Co skrývá odlehlá osada kdesi v lesích Tamaralu?

Zjisti víc

 

Jenna Moreci: 10 nejlepších rysů v romantické fikci

Nedávno jsem na vás vypálila desítku podle mého názoru nejhorších romantických rysů. Dneska obracíme stránku a pustíme se do desítky těch nejlepších. Takže se vhrneme na ty vlastnosti příběhu, které mě nutí pištět jako 12ka na koncertě Backstreet boys. Je to stará narážka, protože je mi přes 30 a naprosto nemám přehled o dnešní módě.

(reklama na Skillshare)

Zakázaná romance

No tak, přece bylo jasný, že tohle musí přijít. Nejen, že je tohle můj oblíbený rys v romantických věcech, ale je to moje obecně oblíbená věc. Tečka. Prostě totálně miluju, když se do sebe zabouchnou dva lidi, který by spolu bejt neměli. Je to moje droga, vim, to, vim, že s tim mám problém a vůbec mě to nemrzí. („Je drogově závislý, chlubí se tím a odmítá se léčit“ – Dr. House, poznámka redakce).

Stejně tak jsou super všechny úrovně tohohle problému, i když sázky jsou super malé. Jako „já jsem bohatej, ty chudá, rodiče to nedovolej“. Nebo můžou bejt super velký „nemůžeme být spolu, protože by to spustilo občanskou válku“. Všechno tohle zní fakt dobře, suňte to sem, já to zblajznu.  Tyhle sračky jsou super, protože vytvářej dvě perfektní věci – zdravou romanci a taky zatracený silný konflikt.

Ještě lepší je, že konflikt není mezi zamilovanými ptáčky, ale je to následek jejich štěstí. Takže to má solidní základ pro vztah a ještě to způsobí napětí a zábavu okolním chaosem. Tohle je v základu všechno, co chci od fikce, takže sem s tim.

Z nepřátel milenci

Autoři poslední dobou berou tenhle rys možná až příliš doslovně. Nejdřív ji zkusil  zabít a teďka spolu šukaj. Jo, tyhle sračky fakt nemám ráda. Mám raději výrazně příjemnější a méně urážlivou formu proměnu nepřátel v milence. Ten pár spolu prostě jen na začátku nevychází. Jsou to soupeři v práci, navzájem si nerozumí, cokoli podobného. Postupně se pak více poznají a uvědomí si, že ta druhá osoba není taková, jak si mysleli. Jsou mnohem víc a jsou to, po čem toužím.

Miluju tenhle přístup, protože je to perfektní příležitost pro postupné lákání a inteligentní přístup muže (witty banter), i když není supermodel. Navíc je to perfektní taktika pro postupné odhalování pozadí příběhu a postupný vývoj postav, protože čtenář poznává partnera společně s hlavní postavou.

Předstírání

Kdykoli přijde na falešné randění, jsem zaujatá, poslouchám a chci vědět víc. I když to není hlavní zápletka příběhu nebo to trvá jen jednu kapitolu, falešné randění mě dostane pokaždé. Myslím, že je na tom hrozně atraktivní právě tak atraktivní je ta tajemnost a jako čtenář jste přímo u toho. Kromě toho hraje roli také spousta otázek a zmatení. Protože pokaždé, když udělají takové postavy něco romantického, tak se ptáte, jestli je to jen hra, nebo je to doopravdy.

Je to klasika, je to roztomilé a když se to správně provede, je to opravdu zábavné.

Můžu?

Už víte, že nadšený souhlas je povinnou známkou každého zdravého vztahu. Že ano? Mám ale hrozně ráda, když je nadšený souhlas opravdu milý nebo opravdu sexy. Když se nervózní nápadník dotáže opravdu romanticky protějšku, jestli mu může dát pusu. Jo, můžeš jí dát pusu ty vzácná skořicová rolko! Nebo když se těsně před sexem ptá, jestli ji může svléknout. Jo, můžeš, můžeš, udělej to hned teď.

Neexistuje vlastně žádný omluva pro nezahrnutí souhlasu do psaní a upřímně, obvykle to dělá scénu ještě tak desetkrát žhavější nebo desetkrát roztomilejší. Chci vidět tyhle postavy, že jsou sakra nadržené na šukání (eager as fuck to fuck).

Trapné záležitosti

Sex a romantika umí být pěkně trapné a kdokoli vám říká něco jiného, mele jen sračky. Nechci po těchto příbězích, aby šly hladce. Nechci, aby postavy vždycky dělaly a říkaly přesně správné věci ve správný čas. Dejte mi nedorozumění. Dejte mi ponížení. Chci postavy, které se zakoktají, které se zaseknou a ztrapní. Chci přeřeky a zapletení se do konverzací.

V zásadě chci, abyste všechny kurevksy ztrapnili. Je to tak špatné? Ráda o tomhle čtu, protože se k tomu dá vztáhnout. Trapné věci se stávají na rande i v ložnicích a to neustále, takže by se to mělo dít i v romantických příbězích. Pokud se v některé fázi jejich vztahu nesměju jak blbá, tak nemám zájem.

Podvracení klišé

Jedním z mých nejoblíbenějších přístupů k romanci je její obracení a podvracení. Všichni jsme viděli zlé kluky a hodné holky, takže chci vidět hodného kluka a zlou holku. Všichni jsme viděli bohatého muže a naivku, chci vidět naivku a bohatou ženu. Prostě mám ráda, když autoři vezmou motiv, který už byl vytřepán do sucha a jen ho otočí. Je to hrozně jednoduché a přístupné, ale současně naprosto originální. Zvláště ve srovnání s tím, co nejspíš plivou všichni kolem.

Dramatické prohlášení lásky

Je mi úplně u prdele, jak úžasný je váš milostný příběh. Pokud mi nedáte dramatické vyzná lásky, jdu pryč. Milostný příběh bez „Miluju tě“ je odpad, je to rouhání a já to nedovolím. Nemusí to být přitom dlouhé nebo nějak zvlášť květnaté, což ovšem může být někdy fakt krásné. Někdy má i jen obyčejné „Miluju tě“ neskutečnou sílu v závislosti na okolnostech. Třeba jsou uprostřed hrozně nebezpečné situace. Třeba se jeden chystá obětovat za druhého.

Slova mohou být naprosto jednoduchá, ale samotný moment by měl být naprosto ohromující. Když k tomu momentu dorazím, chci buď křičet, nebo nadšeně mávat rukama. To jsou jediné dvě reakce, které jsou přijatelné. Udělejte to fakt zvláštní, nebo budu nasraná.

Blízká setkání

Ale ne, uvízli jsme v bouři a máme jen minimum zásob, raději se k sobě přitiskneme kvůli tělesnému teplu. A pozor, v tomhle lesu jsou nebezpečná zvířata, musíme se držet pohromadě kvůli bezpečí. Hodně lidí tenhle rys nenávidí, hlavně když přijde ve formě „je tu jen jedna postel“. Netuším, o čem ty kazišuci mluví, protože přesně tohle miluju.

Ano, mé děti, přibližte se, udělejte si pohodlí a pusťte se do sebe. Jsem pro jakékoli zápletkové okolnosti, které podporují muchlování. Žádné biblické vzdálenosti, chci tyhle postavy v sobě. Neříkám, že na to musí hnedka vlítnout, nebo nějak bláznit, nebo si hnedka lechtat frantíka. Jsem naprosto v pohodě s muchlováním a nečekaným líbáním. Protože jsem mírumilovná.

Nejsi ten, za koho jsem tě měla

Nemůžete vyprávět milostný příběh, když se v něm nestane nic vzrušujícího. Ty sračky musí prostě být trochu divné. A jeden z mých nejoblíbenějších zvratů ve vztahu je, když se někdo ukáže v naprosto jiném světle. Ona si myslela, že je to pirát, ale ve skutečnosti je to dlouho ztracený princ, právě ten člověk, o kterém si všichni mysleli, že byl zavražděn. Heleme, drama!

Je to nejspíš protože, že tohle dodává nějakou komplexnost jak samotnému vztahu, tak i postavám. Milostné příběhy mohou být snadno hrozně hloupé a opakovat se, takže pokud hodíte nějakou iluzi, rozhodně to pomůže.

Rovnocenné páry

Rovnocenní partneři fungují lépe společně, ale fungují naprosto v pohodě i samostatně. Možná je jeden z nich superchytrý a ona supersilná. A společně vyšetřují zločiny. Samostatně jsou silní, ale když se zkombinujou jejich dovednosti, pohnou i planetou. Miluju prostě párování, které je skutečným partnerstvím, kde jsou oba silní, navzájem se respektují a dělají společně velké věci. To je jediný vztah, který akceptuju v reálném světě, takže je to jediný, o kterém chci číst ve fikci.

Zdroj: JennaMoreci

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Jenna Moreci: 10 nejlepších rysů v dystopiích

Jenna Moreci: 10 nejlepších rysů v dystopiích

Ahoooj všichni. Dneska rozeberu téma, které jsem skoro úplně vynechala, protože je hrozně těžké přijít prakticky s čímkoliv. Rozebíráme nejlepší rysy v dystopické fikci, jinak taky nalezení diamantů v řece průjmu. Než se nakrknete, neznamená to, že nemám ráda...

Author Level Up: Proč byste měli psát tehdy, kdy se na to necítíte?

Author Level Up: Proč byste měli psát tehdy, kdy se na to necítíte?

Takže jste pozadu a myslíte si, že z vás žádná slova nevypadnou a dumáte nad tím, jestli vás to vlastně ještě zajímá. A jestli má vůbec sezení u té klávesnice nějaký smysl. Ukážu vám, jak daleko se můžete posunout jen tím, že si zvolíte sezení u té klávesnice. I kdyby...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *