Země, Peklo, Nebe…je jedno, kde jste, byrokracie je stejná…

Zjisti víc

 

Robert McKee: Vývoj vašich postav

Můžete mi dát nějakou radu stran vývoje mých postav?

Existuje hrozně moc aspektů postavy, nad kterými je potřeba přemýšlet a nemůžu ti poskytnout definitivní seznam. Předpokládám ale, že když máš na mysli rozvoj postavy, tak nemyslíš běžné postavy, případně podpůrné role, ale máš na mysli hlavní postavy.

Pokud se bavíme o těchto postavách, moje hlavní a nejlepší rada je naučit se myslet v ohledu rozporů. Vytvoř v postavě více rozměrů (dimenzí) stavbou více vnitřních i vnějších rozporů.

Například v mnoha scénách bude ta postava velmi laskavá. Za jiných okolností se ale bude chovat velmi krutě. Tento rozpor za určitých okolností – na jednu stranu laskavost, jindy krutost a klidně i sadismus – je počátkem výstavby vícerozměrové postavy.

Staré přísloví říká, že „Konzistence je důkazem malé mysli.“ Ty chceš velkou mysl, chceš ocenit rozpory v lidské bytosti. Takže tohle vidím jako startovní bod vytváření postavy, která má více úrovní.

Zdroj: RobertMcKee

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Abbie Emmons: Chcete psát lepší dialogy? Začněte dělat tohle…

Abbie Emmons: Chcete psát lepší dialogy? Začněte dělat tohle…

Kate: S Abbie jsme si teď několik dnů povídali o tom, jaké věci jsou pro nás nejdůležitější a jaké nástroje nám pomohly nejvíc. A přišly jsme s takovým seznamem, povídaly jsme si o tom a já to začala zapisovat. Takže vám představíme náš vlastní proces ohledně dialogu,...

Riziko nedodržení slibů v příběhu

Riziko nedodržení slibů v příběhu

„Takže rozumím konceptu slibů a plnění. Hm, můžete na začátku knihy něco slíbit a pak příběh obrátit naruby a dodat něco úplně jiného?“ Je to hrozně nebezpečné. Můžete v zásadě udělat cokoli. Je to tak nebezpečné. Tady je příklad proč. Existuje autor, který, vydal...

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *