Ahoj, tady je Jerry B. Jenkins a probíráme všechny věci spojené s psaním.
Dneska o stavbě uvěřitelného světa pro váš román. Svět v příbězích, které jsou postaveny správně, bychom měli cítit stejně skutečné jako ten, ve kterém opravdu žijeme. Knihy jako Hra o trůny, filmy typu Hvězdných válek, dokonce i hra jako Final Fantasy. Všechny mohou vypadat, jak kdyby jejich tvůrci vytvořili zcela bez námahy kompletní fantasy svět naprosto z ničeho.
Buďte však ujištěni, že to tak v žádném případě nebylo. Pokud nevíte, jaké kroky podniknout, případně nějakou klíčovou část tohoto procesu vynecháte, váš příběh nebude zdaleka tak přesvědčivý.
Dvě třetiny mých knih jsou romány, nicméně tvorba fikčních světů se nikdy nestává jednodušší. Je to umění bez ohledu na žánr, nicméně v případě fantasy nebo science fiction je to něco, co váš příběh stvoří nebo zničí.
Dnes vám popíšu 6 kroků pro vytvoření pohlcujícího světa včetně 2 odlišných typů a několika příkladů. Ale nejdříve jedna základní otázka.
Co je to tvorba světa?
Psaní příběhu je velmi podobné stavbě domu. Můžete mít ty nejlepší nápady, materiály i nástroje, ale jakmile není stabilní základ, neudrží se na něm ani ta nejkrásnější struktura. Světotvorba je právě jedním z takových základem pro váš příběh, protože se v něm všechno odehrává.
Jenže ten svět zahrnuje víc než jen vaše prostředí. Váš svět může být komplexní jako jedinečná země s exotickými tvory, bohatou politickou historií i zcela novými náboženstvími. Stejně tak to může být jednoduše ohnutí historie světa, ve kterém žijeme.
Ať už komplexní nebo jednoduché, stále je světotvorba vážná věc. Potřebujete totiž vytvořit přijatelný svět, ve kterém se vaši čtenáři dokážou ztratit. V zásadě můžete postavit jeden ze dvou typů světů.
Fantasy reálného světa
Umístíte ho do světa, ve kterém žijeme, ovšem vaše zápletka je založena buď na reálné události jako v Cizince, nebo na vnímání historických událostí odlišně. Jako třeba kdyby Německo vyhrálo 2. světovou válku.
V Muži z vysokého zámku například Philip K. Dick představil svět, ve kterém byl Franklin D. Roosevelt počátkem 30. let zavražděn. To způsobilo porážku Ameriky ve 2. světové válce.
Fantasy druhého světa
Druhá možnost zahrnuje vytvoření nových území, nových druhů i způsobů vlády. Vytváříte také svět bohatý ve své vlastní historii, geografii a obecném účelu. Populárními příklad jsou Hra o trůny, Pán prstenů, Hvězdné války a Zeměplocha.
Kombinace
Některé romány také kombinují fantasy svět a ten skutečný, příkladem budiž Harry Potter. Ten je zasazen do našeho světa, ale má vlastní sadu pravidel i historie. Stejně tak Letopisy Narnie nebo Alenka v říši divů používají kombinovaný přístup.
Bez ohledu na to, který model zvolíte, je udržet čtenáře v pozornosti až do úplného konce.
Jak toho můžete dosáhnout? Tady je šest potřebných kroků:
První – plánujte, ale nepřehánějte to
Osnovači mají tendenci mapovat naprosto všechno předtím, než vůbec začnou psát. Pro intuitivní je to kompletně proces objevování. Staví svět společně s tím, kam a jak se ubírá příběh.
Přílišné plánování by byl problém, protože bychom se tak ponořili do tvorby světa, že to bude důvod nepsat. Dělejte to, co vám funguje, nenechte ale tvorbu světa stát se překážkou pro přibývající slova na stránkách. Děláte-li osnovu, začněte, jakmile jste připraveni. Pravděpodobně budete muset dotvářet svět po cestě.
Druhý – odhalte a popište váš svět
Popište váš svět. Čtenáři ho chtějí vidět, slyšet, cítit a dotknout se jeho okolí. Nezkoušejte to ale popisovat jako oddělený element. Místo toho popište, jak s ním postavy interagují a jak v něm žijí. Dovolte mu projevit se jako součást akce v příběhu.
Objeví čtenáři podivné krajiny, nový jazyk a zvláštní tvory? Když James Cameron vytvářel snímek Avatar, vytvořil nespočet odkazů na vegetaci Pandory, klima a dokonce botaniku. Hodně fantasy knih také zahrnuje mapy včetně Pána prstenů, Ostrova pokladů a Princezny nevěsty.
Pro lepší vyjevování světa si položte následující otázky:
- Vypadal váš svět vždycky tak, jak vypadá dnes? Pokud ne, jaký byl dříve a co způsobilo tu změnu?
- Kolik světa potřebujete ukázat, aby to podpořilo váš příběh?
- Jak prostředí a terén ovlivňují váš příběh?
- Jak vypadá počasí a má na příběh vliv?
- Kolik je tam hor, oceánů, pouští a lesů?
- Kde leží hranice?
- Jaké přírodní zdroje tu existují a jaký vliv mají na příběh?
Třetí – zalidnění světa
Dejte do svého světa obyvatele. Jsou jako vy nebo já, nebo trochu jiní? Jde o mimozemšťany, monstra nebo jiné druhy? V Pánovi prstenů se Tolkien nejdřív rozhodl, jak budou vypadat hobiti a jak žijí. Pak dal Frodovi minulost, osobnost a morálku.
- Jak se staly rasy částí tohoto světa?
- Mají nějaký třídní systém?
- Jaké jsou gendery, rasy a druhy?
- Mluví všechny stejným jazykem?
- Jak spolu vychází?
- Existují nějaké aliance?
- Jakých zdrojů mají dostatek a které naopak postrádají?
Čtvrtý – vytvořte historii vašeho světa
Historie určuje současnost jak v Pánovi prstenů, kde se postavy soustředí na starodávnou válku. Hladové hry zase stojí na dekádách útlaku. Trilogie Divergent má postavy, které si nejsou vědomy původního stavu svého světa.
Když stavíte historii, berte v potaz hlubokou minulost. Co se stalo, že to pohání dnešní ekonomii, prostředí a kulturu? Jde o traumata jako války, mory, hladomory, změny vlivu, politiky, náboženství, technologie.
- Kdo byli hlavní vládci a co se dělo během jejich vlády?
- Kdo jsou jejich nepřátelé?
- Kdo má vliv v zákulisí?
Pátý – kultura světa
To zahrnuje prvky jako náboženství, společnost a politiku. Například v Hvězdných válkách proti sobě stáli Jediové a Sithi, společnost byla rozdělena na otroky a svobodné. Politika představená obchodními válkami také hrála velkou roli. Při tvorbě kultury si opět položte několik otázek:
- Je váš svět totalitní, autoritářský nebo demokratický?
- Mluví jeho obyvatelé společným jazykem?
- Je tu konflikt mezi náboženskými nebo politickými skupinami?
- Jak odlišně se chovají konkrétní společenské vrstvy a co dělají za práci?
- Jak se vaše postavy chovají? Budou porušovat pravidla?
- Jsou zákony považovány za férové, nebo se jim společnost často brání?
- Jak jsou obyvatelé trestáni?
- Jaké je náboženství, čemu lidé věří?
- Jací bohové tu existují?
- Jak se reálné projevují náboženské obřady, zvyky a tradice?
- Existují konflikty mezi náboženskými skupinami?
- Jak se chovají jednotlivé společenské vrstvy a co nosí?
- Jak fungují rodiny, sňatky a další vztahy ve společnosti?
- Jak obyvatelé reagují na lásku nebo ztrátu?
- Jaké druhy chování jsou zakázány tradicí nebo zákonem?
- Co definuje genderové role?
- Co je známou úspěchu nebo selhání jedince?
- Jaké svátky slaví a jak oslavy vypadají?
- Pracují lidé?
Šestý - Síly určující svět
Jaké síly tento svět pohánějí. Je tento svět poháněn nějakým vybavením nebo magií? Vybavení může zahrnovat umělou inteligenci, cestování vesmírem nebo časem, zbraně budoucnosti. Nebo to mohou být normální meče a zbraně.
V knize 2001 vesmírná odyssea se Arthur C. Clarke pustil ve velkých detailech do popisu toho, jak a proč technologie funguje. Když ale Ian M- Banks psal svoje futuristické novely, popisoval droidy a kosmické lodě, aniž by vysvětlil, jak fungují.
Pokud jde o magii, můžete vysvětlit její fungování, nebo jen popsat, jak a proč je používána.
- Existuje ve vašem světě magie?
- Jak je silná a mocná?
- Odkud se bere?
- Jak se projevuje ve skutečnosti?
- Je možné ji kontrolovat?
- Kdo těmito silami vládne?
- Dá se to naučit, nebo se s tím lidé rodí?
- Jsou potřeba hůlky, hole, další nástroje?
- Jak její použití ovlivní uživatele?
- Bojí se jí lidé, nebo ji naopak oceňují a co způsobuje tento rozdíl?
- Existuje něco jako dobrá a špatná magie?
- Jaké další technologie lidé používají?
- Kdo je kontroluje?
- Jak obyvatelé cestují a komunikují?
- Jsou tyto nástroje používány denně nebo jen zřídka?
- Je technologie nebo magie použita i pro zábavu?
- Používá ji vláda pro to, aby se chopila moci a udržela si ji?
Zdroj
Který fiktivní svět ja tvoje srdcovka?
0 komentáøù