Co všechno čeká Drawka nra Tar-Enor během první návštěvy Soranu?

Zjisti víc

 

 

Neviditelnost slova “řekl”

Jak (ne)nahrazovat slovo „řekl“

Tento dotaz se v psacích skupinách, na workshopech i jinde objevuje docela často. Lidem přijde „řekl“ jako hrozně fádní nástroj pro práci s dialogem a pátrají po dalších odstínech pro přímou řeč. Jenže „řekl“ a „zeptal se“ má svou nezastupitelnou roli a existuje důvod, proč se právě tento výraz používá suverénně nejčastěji.

Slovo „řekl“ je totiž psychologicky neviditelné. Jako lidé, kteří vnímáme čtené texty trochu hlouběji než běžný čtenář, máme v tomhle ohledu už nejspíš lehce posunuté vnímání. Pravdou ale zůstává, že čtenář „řekl“ v textu prakticky nevnímá.

„Expelliarmus,“ řekl Harry.

„Protego!“ zahulákal Harry.

V prvním případě bude čtenář vnímat vyslovené zaklínadlo, a že jeho původcem je Harry Potter. V druhém případě bude hrát roli určitě vykřičník, ovšem čtenář si všimne právě slova, které sděluje, že formulace byla vyslovena opravdu nahlas.

Čtenář si zkrátka všimne jen těch výrazů, které přímou řeč nějak odlišují od běžného dialogu nebo monologu. Takže pokud se přímá řeč opravdu neodehrává v nějakém zvláštním režimu – řev, šeptání, telepatie, syčení – skutečně se nebojte používat „řekl“. Případně „namítl, odvětil, páčil“ a další, která v dialozích ukazují na odstín reakce řečníka.

 

Upozornění: Veškeré návody, tipy a rady ohledně psaní je na místě brát právě jako rady a tipy, nikoli neotřesitelnou pravdu vytesanou do kamene. Je možné je porušovat a mnoho úspěšných autorů to dělá. Prvním krokem k funkčnímu porušení pravidla je však jeho dobrá znalost aneb Naučte se pravidla, abyste věděli, jak je správně porušit;-)

Související články

Juliette Wade: Ponořte se do světotvorby – role ve vládě 1/3

Juliette Wade: Ponořte se do světotvorby – role ve vládě 1/3

Wade: Dnešní téma jsou role ve vládě. A když říkám role ve vládě, tak myslím, jací lidé dělají co ve vládě, spíš než nějaká struktura vlády a jak jsou organizovaní ve větším měřítku. Stále se to tedy dotýká samotné struktury vlády, ale současně to trochu víc rozebírá,...

Word Nerds: Jak být kreativní, když toho máte moc

Word Nerds: Jak být kreativní, když toho máte moc

Většina lidí mí více povinností v různých oblastech. Proto není nic divného, pokud toho máte zkrátka příliš mnoho na starosti a na kreativitu už nezbývá prostor. Ne, že byste si nedokázali vyšetřit čas, jenže mysl je prostě zahlcena a odmítá se chovat jakkoli tvořivě....

Líbí se ti článek? Lajkni / sleduj / sdílej, ať ti nic neuteče.

Jestli ti dokonce nějak pomohl v psaní nebo tě přivedl na nějaké další myšlenky, zvaž podporu webu.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *