Utekl ze svého světa a procitl do intrik.

Zjisti víc

Writing Revolt With Jordan Makelle: Jak rychle vylepšit vaše psaní? 5 podivných tipů, které ve skutečnosti fungují

Writing Revolt With Jordan Makelle: Jak rychle vylepšit vaše psaní? 5 podivných tipů, které ve skutečnosti fungují

Pokud jste coby autor jen trochu jako já, jste perfekcionista, pravděpodobně jste na sebe dost tvrdí a neustále hledáte způsoby, jak vaše psaní vylepšit. Dnes se proto budeme bavit o 5 top způsobech, jak vaše psaní rychle vylepšit bez ohledu na to, na jaké jste už úrovni.

Celé to bude založeno na mé více jak 7leté zkušenosti copywritery, blogerky, autorky písní a fikce. Takže to budou fungující obecné tipy, které se dají aplikovat prakticky na jakýkoli způsob psaní, o který se můžete snažit.

Pište každý den, i když to bude stát za prd

Konkrétně chci, abyste se naučili volné psaní, protože je to jedna z nejlepších metod, jak se vyhnout autorskému bloku a ovládat vlastní perfekcionismus. Což je něco, s čím bojujeme v nějaké formě prakticky všichni. A když říkám volné psaní, tak opravdu myslím volné psaní. Nebojte se o gramatiku, needitujte sami sebe. Prostě jen zírejte na tu prázdnou stránku před vámi a pište cokoli, co vás zrovna napadne.

Hodí se na to stránka 750words.com, která vám mnoha nástroji pomůže také s rychlostí vašeho psaní.

Hlavním pozitivem je ovšem to, že postupně přestanete trpět onou paralýzou prázdné stránky. Jakmile si zvyknete na myšlenku toho, že sedíte a jen píšete, co vás zrovna napadne, tak vás to vůči té prázdné stránce znecitliví. Tím pádem překonáte vlastní strach i autorský blok, včetně perfekcionismu.

Udělat si z toho skutečně návyk znamená obvykle obrovské zlepšení celého psaní bez ohledu na žánr. Protože tím zmlknul ten hlásek, který mi uvnitř stále říkal, že nejsem jako autorka dost dobrá, a že se tím pádem musím bát té prázdné stránky.

Pak mě to opravdu začalo bavit, takže jsem přepnula z perfekcionismu k tomu, že jsem si to opravdu užívala. Taky jsem přijala skutečnost naprosto mizerného prvního draftu. Což je něco, co doporučuju u jakéhokoli psaní, ať už je článek, povídka, reklama, písnička. Platí to všude. Je nutné je přijmout, protože i nejlepší autoři se s tímhle setkávají.

Volné psaní na denní bázi způsobí, že se s tímhle srovnáte a budete si tak připadat pohodlně – bez ohledu na to, jak jste dobří autoři, první verze, kterou napíšete, prostě nebude úžasná. Jak řekl Ernest Hemingway  „Jediné psaní je přepisování.“

Vyviňte si vlastní jedinečný hlas

Váš zcela jedinečný psací styl. Cílem toho je, aby kdokoli, kdo od vás bude něco číst, hnedka poznal autora. Všechno jen kvůli odlišnému stylu. Tohle se vztahuje na naprosto cokoli, co budete kdy psát – psaní písní, fikce, reklam nebo čehokoli dalšího.

Teďka otázka…četli jste někdy Řadu nešťastných příhod, bez ohledu na váš věk? Jsou to velmi zajímavé knihy. Když jsem je četla jako dítě, pamatuju si, že jsem ráda chodila do malé školní knihovny. Tam jsem si je půjčila, protože to vypadalo dobře, hrozně mě to pak bavilo, hlavně způsob toho psaní. Pokud jste je taky četli, víte určitě, o čem mluvím.

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Jenna Moreci: 10 nejlepších rysů v paranormálních fikcích

Jenna Moreci: 10 nejlepších rysů v paranormálních fikcích

Už jsme oslavili nejhorší rysy paranormálních fikcí, takže určitě víte, co to znamená! Promluvit o těch nejlepších z nejlepších. Na tohle téma jsem se hrozně těšila. Nejen proto, že miluju paranormální fikci, ale taky si to vyžádal jeden z mých patronů. Alex si...

Bookishpixie: 5 tipů pro psaní dialogů

Bookishpixie: 5 tipů pro psaní dialogů

Ahoj, super komunito, tady Ava Jae a tohle je Bookishpixie. Udělala jsem zatím jen jeden vlog týkající se dialogů a ten se soustředil na to, co v nich nedělat. Takže když se mě nedávno někdo zeptal, jestli mám něco, co v dialozích dělat, tak jsem si uvědomila, že ne,...

3 škodlivé domněnky, které jako autor potřebujete překonat

3 škodlivé domněnky, které jako autor potřebujete překonat

„Všechny zdi, o které si hlavu rozbíjím, jsou v mé hlavě.“ Buddha Slyšeli jste někdy o konceptu omezujícího myšlení? Je to přesně to, jak to zní. Velmi často nás drží zpátky naše vlastní myšlenky, které nám vytváří mentální vězení a blokují nás. Takhle se sami...

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *