Proč se v lese u malé vesničky ztrácejí mladí a zcela zdraví lidé?

Zjisti víc

 

 

Bookishpixie: 4 tipy pro rychlé draftování

Nazdar super komunito, jsem Ava Jae a tohle je Bookishpixie. Už dřív jsem zmínila, že jsem rychlá drafterka. V podstatě to znamená to, jak to zní – svoje drafty (hrubopisy), píšu velice rychle. Tím velmi rychle mám na mysli, že první draft mi zabere něco mezi 3 – 6 týdny. I když můj rychlodrafting není pro každého, vlastně je potřebuju psát rychle, protože mi to dovoluje dostat se na konec příběhu bez starostí s editací nebo nad tím, jak je to hrozné, nebo nudou.

V základu mi to dovoluje jít na to po svém. Takhle jsem už napsala asi deset rukopisů, takže mě napadlo podělit se s vámi o pár tipů pro každého, koho rychlodrafting zajímá. Takže jdeme na to.

Pokud můžete, vytvořte zápletku předem

Netvrdím, že tenhle nebo jakékoli další dnešní tipy z dneška jsou povinné, protože nejsou, ale osobně shledávám super vhodným nastavit zápletku předtím, než se do příběhu ponořím. Důvodem je to, že když rychlodraftíte, tak píšete tak rychle, že potřebujete být schopni jen prohlédnout skrze celý příběh, což je trochu problém, pokud netušíte, kam to má celé mířit.

Navíc jsem zjistila, že mě tvorba zápletky zbavuje většiny autorských bloků, protože 99,9% jich bylo z toho, že jsem nevěděla, co se stane dál, takže jsem se zasekla jen proto, že jsem si nebyla jistá dalším postupem.mAle když to naplánujete dopředu, tohle zcela odstraníte, protože víte, kam se příběh dále ubírá. Dá se říct, že dokonce nerada vytvářím zápletku, a upřímně, je to moje nejméně oblíbená část psacího procesu.

Ale beru to jako povinnou součást svého psaní, protože vím, že je mnohem snazší psát, když máte zápletku na místě, a vím, o kolik méně práce pak budu mít, takže se to stalo nutnou součástí mého procesu. Takže i když to nemám moc v lásce, zjišťuju, že i když nemám ráda tvorbu zápletky, mám ji ráda vytvořenou, a jedinou cestou k tomu je ji vytvořit.

Takže zápletkování pomáhá, když chcete psát rychle, jen podotýkám. A jako bonus k tomuhle jsem zjistila, že je fakt dobré si napsat anotaci jako vzadu na obálce nebo na vnitřních záložkách, protože mi to pomáhá soustředit se a udržet povědomí o tom, kam se ubírá hlavní příběh, zatímco draftuju.

Nastavte si cílový počet slov

Už jsem více mluvila o týdenních a denních počtech v mém neprokrastinačním vlogu, takže na to jen odkážu. Co ale opravdu pomáhá, je mít denní nebo týdenní psací cíl, takže udržuju sama sebe na “dráze” během draftování. Taky to pomáhá odstranit pocit viny nebo toho, že jsem toho dneska moc neudělala, což se mi dříve stávalo, než jsem začala používat denní cíle.

A protože mám podezření, že se někdo zeptá, obvykle mířím při draftování na 2 000 slov za den, ale nastavte si to, co vám bude fungovat.

Dostaňte se do “zóny”

Pro mě to znamená nasadit si sluchátka proti hluku, poslouchat hudbu a použít sprintovací program. Sprint programy jsou textové editory, které v zásadě mají časomíru a nějaký druh cíle. Já používám MyWriteClub. V zásadě to má místo, kde píšete, nad tím je odpočet, který sleduje 25 minut. Je tam taky čára postupu, která počítá napsaná slova, a dává vám hvězdičku za každou napsanou stovku. Mám to ráda, protože mi to pomáhá se soustředit na psaní během těch 25ti minut. Taky to zabírá na mou soutěživou stránku, protože chci další hvězdičku.

O MyWriteClub jsem toho napsala víc, takže zase odkazuju.

Neohlížejte se

Tohle je u hrubopisu docela podstatné – celý klíč tkví v tom, že prostě dáte na papír celý příběh a needitujete. Podívejte, první verze jsou obvykle hrozné a udělala jsem o tom celý vlog, ale pravda je, že se s tím prostě musíte smířit a nějak to sepsat. Moje drafty zapomínají na důležité věci, které tam měly být, mají mezery a popisují místo ukazování, a obecně nejsou dobré.

Jsou to zkrátka první verze. Jestli chcete draftovat fakt rychle a jen tam dostat rychle příběh, abyste mohli editovat, tak se prostě nestarejte o kvalitu. O to, jak je ten příběh strašný, jak mizerné jsou postavy nebo cokoli dalšího. Potřebujete mít jen ten příběh. Needitujte, jen to nějak napište. Pak se můžete strachovat o to, jak to vylepšit, když už můžete pracovat s celým příběhem.

Zdroj: Bookishpixie

MyWriteClub

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Robert McKee: Proč je studium pro autora klíčové

Robert McKee: Proč je studium pro autora klíčové

Otázka: Když přijde na psaní, vypadá to, že jsou tu obecně dva přístupy. Jeden zahrnuje vzdělání a výzkum, druhý říká, že instinkt a talent jsou to jediné důležité. Můžete to rozvést? Těm úhlům pohledu rozumím, slyšel jsem to mnohokrát. Ale z mé zkušenosti mi přijde,...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *