Ahoj všichni. Jsem Shaelin z Reedsy a dnes si budeme povídat o foreshadowingu. Foreshadowing, předzvěsti nebo předznamenání jsou prostředkem, který se používá k naznačení událostí v pozdější fázi příběhu. Může například dodat legitimitu dějovému zvratu nebo vytvořit napětí. Může být také použit k navození záhady či vytvoření vodítek, takže jde o skvělý nástroj spletitosti zápletky.
Přímo a nepřímo
Existují dva hlavní typy předzvěstí: přímé a nepřímé. Přímý foreshadowing je takový, kdy je výsledek přímo naznačen. Dostáváme přímou informaci, která je nám sdělena. Čtenář si pravděpodobně uvědomí, že se jedná o určitý typ předzvěsti.
Nepřímý je situace, kdy je výsledek pouze nepřímo naznačen. Tyto náznaky jsou nenápadné a je pravděpodobné, že zde si čtenář uvědomí, že šlo o foreshadowingu, až mnohem později.
Vypravěč
Začněme technikami přímého foreshadowingu, první z nich je vypravěč. Ten může být pro tuto funkci skvělým nástrojem, když sděluje zásadní informace, ale neposkytuje kontext. Výborným příkladem je román Bel Canto od Ann Patchettové.
V první kapitole vševědoucí vypravěč naznačuje, že na konci příběhu zemře řada postav, ale neznáme okolnosti. V důsledku toho vzniká v celém příběhu neuvěřitelné napětí, protože víte, že tyto postavy zemřou, ale nevíte kdy a jak. Tímto postupem se také konec zbavuje pocitu šokování. A i když to tak trochu ničí překvapení, ve skutečnosti to dělá závěr silnějším.
Předscéna
Zadruhé scéna před scénou. Ta je jako nenápadné zrcadlo důležitější scény, která se odehraje později, jako zmírněný odraz pozdějšího okamžiku. Skvělým příkladem může být O myších a lidech, hlavně začátek této knihy. Je tam scéna, kdy někdo utratí psa, aby ho zbavil trápení, což zrcadlí vyvrcholení knihy, kde se stane podobná věc, jenže s člověkem.
Vyslovení jména
Další v řadě by bylo vyslovení jména. Tím, že vyslovíte jméno osoby, místa, věci, události, organizace nebo čehokoli jiného, říkáte čtenáři, že to bude později důležité. A to i když nejdřív vlastně nevíte, o co jde. Je to něco jako: věnujte tomu pozornost. Bude to důležité.
Proroctví
Čtvrtou možností je proroctví. To je situace, kdy čtenář ví, že dojde k určité dramatické události, ale dramatická ironie jí dává jiný význam, než jaký bychom možná očekávali. Skvělým příkladem je to na začátku Macbetha. Čarodějnice říkají, že Macbeth bude králem a že Banquovy děti budou králi, ale on sám jím nebude. Je to podobná technika jako u vypravěče.
Rozdíl je v tom, že informace přicházejí z nitra příběhu, často právě ve formě proroctví, nikoliv jen od vypravěče
Prolog
Nakonec tu máme prolog. Ten může dělat mnoho věcí a jedna z nich je předvídat. V jednom z prologů k Jurskému parku bylo uvedeno, že společnost Engine vytvořila genetickou krizi, ale že všichni zúčastnění museli podepsat dohodu o mlčenlivosti. To jednak připravuje hrozně moc intrik, ale je to také forma předzvěsti.
Nevinné prohlášení
A co teď některé techniky nepřímého foreshadowingu? Především by to bylo nevinné prohlášení. Někdy má výrok, který se zdá tak trochu mimochodem, později mnohem větší význam. Například ve druhé epizodě Hvězdných válek říká Obi-Wan Anakinovi: Proč mám pocit, že budeš moje smrt? Což se poté ukáže, že má mnohem větší relevanci, než se tehdy zdálo, protože je to nakonec pravda.
Patetický klam
Druhým nástrojem by byl patetický omyl či klam. Patetický klam je situace, když se emoce postavy otisknou do okolního přirozeného světa. Například prší, protože je postava smutná. Přírodní svět v podstatě odráží emocionální stav postavy. Je to nenápadné, ale lze to použít pro atmosférický druh předzvěsti.
Můžete nastavit náladu a tón prostřednictvím toho, jak postava interpretuje své přírodní prostředí. Přírodní svět můžete použít k navození pocitu předtuchy a jakoby naznačit, že v budoucnu číhá něco zlého nebo zlověstného.
Symbolika
Třetí možností je symbolika. Symbol je něco, co v kontextu příběhu představuje něco jiného. Mnohé symboly jsou všeobecně uznávané, takže pokud začnete jedním z nich, čtenáři mohou napovědět, co to znamená.
Například na začátku Hemingwayova Sbohem, armádo je jako symbol smrti použito padající listí, a protože se tento symbol používá poměrně často, čtenáři napoví, že smrt číhá i někde v budoucnosti.
Metafora a přirovnání
Číslo čtyři by bylo předznamenání prostřednictvím metafory a přirovnání. Podobně jako u patetického klamu mohou být metafory také použity pro některé předzvěsti. Můžete něco přirovnat k předmětu, který bude mít význam později, nebo vytvořit jakousi paralelu pomocí metafory či přirovnání. Můžete je také použít podobně jako patetický klam, abyste vytvořili větší emocionální pocit předtuchy.
Předmět
A nakonec by to byl předmět. Jedná se o myšlenku Čechovovy pušky. Pozdější události můžete nastavit představením objektů, které budou v rámci těchto událostí důležité. Například ve třetí knize Řada nešťastných příhod na začátku knihy dá pan Poe Baudelairovým mentolky, i když je nemohou jíst, protože jsou na ně alergičtí. Později tyto mátové bonbony snědí, aby se dostali z prekérní situace.
Na začátku se mohlo zdát, že mátové bonbóny jsou jen takovým odbytým detailem, ale nakonec se velmi dobře propojily s dějem.
0 komentáøù