojice dát konečně dohromady jako pár, děje se to ve finále. Pokud vás detektiv vyřeší případ, děje se to nějakou dobu předtím. Ne, dělám si srandu, děje se to ve finále. Jen se ujišťuju, že furt dáváte pozor.

Finále je proto jednou z nejdůležitějších, dost možná vůbec nejdůležitější částí vašeho příběhu. Je to v zásadě právě to, za co si čtenáři zaplatili. Chtějí proto náležitou odměnu, kterou pokud nedoručíte, naprosto zlikvidujete čtenářský zážitek.

Proto dneska rozeberu 10 tipů pro psaní finále. Pro takové, které nedonutí vaše čtenář hodit knihou o zeď. Možná vás také překvapí, že hodně toho, co se týká psaní finále, zahrnuje také scény kolem něj, nejen samotné finále.

Na žánru nezáleží, ale i ano

Dovolte mi to vysvětlit. Nezáleží na tom, jaký žánr fikce píšete, protože příběh potřebuje nějaké finále. Někteří noví autoři si myslí, že finále je vyhrazeno jen pro akční nebo dobrodružné věci, protože je často spojeno právě s akcí a vzrušujícími věcmi. Tito autoři se pletou.

Bez ohledu na žánr má váš příběh vždy nějaký vrchol. Romance má vrchol, detektivka má vrchol, román ze současnosti má vrchol, každý dostane svůj vrchol. Tolik vtipů na orgasmus…

S tímhle řečeným je nutno podotknout, že konkrétní žánr ovlivňuje celkovou intenzitu finále. Romantická komedie tak bude mít mnohem méně výrazné finále než třeba horor. Právě proto hraje žánr roli. Bude vám totiž diktovat, jak moc velké jsou sázky, což se na finále odrazí.

 

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *