VelocityWriting – The Writing Life: Hemingwayova 4 úžasná psací pravidla

Jeden z největších amerických autorů, Ernest Hemingway, následoval v zájmu lepšího psaní čtyři základní pravidla. A doporučoval to i všem ostatním, kteří chtěli psát. Podělím se o ně také spolu s několika svými poznámkami ohledně toho, co tím vlastně myslel.

Ernest Hemingway byl silný a originální autor. Kdokoli, kdo dává slova na papír, si z jeho psacího stylu může něco vzít. Byl natolik vynikající autor, že je velmi snadné se ztratit v jeho příbězích a zapomenout přitom sledovat jejich konstrukci. V roce 1953 vyhrál Pullitzerovu cenu a o rok později Nobelovu cenu za literaturu.

Jeho rady ohledně psaní platí pro naprosto jakýkoli žánr a způsob psaní. Ať už jde o fikci, non-fikci, jakýkoli druh média, psaní knih nebo jen brožurky na internetu. Byl znám pro svůj řídký a dynamický styl. Naučil se ho jako novinář v Kansas City Star.

Používejte krátké věty

Když se podíváte na texty z 18. nebo 19. století, všimnete si, že stránky jsou pokryté dlouhými větami a odstavci, které se roztahují na spoustu stránek. Příkladem je Obraz Doriana Graye od Oscara Wilda. Druhý odstavec této knihy je jedna jediná věta, která je dlouhá 127 slov.

Hemingway byl nástrojem změny tohoto únavného stylu pro 20. století – aplikoval novinářský styl na literární práci.

Používejte krátké první odstavce

Díky internetu čtou lidi více, než kdy dřív, nicméně internet je zdrojem spousty velmi špatných čtenářských návyků. Lidé jenom prolétávají text, místo aby ho skutečně četli, takže musíte jejich pozornost získat okamžitě, pokud chcete, aby pokračovali dál. A přečetli si všechno, co jim chcete říct.

Jak dlouhý má tento odstavec být. No, rozsah 3 – 5 vět je asi nejlepší. Kromě stručnosti musí tento odstavec taky zachytit pozornost čtenáře. Pokud k tomu nedojde, tak se dál nedostanou. Až s ním budete spokojení, tak ho ještě obruste a vylepšete. Tenhle odstavec je tak podstatný, že si zasluhuje všechnu pozornost, kterou mu můžete věnovat.

Použijte vášnivý jazyk

Takový, který vychází z vaší vlastní vášně pro text a téma.

Jak toho dosáhnout? Není to v psaní, ale v přepisování vaší práce. Když Hemingway dopsal Starce a moře, napsal svému bratrovi. Sdělil mu, že prošel a zrevidoval tu knihu tak důkladně, že nevěří, že by tam bylo jedno jediné zbytečné slovo.

Mnoho autorů dneska uvažuje jen v termínech prvního draftu. Jakmile ho dokončí, myslí si, že jejich práce je hotová. Nic nemůže být dál od pravdy. Skutečné psaní začíná, až když je první draft hotový. Vaše hlavní práce je ve změnách skrze revize.

Buďte pozitivní, ne negativní

Co to znamená? Vyhněte se negacím. Místo toho, abyste psali, jaké věci nejsou, pište, jaké jsou. Místo „moje zkušenost nebyla špatná“ napište „moje zkušenost byla dobrá“. Tato přímost vylepšuje jakékoli psaní. Nejlepší psaní je pozitivní i tehdy, pokud rozebírá negativní věci. Doslova každá negativní myšlenka se dá přeložit tak, že bude klást důraz na to pozitivní. Pro pozitivní psaní je potřeba pozitivní myšlenkové naladění. To může být pro některé autory velmi silná změna přístupu.

Hemingway v pozdějších letech mluvil o těchto Principech Kansas City Star. Byla to ta nejlepší pravidla, která se kdy naučil v psacím odvětví a nikdy je nezapomněl. Při jejich následování a upřímném psaní o tom, co chcete sdělit, nemůžete selhat, pokud máte aspoň nějaký talent.

Zdroj: VelocityWritingTheWritingLife

 

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *