Co pomůže starému kostlivci od bolestí hlavy?

Zjisti víc

 

Jessica Brody: 5 hacků, jak toho za kratší dobu napsat mnohem víc

Bojujete s tím sednout si a psát každý den? Přejete si toho napsat víc v ty dny, kdy si k tomu opravdu sednete? Zkuste těhle pět hacků, abyste si okamžitě nakopli svou produktivitu a napsali toho více.

Není to trochu ironie, že si říkáme spisovatelé, ale někdy je psaní to poslední, co chceme dělat? Nebo prokrastinujeme a prokrastinujeme, až je 10 večer a už si řekněme, že jsme na to dnes moc unavení? Řekneme si, že to napíšeme zítra a celý cyklus se opakuje.

Taky jsem byla v této fázi, ale teďka píšu opravdu každý den a to minimálně 2 000 slov za 2 – 3 hodiny. Jak jsem toho dosáhla? Zapojením několika jednoduchých a přesto velmi efektivních hacků na psací produktivitu. O několik z nich se dneska podělím.

Při psaní vždycky ještě a pijte to samé

Jakožto lidé jsme tvorové návyků a konkrétní věci si spojujeme s konkrétní aktivitou. Proto se nám kolikrát chce spát v momentě, kdy si oblečeme pyžamo. Nebo na nás padne nostalgie, když zachytíme vůni z našeho dětství.

Podobně jsem zjistila, že stejná snídaně a stejný šálek kávy každý den dovedou můj mozek ošálit. Dostane se tak do psacího módu mnohem rychleji. Stejně tak jsem při psaní začala pít jenom kávu, co přináší hned dvě výhody.

Zaprvé dohlédnu na to, že kofein a následné nakopnutí je dobře využité.

Zadruhé jsem vycvičila mozek, že si chuť kávy spojuje s psaním jako aktivitou.

Je to dvojitý hack. Pokud ho zkusíte, značně doporučuju jen jíst to stejné, ale jíst tu věc přímo během psaní. Mozek si tak chuť jídla a pití spojí právě s psaním. To poslední, co chcete, je zmást mozek těsně předtím, než si k psaní sednete.

Pište každý den v ten samý čas

Stejně jako stejný nápoj a stejné jídlo, vyvolává i pravidelný stejný psací čas podmínečnou reakci našeho mozku. Krom toho jako tvorům návyku nám prospívá rutina. Když děláte věci ve stejný čas každý den, má to menší punc povinnosti a něčeho nepříjemného. Je to prostě jen běžná součást každého dne.

Pak už je to něco, co děláte, aniž byste o tom přemýšleli. Asi se každý den nemusíte přesvědčovat, abyste si vyčistili zuby, že? Nevymlouváte se na okolnosti a neodkládáte to skrze mnoho dalších aktivit. Prostě to uděláte, protože je to součást vaší denní rutiny.

Čím dříve tedy vytvoříte z psaní běžnou součást denní rutiny, tím dříve se vytratí ta tendence se mu neustále vyhýbat.

Odstraňte z dosahu všechno, co k psaní nepotřebujete

Podívejte se teď na vaše psací místo. Co všechno tam je? Plno odborných slovníků, prázdných šálků od kávy, poznámek o nějakém projektu, který děláte do práce? Domácí úkoly vašich dětí? Nebo ještě hůř – pokryt neotevřenou poštou nebo účty?

Tohle všechno dejte pryč a odstraňte to i z dohledu. Slyšeli jste někdy přísloví sejde z očí, sejde z mysli? Pravděpodobně nikdy jindy to není užitečnější než právě při psaní. Čím méně věcí budete mít během psaní v periferním vidění, tím efektivnější vaše psaní bude.

Upřímně, jak náročné je psát, když na vás neustále mrká ta cedulka, že máte dojít pro chleba a sýr a zavolat na infolinku telefonního operátora kvůli změně tarifu? Ano, jsou to určitě důležité věci. Ale jsou důležité právě v tento moment? Když se snažíte psát? Ne, jen vás to připraví o procesní energii ve vašem mozku.

Přesuňte to někam jinam, kde na to nezapomenete, ale teď vás to nebude rozptylovat.

To samé udělejte i v digitální oblasti. Vypněte jakýkoli další program na počítači, který právě teď nepotřebujete. Zavřete hlavně všechna okna prohlížeče. Nepotřebujete nic z toho, hlavně nepotřebujete, aby to na vás mrkalo jako další ikona.

Nejspíš budete překvapeni, jak jen 30 sekund věnovaných úklidu vašeho fyzického i digitálního pracovního prostředí může přímo zázračně ovlivnit vaši schopnost soustředění.

Před psaním si dopřejte 5 minut meditace

Tak super. Máte vyčištěný pracovní prostor fyzický i digitální, teď je ještě potřeba vyčistit si hlavu. Jen 5 minut se sebou samým, zavřenýma očima a žádným pípáním telefonu nebo jakéhokoli dalšího zařízení. Jen počítejte vlastní nádechy a výdechy a nechte všechno odplynout. Jakmile si na to navyknete, udělá to s vaším soustředěním a výslednou produktivitou pravé divy.

Vypněte jakákoli upozornění

Ten největší a nejefektivnější hack samozřejmě na konec. Největším zabijákem soustředění a jakékoli produktivity jsou totiž jakékoli notifikace. Jsou to ty malé potvůrky, které vám někde rozsvítí tlačítko, přehrají zvuk nebo jen zapnou displej a okáží upozornění ve stavovém pruhu. Cokoli, co vás upozorňuje na něco, co přímo nesouvisí s vaším psaním, je ničitel produktivity.

Věděli jste, že pokaždé, když vás něco vyruší, trvá vám návrat do reálného flow-modu celých 20 minut? Pokud vám tedy něco pípá průběžně, pravděpodobně za celou dobu neuděláte vůbec nic.

Všechno to vypněte. Režim nerušit je nejlepší vynález světa, bez obav ho použijte na všech svých zařízeních, hlavně na samotném počítači.

Jediná hodina naprosto nerušeného času má hodnotu pěti hodin se všemi vibracemi a světýlky, která oznamují zajímavosti z okolního světa.

Vypadá to jako zcela očividný hack? To proto, že to tak je. Jenže mnoho autorů stále pracuje se zapnutými notifikacemi a jejich produktivita jde samozřejmě do háje.

Zdroj: JessicaBrody

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Bookishpixie: O (příšerných) draftech/hrubopisech

Bookishpixie: O (příšerných) draftech/hrubopisech

Ahoj úžasná komunito, jse Ava Jae a jsou tu Bookishpixie. Minulý víkend jsem postovala srovnání Beyond the Red prvního draftu a první publikované stránky, a zatímco jsem si pročítala komentáře, trklo mě, že jsem o prvních draftech příliš nemluvila. Takže první...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *