K čemu vedly rizikové pokusy jednoho uznávaného druida?

Zjisti víc

Proč se vám nedaří dokončit váš fantasy román?

Začali jste někdy psát fantasy román plni nadšení a skvělých nápadů, ale po několika kapitolách jste to vzdali? S tím se setkávám neustále. Za poslední rok se mi přihlásily stovky spisovatelů, kteří se mnou chtěli pracovat v mém koučovacím programu, v mém výcvikovém táboře pro psaní osnov, a já jsem ztratil přehled o tom, kolik lidí říká, že začali psát fantasy román, jen aby se pustili do práce, zasekli se, byli frustrovaní a nakonec toho nechali.

Což je opravdu škoda, protože jakmile přijdete na to, jak dokončit jen jeden fantasy román, je to dovednost, kterou byste měli do konce života. To, a každý další projekt, který napíšete, bude mnohem snazší, protože si dokážete, že to zvládnete.

Co vám tedy brání v dokončení prvního návrhu?

Inu, na základě svých zkušeností z psaní vlastních románů a pomáhání jiným spisovatelům s jejich fantasy příběhy jsem identifikoval čtyři základní důvody, proč talentovaní spisovatelé fantasy nemohou své knihy dokončit.

A tyto čtyři důvody fungují všechny dohromady. Pokud máte špatně nastavenou jen jednu z těchto 4 věcí, může to být důvod, proč jste uvízli ve schématu opouštění svých projektů. Dobrá zpráva ale je, že jakmile pochopíte všechny čtyři části skládačky, budete mít mnohem větší šanci důsledně dokončit první drafty svých příběhů během několika měsíců.

Důvod první: motivace

První důvod, proč nemůžete dokončit svůj fantasy román, je ten, že máte špatnou motivaci. Mít správné myšlení je během začátku psaní románu naprosto zásadní. Až příliš často vidím, že spisovatelé přistupují ke svému psacímu procesu se špatnými představami o tom, jak se motivovat a jaké jsou jejich cíle.

V zásadě to podle mě spočívá v následujících čtyřech motivačních chybách.

Všem o tom říkáte

„Když máte plány, nikomu o nich neříkejte. Váš mozek získá stejné uspokojení, jako kdyby už tu věc reálně udělal a bude vás sabotovat.“

První chybou zde je, že o svém příběhu všem vyprávíte. A problém je, že když lidem vyprávíte o svých nápadech na román, uvolňuje se tím hladina dopaminu, která je podobná jako při samotném psaní příběhu.

A to je nebezpečné, protože pokud vám vaše nápady někdo moc schvaluje ještě předtím, než ho napíšete na papír, pak si váš mozek v koutku duše říká: Možná ten příběh vlastně ani nemusíme dokončit, protože už teď se mi dostává potvrzení, kterého jsem možná doufal dosáhnout dokončením tohoto románu.

Touha po publikaci

Druhou chybou je, že chcete být publikováni. To si opravdu myslím, že u vašeho prvního románu by cílem nemělo být nutně vydání. Hodně spisovatelů fantasy, když se podíváte na jejich zázemí, museli napsat několik knih, než byli dost dobří na to, aby napsali něco, co by se dalo publikovat.

A pokud myslíte jen na publikaci hned, nastavíte si hlavu na skutečně velmi náročný cíl. Je to trochu, jako když si zrovna začnete běhat a řeknete si, že příští týden uběhnete maraton. Protože ten cíl je prostě tak obrovský, až vás to může skutečně hodně posunout zpátky a může to ve vás vyvolat zdrcující pocit nedostatečnosti ve srovnání s tím, kdybyste si prostě stanovili cíl: Dobře, zkusím uběhnout pět kilometrů pod čtyřicet minut.

A tento cíl je pravděpodobně mnohem snazší splnit, abyste za něj dostali malou odměnu a motivovalo vás to k dalšímu pokračování.

Touha po prodeji

Další chybou je, že chcete prodat miliony výtisků. Takže velmi podobně jako u předchozí chyby i tady platí, že je to velmi externě zaměřené. Není to něco, co máte pod kontrolou. Pokud počítáte jako úspěch svého psaní jen to, když se prodají miliony výtisků, je velmi, velmi obtížné tohoto cíle dosáhnout a pravděpodobně v tom procesu nenajdete tolik potěšení, protože se neustále stresujete.

Samozřejmě, že všechny tyto cíle, které jsou zde uvedeny, jsou pravděpodobně věci, které můžete mít v hlavě, když se pustíte do své první knihy. Ujistěte se ale, že z nich neděláte hlavní cíl. Mohou to být vždy jen věci, které se stanou v důsledku toho, že budete mít správnou motivaci.

Případová studie prvního projektu

Na jednoduchém schématu vám teď ukážu, proč jde o špatnou motivaci hlavně při vašem prvním projektu. Takže když píšete knihu, může to být obecně řečeno zábava nebo náročná práce.

Zbývá vám ještě 70 % článku.
Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru newsletteru nebo zalogujte.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Bookishpixie: 4 chyby, které jsem udělala jako nová autorka

Bookishpixie: 4 chyby, které jsem udělala jako nová autorka

Ahoj, úžasná komunito, tady Ava Jae a tohle je Bookishixie. Myslím, že už jsem tu dřív zmínila, že jsem byla fakt mladá, když jsem se rozhodla, že chci být publikovaným autorem. Jako už před střední, někdy v osmé třídě. A když jsem se rozhodla, že to je můj životní...

5 nejlepších cest, jak najít inspiraci

5 nejlepších cest, jak najít inspiraci

Inspirace je velmi nepolapitelná. Umělci a spisovatelé ji zoufale hledají, ale zdá se, že inspirace je něco, co se před námi aktivně skrývá. Skoro jako by se inspirace snažila, abychom ji nenašli. Čím usilovněji ji hledáme, tím více se nám vzdaluje, nebo to tak...

Líbí se ti článek? Lajkni, sleduj, sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *