Jak (ne)nahrazovat slovo „řekl“
Tento dotaz se v psacích skupinách, na workshopech i jinde objevuje docela často. Lidem přijde „řekl“ jako hrozně fádní nástroj pro práci s dialogem a pátrají po dalších odstínech pro přímou řeč. Jenže „řekl“ a „zeptal se“ má svou nezastupitelnou roli a existuje důvod, proč se právě tento výraz používá suverénně nejčastěji.
Slovo „řekl“ je totiž psychologicky neviditelné. Jako lidé, kteří vnímáme čtené texty trochu hlouběji než běžný čtenář, máme v tomhle ohledu už nejspíš lehce posunuté vnímání. Pravdou ale zůstává, že čtenář „řekl“ v textu prakticky nevnímá.
„Expelliarmus,“ řekl Harry.
„Protego!“ zahulákal Harry.
V prvním případě bude čtenář vnímat vyslovené zaklínadlo, a že jeho původcem je Harry Potter. V druhém případě bude hrát roli určitě vykřičník, ovšem čtenář si všimne právě slova, které sděluje, že formulace byla vyslovena opravdu nahlas.
Čtenář si zkrátka všimne jen těch výrazů, které přímou řeč nějak odlišují od běžného dialogu nebo monologu. Takže pokud se přímá řeč opravdu neodehrává v nějakém zvláštním režimu – řev, šeptání, telepatie, syčení – skutečně se nebojte používat „řekl“. Případně „namítl, odvětil, páčil“ a další, která v dialozích ukazují na odstín reakce řečníka.
0 komentáøù